reklama

Rozkvetlé truhlíky od jara až do podzimu

Přibližte si záhony plné pestrobarevných květin až před okna domovů. Zahrádku přitom nebudete potřebovat, skvěle ji zastoupí nádoby a truhlíkové rostliny, jejichž sortiment v Baumaxu překypuje celou škálou květů podivuhodných tvarů i barev.

Rozkvetlé truhlíky od jara až do podzimu

Tento článek je připraven ve spolupráci s naším partnerem hobbymarketem bauMax.

Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

Přiblížit kvetoucí zahrady na dohled svých příbytků se člověk snaží od nepaměti. Protože rostliny vyžadují k růstu dostatek vhodného substrátu, využívá nádob nejrůznějších tvarů ze všemožných materiálů. V současné době nejoblíbenější jsou plasty; na rozdíl od dřeva jsou trvanlivé a odolné, oproti kdysi oblíbené kamenině jsou o poznání lehčí a manipulace s nimi je snadnější. Navíc substrát tak rychle nevysychá, protože neodpařují vodu - nejsou porézní.

Běžné plastové truhlíky bývají zpravidla stohovatelné, takže vyprázdněné v zimě nezabírají zbytečně místo. Co se barevnosti týče, dokáže umělá hmota napodobit i zmiňovanou kameninu (oranžová barva), nejoblíbenější jsou ovšem truhlíky tmavě hnědé, které dobře kontrastují se zelení a s pestrými barvami, aniž by rušily celkový dojem. Černé nádoby již nejsou příliš vhodné, protože jejich obsah se na slunci rychle přehřívá.

Při výběru kultivační nádoby a tedy i truhlíku rozhodují zejména rozměry. Limitující je velikost okenního parapetu či místa na terase (nezapomeňte přesně měřit), nicméně důležitý je také celkový objem substrátu uvnitř. Zásadně platí: čím více, tím lépe. Malé truhlíky jsou poměrně nestabilní, takže je pak vítr i s narostlými květinami snadno převrátí. Navíc substrát uvnitř neudrží dlouho vláhu a zeleň pak trpí suchem. Při výběru truhlíku nezapomeňte také na vhodnou podmisku, která pojme dostatečné množství přebytečné zálivkové vody (brání stékání znečištěné vody po parapetu a poté i po zdi dolů). Navíc plní roli zásobníku vláhy. Pozor však, aby truhlíky nestály dlouhodobě v nevhodných miskách s velkým množstvím vody! V podmáčeném substrátu by pak vašim květinám velice rychle uhnily kořeny.

Jaký substrát zvolit?

Jednoznačně nejdůležitější podmínkou úspěchu při pěstování truhlíkových květin je kvalitní substrát. Musí být dostatečně výživný, humózní, porézní a vododržný (ne příliš vysýchavý). Dřívi si pěstitelé museli zeminu připravovat smícháním rozleželého přesátého kompostu s kvalitní rašelinou a přídavkem písku.

Tuto ne právě lehkou práci vám nyní usnadní již namíchané zahradnické substráty (např. Agro CS). Dodávají se v PE pytlích připravené k přímému použití pro jednotlivé skupiny či druhy rostlin - k truhlíkové zeleni lze doporučit substrát s označením „Pelargonie a balkonové květiny“. Jeho výhodou je rovněž skutečnost, že obsahuje zásobu živin na šest týdnů dopředu.

Po uplynutí této lhůty je zapotřebí začít s aktivním přihnojováním. Použít lze hnojiva pevná, výhodnější je však výživa v podobě kapalných přípravků, jichž lze přidávat do zálivky předepsané množství v pravidelných intervalech. Velmi se ovšem osvědčila každodenní zálivka vodou s malým množstvím kapalného hnojiva. Živiny takto dávkované jsou totiž pro pěstované rostliny snadno okamžitě přístupné, takže vykazují maximální přírůstky a bohatě kvetou.

