reklama

Jahody, naše sladké červené potěšení

Jahody, při tomto slovu se většině lidí vybaví krásné sladké červené plody, které jsme si jako malí trhali v létě u babičky na záhonku. Jak je to ale doopravdy s pěstováním jahod?

Jahody, naše sladké červené potěšení

Je známá věc, že jahodník se vyznačuje vysokými nároky na živiny, hlavně na rovnoměrné zásobování dusíkem. Nejen na začátku sezony či v době intenzivního růstu a kvetení, ale také při dozrávání plodů a po následné sklizni, aby rostliny načerpaly sílu do další zimy (pěstují se na záhonech 2 až 3 roky).

Staří zahradníci proto doporučovali poctivý kompost; kyprý a vlhký, bohatý na kompletní spektrum živin. Ten si však doma „vyrábí“ už jen málokdo a ani na trhu nic podobného nenajdete. Pouze směsi pochybné kvality, ve kterých se rostlinám v době sucha kořeny spálí a při přemokření v mazlavém černém blátě naopak uhnijí. Řešení nabízí substrát na bázi směsi přechodové, slatinné a vrchovištní rašeliny doplněné dobře vyzrálým, jemně tříděným kůrovým kompostem s přídavkem minerálních hnojiv (kombinovaných, jednosložkových a také vápenitých).

Zemina pro jahody pojme značné množství vody, je velice vzdušná, což kořenům jahodníku opravdu svědčí a rostliny v tomto substrátu dobře rostou, bohatě kvetou i plodí. Stačí navrstvit na záhon 10 cm vysokou vrstvu (nejen před výsadbou v září až říjnu či na jaře, ale i mezi již zakořeněné rostliny), dobře promíchat se stávající půdou a pak zavlažit. Zemina pro jahody je vhodná rovněž pro rostliny pěstované v nádobách (hloubka min. 20 cm).

Následuje samozřejmě výsadba a po zakořenění sazenic odpovídající výživa. Přihnojit je třeba i rostliny z předchozího roku po prodělané zimě.

Zemina pro jahody
Zemina pro jahody

Hnojivo je základ velkých sladkých plodů

Kvůli zvýšené citlivosti jahodníku na chlór se doporučují kombinovaná NPK hnojiva (na růst) a také draselná (na plodnost), ale bez obsahu zmíněného kritického prvku! Obzvlášť dobře se osvědčilo Hnojivo pro jahody značky HORTUS „s nízkým obsahem chlóru“ od Rašeliny Soběslav a.s., dodávané v baleních po 3 kg. Ocení je všechny odrůdy bez rozdílu.

Hnojení se provádí na začátku vegetace a následně po sklizni v dávce 20 g/m2 stejnoměrným rozhozem po povrchu. Granule je pak ovšem třeba do půdy lehce zapravit! Budete-li jahodový záhon teprve zakládat, potom dávku hnojiva s ohledem na víceletý charakter kultury zvyšte na 25 g/m2.

Hnojivo je základ velkých sladkých plodů
Hnojivo je základ velkých sladkých plodů

Další možností pro ty, kteří mají rádi bio potraviny a ekologické pěstování plodin je Organické hnojivo pro jahody a drobné ovoce, které společnost Rašelina a.s. dodává ve dvou velikostech – 2 kg a 5 kg. Toto hnojivo je organické peletované hnojivo, vyrobené z fermentovaného slepičího trusu, melasy a následně stabilizované sušením. Používá se hnůj od slepic z volných chovů. Je vhodné hlavně pro základní hnojení před výsadbou, ale můžeme ho použít i v průběhu vegetace. Pro základní hnojení doporučujeme použít 1-3 kg na 10m2.

Hnojivo je základ velkých sladkých plodů
Hnojivo je základ velkých sladkých plodů
Hnojivo je základ velkých sladkých plodů
Hnojivo je základ velkých sladkých plodů

Mnoho sladkého potěšení s vašimi jahodami přeje Rašelina Soběslav.

Více o výrobcích na www.raselina.cz

Publikováno: 25. 5. 2019, Autor: Rašelina a.s.(text a foto), Profil autora: Redakce