reklama

Montáž dřevoplastové terasy

Pokládka dřevoplastové terasy vypadá na první pohled vždy velmi jednoduše, zdání však klame. V první řadě je nutné si dobře rozmyslet, jak chceme, aby naše terasa vypadala. Nejlepší je se poradit s odborníky v oboru, případně se zahradním architektem. Ti by měli vyhotovit kladečský plán nebo 3D návrh. Zároveň se od nich dozvíte, jak bude výstavba terasy probíhat. Proberou s vámi jednotlivé kroky: stavební připravenost, pokládku.

Montáž dřevoplastové terasy

Stavební připravenost

Základní podkladová deska je nejdůležitější část z celé terasy. Sice ji po dokončení celé terasy již neuvidíte, ale je to stejné jako u každé jiné stavby: jaké základy - takový dům. Proto není dobré na této časti šetřit. Každý si zvolí ten nejpřijatelnější typ podkladu. Zde je možnost zvolit - štěrkové lože, betonový podklad nebo kovovou konstrukci.

Nejlepším podkladem pro terasu je betonová deska. Ta zajistí stálou rovinu a pevnost celé terasy. Sice je nákladnější a složitější při přípravách, ale to se investorovi vrátí při samotné pokládce jednotlivých profilů.

Stavební připravenost
Stavební připravenost

Další možnost má investor v poměrně levném, ale zato komplikovaném pokladu, kterým je štěrkové lože. Tento typ podkladu je velmi jednoduchý. Vytyčí se prostor budoucí terasy, zabetonují se obrubníky, vnitřní prostor se vysype kamenou drtí (štěrkem) a celá plocha se zhutní. Dobré je nechat takto připravenou plochu alespoň dva měsíce samovolně sedat, poté opakovat hutnění, pak srovnat povrch do roviny - a může se začít pokládat.

Stavební připravenost
Stavební připravenost

Poslední variantou jsou kovové rošty. Ne vždy se dají terasy pokládat na zem. Prostory pro terasu bývají dost často navrženy do stráně, v patře domu nebo částečném svahu. V těchto případech se musí vystavět kovová konstrukce, na kterou se pochozí plocha položí. S tím má společnost SDM servis nejlepší zkušenost. Je zaručena pevnost terasy a přesně připravené rozteče pro jednotlivé nosné profily. Zároveň se otevírají další možnosti pro vytvoření atypického prostoru s využitím všech možných zákoutí a vytvoření zástěny nebo jen zábradlí.

Stavební připravenost
Stavební připravenost

Založení terasy

Ve chvíli kdy máte dobře připravený podklad, přichází na řadu založení podkladových roštů. Ty mají přesně stanové rozteče a je nutné je dodržet. Když se podíváte řemeslníkům pod ruku a rozteče si přeměříte, musí vám metr ukázat rozměr od 30 - 50 cm osově. Ten je stanoven jednotlivými výrobci podle použité technologie. Duté profily mají rozteč menší, kolem 30 cm, plné profily standardně 40 cm. Pokud se tyto rozteče nedodrží, může docházet postupem času k prověšování podlahových profilů mezi jednotlivými nosiči. Dodavatel terasy na zákazníkovi poměrně jednoduše tímto krokem ušetří.

Založení terasy
Založení terasy

Na založení nosných profilů také záleží pokládka samotných prken. Čím přesnější je založení, tím jednoduší a rychlejší je samotná pokládka. Proto je založení na štěrku mnohem složitější a časově náročnější. Na betonové ploše je nutné použít gumové podložky, které zajistí průtok vody pod nosiči. Na kovové konstrukci není co podkládat, ta nám zaručuje ideální rovinu. Na druhou stranu je dobré nosiče minimálně po obvodu zakotvit ke konstrukci.

Pokládka podlahových profilů

Na připravené rošty položíme podlahový profil. Ten zakotvíme startovacími klipy nebo jej shora přišroubujeme k nosiči. Překontroluje se rovina (případně vyspádování) a zašroubujeme první řadu standardních klipů. Každý výrobce určeje mezeru mezi profily a proto by měl být každý montážník vybaven speciální měrkou od výrobce. Doporučujeme tyto podložky, protože vám usnadní sbíhavost prken.

Pokládka podlahových profilů
Pokládka podlahových profilů

Samotná pokládka podlahových profilů je dále stejná. Na poslední prkno použijeme opět startovací klip nebo prkno shora přišroubujeme a obvod terasy se v případě plných profilů jen zabrousí, případně jako u dutých profilů zalištuje.

Když už je terasa položena, nezbývá nic jiného, než si ji vyzkoušet,nastěhovat zahradní nábytek a vychutnat si první kávu.

Postup montáže dřevoplastové terasy v tomto článku je pouze orientační a může se dle jednotlivých výrobců lišit. Více informací naleznete na www.wpccentrum.cz.

Publikováno: 8. 3. 2011, Autor: SDM Servis, s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce