reklama

Obrázky s mušličkami

Slané těsto je ideálním výtvarným materiálem pro děti - je levné, dá se snadno vyrobit a velmi snadno se zpracovává. Pusťte se tedy do toho a vytvořte si třeba dekoraci, která vám bude připomínat krásné prázdninové dny.

Obrázky s mušličkami

Recept na slané těsto:

- 2 šálky pšeničné mouky- 2 šálky soli- 20 polévkových lžic vody- 2 polévkové lžíce lepidla na tapety

Smíchejte sůl, mouku a lepidlo na tapety s vodou. Vypracujte hladké těsto. Dávejte pozor, aby se dalo dobře formovat, ale nebylo přitom příliš měkké. V případě potřeby přidejte mouku nebo vodu. Hotové těsto uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě, pak s ním můžete pracovat i několik dní.

Obrázky s mušličkami

Co budete potřebovat?- několik mušliček různých velikostí a tvarů- trochu písku- bílou akrylovou barvu- modrobílou kroucenou šňůrku silnou 3 mm, 52 cm dlouhou- špejle- příp. kulatou vykrajovací formičku, sklenici

Postup:1. Vyválejte plát těsta silný 5 mm a na každý obrázek vyřežte jeden čtverec s výřezem a jeden bez výřezu (cca 12 x 12 cm, výřez může být kulatý jako na obrázku – uděláte jej třeba sklenicí nebo formičkou, příp. to může být také čtverec, který vyřežete nožem).

2. Doprostřed čtverce bez výřezu nasypte trochu písku a lehce jej vtlačte válečkem do těsta. Okraje obou čtverců navlhčete vodou, čtverec s výřezem pak přitiskněte na spodní čtverec bez výřezu a okraje k sobě přitlačte, aby se slepily. Okraje ještě jednou ořízněte. Do výřezu vtiskněte mušličky.

3. Špejlí udělejte do čtverců osm otvorů velkých 4 mm k zavěšení obrázku.

4. Rámečky upečte, nechte je vychladnout a pomalujte je bílou akrylovou barvou. Nalakujte, nechte uschnout a nakonec provlékněte kroucenou šňůrku. Konce zauzlujte.

Obrázky s mušličkami
Obrázky s mušličkami

Vybíráme z knížky Figurky ze slaného těsta edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 7. 9. 2011, Autor: Anagram (text a foto), Profil autora: Redakce