reklama

Plastelína pro moderní lepení a tmelení

Také si, milí kutilové, píšete seznam prací, které musíte do prázdnin stihnout? Patří k nim i opravy lepením, které je zapotřebí udělat v zahradě a kolem domu. Využijte k tomu moderní lepidla, k nimž bezesporu patří dvousložkové epoxidové plastelíny.

Plastelína pro moderní lepení a tmelení

Drobné opravy předmětů si ponechte na opravy do domácí dílny. Dvousložkové epoxidové plastelíny jsou materiály určené nejen pro lepení, ale také pro tmelení tvrdých materiálů. Pokud se vám třeba odštípl schod nebo praskl obrubník (ale také bojler, radiátor apod.), jsou právě ony tím ideálním pomocníkem při opravě.

Epoxidová plastelína Epo Putty – vlastnosti a použití
Epoxidová plastelína Epo Putty – vlastnosti a použití

Doplnění chybějícího místa: oprava vozíku na zahradní hadici

Z vlastního názvu vyplývá, že se jedná o dvousložkové tmely, které se po smíchání složek vytvrzují ve velice tvrdé hmoty, jež se pak dají brousit, řezat, vrtat a následně i přetírat. Jsou nepostradatelným pomocníkem při opravách prasklin a trhlin bojlerů, radiátorů, chladičů, kameninového i PVC potrubí, jakož například i karoserií automobilů.

Ojedinělá plastelína ALTECO Epo Putty

Epoxidová plastelína ALTECO Epo Putty patří svými vlastnostmi k ojedinělým na trhu. Její zpracovatelnost je 30 minut, což je dost dlouhá doba na to, abychom plastelínu kvalitně aplikovali na poškozené místo a následně ji upravili do požadovaného tvaru.

Dodává se v balení po dvou válečcích. Z nich je nutné odříznout dva stejně velké kusy (výrobce doporučuje pracovat s mokrým řezákem pro snazší odříznutí) a následně je namočenými prsty spojit a hníst tak dlouho, až vznikne jednobarevná hmota (asi jednu minutu). V této chvíli je plastelína připravena k použití.

Jak na to

  • Pokud opravujete prasklinu či trhlinu, naneste plastelínu v dostatečném množství na poškozenou plochu.
  • Vmáčkněte ji do praskliny silou tak, aby plastelína vyplnila celé poškozené místo.
  • Následně máte dostatek času na to plastelínu upravit do požadovaného tvaru běžnými nástroji nebo navlhčenými prsty.
  • Po vytvrzení můžete s plastelínou dále pracovat, to znamená - obrousit ji a natřít.

Doba tvrdnutí

Plastelína má smetanovou barvu, manipulační pevnosti je dosaženo po 2 a ½ hodinách a plně vytvrzená je po 24 hodinách.

Častým poškozením bývá odštípnutí kusu materiálu (schod, květináč, žulová deska, apod.), který je třeba nahradit. Zde je použití plastelíny ALTECO Epo Putty přímo nutností. Dlouhá zpracovatelnost nám umožní plastelínu dobře aplikovat a především během 30 minut, které máme k dispozici, dotvarovat plastelínu do požadovaného tvaru. Touto plastelínou můžeme nahradit mramor, beton, keramiku, kámen, kov, plast, dřevo i jiné materiály.

Pepův tip

Každému se již někdy ve zdivu vydrolila hmoždinka. Již nemusíte sádrovat nebo zasunovat dřevěné třísky k hmoždince tak, aby se neprotáčela. Toto je nejsnazší oprava: do otvoru naneste dostatečné množství plastelíny, zamáčkněte do ní ještě za měkka hmoždinku a po vytvrzení stačí jen zašroubovat háček.

Další informace najdete na www.alteco.cz.

Publikováno: 21. 6. 2011, Autor: Elena a UHU (text), UHU (foto), Profil autora: Redakce