reklama

Stříbrná cena pro akustický závěs Rigips

Rigips stále přináší nová řešení s pomocí modrých akustických systémů pro profesionální a ekonomické odhlučnění budov. Poslední inovace, speciální akustický závěs Rigips, získal stříbrnou cenu České stavební akademie v soutěži o Stavební výrobek – technologii roku 2011.

Stříbrná cena pro akustický závěs Rigips

Akustický závěs byl vyvinut za účelem maximalizace vzduchové neprůzvučnosti stropu s podhledem ze sádrokartonových a sádrovláknitých desek Rigips. Vysoká účinnost je dosažena optimálním přerušením akustické vazby mezi podhledem a nosnou konstrukcí stropu.

Řešení s akustickým závěsem Rigips umožňuje naladění celé sestavy podhledu s ohledem na:

 • frekvenční charakteristiky zdroje zvuku
 • statické požadavky a parametry podhledu
 • Stříbrná cena pro akustický závěs Rigips
  Stříbrná cena pro akustický závěs Rigips

  Klub Rock Café

  První prototyp akustického závěsu byl použit společně s modrými akustickými systémy Rigips počátkem roku 2011 při řešení nestandardních požadavků na akustiku hudebního klubu Rock Café v Praze. Stěžejním požadavkem byla minimální hodnota vážené stavební neprůzvučnosti celé konstrukce koncertního sálu R´w = 85 dB. Tuto hodnotu musela splňovat i složená konstrukce stropu. Součástí výsledného řešení, navrženého akustikem Ing. Janečkem, je konstrukce podhledu na míru – zavěšení na akustických závěsech Rigips s modifikovaným nosným roštem opláštěným dvěma vrstvami modrých akustických desek Rigips.

  Klub Rock Café
  Klub Rock Café

  Následný vývoj výrobku přinesl řešení „namíru“ pomocí unifikované řady akustických závěsů Rigips pro různá zatížení a rozdílné požadavky akustiků. V létě 2011 získal finální výrobek osvědčení o užitném vzoru a od té doby je k dispozici pro projektanty a akustiky.

  Potrefená husa

  Těžištěm rekonstrukce restaurace Potrefená husa v Praze bylo odhlučnění provozu od sousedních bytů. S ohledem na provoz po 22. hodině byl požadavek na výslednou váženou stavební neprůzvučnost stanoven na R´w = 62 dB. Koncepci akustického řešení navrhl opět Ing. Janeček. Konstrukční schéma a podrobný návrh zavěšení dvojitého podhledu s užitím akustického závěsu a modrých akustických sádrokartonových desek pak provedli specialisté společnosti Rigips.

  Akustický závěs Rigips

  Akustický závěs Rigips se skládá ze dvou kovových částí. Jedna část závěsu je spojena závěsným táhlem s konstrukcí nosného stropu, druhá kovová část závěsu nese nosné profily konstrukce podhledu. Obě kovové části jsou od sebe důsledně odděleny tlumicí hmotou Sylomer. K dispozici je škála šesti velikostí závěsů s délkami 40, 60, 80, 100, 120 a 140 mm. Úměrně velikosti závěsů vzrůstá i jejich nosnost – 5,0; 8,1; 11,2; 14,3; 17,4 a 20,5 kg na závěs.

  O společnosti

  Rigips je významný výrobce a dodavatel sádrokartonových a sádrovláknitých systémů, sádrových omítek a malířských stěrek Rimano. V České republice má dvacetiletou tradici. Výrobní závod na sádrokarton v Horních Počaplech se již více než šest let intenzivně věnuje programu zlepšování WCM (World Class Manufacturing). Získání bronzového ocenění v rámci tohoto programu mu zajistilo oficiální vstup do společnosti závodů se světovou úrovní výroby.V roce 2010 byl Rigips přijat do Saint-Gobain Klubu milionářů za 1 milion odpracovaných hodin bez úrazu. V roce 2011 vyrobil největší sádrokartonovou desku na světě a získal certifikát Guinness World Records. Díky své příslušnosti ke koncernu Saint-Gobain, který ročně vyčleňuje cca 345 mil. eur na výzkum a vývoj, využívá Rigips know-how z celého světa. Společnost je certifikována pro systém managementu jakosti dle EN ISO 9001:2008 a EN ISO 14001:2004.

  Publikováno: 24. 3. 2012, Autor: Rigips (tisková zpráva) , Profil autora: Redakce