Není okno jako okno

Nenechte se v obchodě bezhlavě zlákat bohatou nabídkou nádherných truhlíkových květin. V první řadě si ujasněte, kam chcete osázené truhlíky umístit. Zde rozhoduje především orientace ke světovým stranám. Ne každá rostlina totiž obstojí na plném slunci u okna orientovaného k jihu. Jsou ovšem i druhy, které takovou polohu nekompromisně vyžadují. Informujte se proto u personálu zahradních center Baumax. Rádi vám s výběrem vhodných balkonových a truhlíkových květin pomohou. Atraktivní druhy si vyberete i v pokročilém letním období – od miniaturních slunečnic po okrasné papričky.

Zálivka bez problémů

Máte okna orientovaná na jih či jihozápad, takže rostliny v nich trpí suchem, a to i přes to, že je ráno i večer každým dnem zaléváte? Tady pomohou samozavlažovací truhlíky s objemnými podmiskami, které pojmou mnohem větší množství vody než běžné misky. Květiny zde však nestojí přímo ve vodě, ale potřebnou vláhu si odebírají prostřednictvím textilních knotů.

Ty jsou propletené dnem truhlíku naplněného substrátem a jejich konce zasahují do spodní nádoby s vodou. Odtud pak vzlínáním životadárnou tekutinu aktivně nasávají a předávají ji až ke kořenům pěstovaných rostlin. Nehrozí zde tedy žádné přelití či dokonce podmáčení. Tyto samozavlažovací truhlíky potom nemusíte zalévat každý den, ale až poté, kdy začne podmiska vysychat. S klidným svědomím tedy můžete odjet na dovolenou. Ani sousedi nemusí mít výčitky svědomí, že snad zapomněli vaše krásné květiny občas zalít.

Zálivka bez problémů
Zálivka bez problémů

Samozavlažovací truhlíky se prodávají v balení, jehož součástí je vrchní kultivační nádoba na substrát a rostliny, dále objemná spodní podmiska a sada silných textilních knotů, které je třeba vplést do dna vrchního truhlíku.

Zálivka bez problémů
Zálivka bez problémů

Knoty musíte nastavit tak, aby jejich konce stejnoměrně zasahovaly do spodní misky, která se posléze naplní zálivkovou vodou. Samy si pak budou vláhu odebírat a předávat ji do substrátu ke kořenům vašich truhlíkových květin.

Postup

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    U zakoupených truhlíků v první řadě zkontrolujte, zda mají volné odtokové otvory, kterými může do misky unikat nadbytečná zálivková voda. Není-li tomu tak, opatrně je vyřízněte ostrým nožem v předem naznačených místech.

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    Než truhlík začnete plnit vhodným substrátem, zakryjte každý odtokový otvor na dně malým plochým oblázkem. Přebytečná voda pak bude moci volně odtékat do podmisky, ale nebude s sebou strhávat kultivační směs.

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    Lopatkou nasypte na dno truhlíku vrstvu kvalitního substrátu. Postupujte opatrně, aby odtokové otvory zůstaly zakryté oblázky. Vrstva půdní směsi nesmí být příliš vysoká, abyste do ní mohli vsadit květiny.

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    Zakoupené rostliny vyklopte opatrně z květináčů a postupně je vysaďte. Zpravidla budete potřebovat tři sazenice na každý truhlík. Jejich kořenové baly posaďte tak hluboko, abyste je mohli ještě zakrýt dalším substrátem.

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    Substrát postupně stlačujte mezi sazenicemi prsty. Směs ale neutužujte příliš, aby rostliny mohly dobře prokořenit celý objem truhlíku. Poslední vrstvu již nestlačujte vůbec, aby vzlínáním neubírala sazeničkám vláhu.

  • Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu
    Rozkvetlé truhlíky z Baumaxu od jara až do podzimu

    S hnojením nově zasazených rostlin nespěchejte; nechte je zakořenit a přivyknout novému substrátu. Již po týdnu či dvou můžete začít s intenzivní výživou – ideální jsou kapalná hnojiva aplikovaná se zálivkou.

  • Publikováno: 2. 7. 2011, Autor: bauMax (text a foto), Profil autora: Redakce