reklama

Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin

Pro společnost Techni Trade s.r.o., která se orientuje především na řezné nástroje, bylo rozšíření nabídky o aplikátory pro nanášení chemikálií/kapalin logickým krokem. Aplikátory často nacházejí uplatnění ve stejných provozech, někdy dokonce na stejných pracovištích jako skalpely, žiletky, trimovací čepelky a další položky z „klasického“ sortimentu řezných nástrojů.

Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin

Naše nabídka aplikátorů se stále rozšiřuje a přizpůsobuje požadavkům zákazníků. Pro univerzálnost a všeobecnou oblíbenost ale jednoznačně vedou aplikátory kruhového/rotačního tvaru. Přestože jsme schopni dodat prakticky libovolný průměr aplikátoru, v praxi se nesetkáváme s požadavky na průměr menší než 6 mm, nebo naopak větší než 38 mm. Nejběžnější velikosti aplikátorů se pohybují od průměru 12 mm do průměru 22 mm s tím, že pro zajištění bezpečného přesahu jednotlivých, na sebe nanášených vrstev se požaduje rozdíl v průměru 2 až 4 mm.

Naše aplikátory přinášejí do výrobního procesu zejména vyšší produktivitu, kvalitu a bezpečnost práce. Mezi jejich hlavní výhody patří přesně ohraničená aplikace chemikálie, precizní opakovatelnost a minimální požadavky na zaškolení obsluhy. Jejich použití je typické zejména pro oblast automotive, ale uplatnění nacházejí v řadě dalších průmyslových odvětví. Aplikátory lze využít pro nanášení kapalin na sklo, kov, plast, pryž i další materiály.

Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin
Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin

Nezanedbatelnou předností našich aplikátorů je i velmi snadná možnost regulace množství nanášeného prostředku volitelným omezovačem průtoku. Vzhledem k tomu, že aplikátory se využívají k nanášení primerů, lepidel, aktivátorů, odmašťovacích prostředků a dalších chemikálií, je zřejmé, že se jedná o kapaliny velmi rozdílné viskozity, kde regulace průtoku a tím nanášeného množství, resp. tloušťky vrstvy je vítanou možností.

Kvalita procesu nanášení chemických prostředků samozřejmě závisí na řadě faktorů. Pochopitelně vhodná volba aplikátoru, filcového nebo pěnového (PU) tamponu a jejich hustoty je prvořadá. Filcové tampony z čisté vlny jsou obvykle považovány za kvalitnější než tampony z polyuretanové pěny. Nicméně u filcových tamponů, i když jsou použity tampony s vyšší hustotou (400g/m3), nelze v některých případech zcela vyloučit znečištění povrchu jednotlivými vlákny. V takovém případě může být vhodným řešením volba PU tamponu.

Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin
Aplikátory pro nanášení chemikálií a kapalin

Množství nanášené chemikálie je mimo jiné ovlivňováno rychlostí pohybu aplikátoru a je možné je do určité míry též regulovat mírným stlačováním lahvičky, nicméně nelze tak eliminovat nevhodnou volbu aplikátoru nebo tamponu.

V řadě případů však je za ne zcela uspokojivými výsledky nedostatečná příprava chemikálie, zejména pokud obsahuje plnič. V takovém případě je důkladné protřepání a promíchání primeru nezbytnou podmínkou kvalitního výsledku.

Rádi vám nabídneme k odzkoušení různé varianty aplikátorů a tamponů, abychom pro vás během praktických testů nelezli optimální řešení.

Více informací naleznete na www.techni-trade.com

Publikováno: 2. 6. 2011, Autor: Ing. Petra Vostálová, Techni Trade s.r.o.(text a foto) , Profil autora: Redakce