reklama

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

Tuto otázku dnes neřeší jen každý druhý majitel rodinného domu či chalupy, ale i státní úředníci na ministerstvu životního prostředí. Na stole leží otázka, jak topit levně a přitom pomoci životnímu prostředí, potažmo našemu zdraví. Účinným řešením jsou zplynovací kotle, které dnes umí spálit palivo velmi šetrně k životnímu prostředí a s vysokou účinností. Jak to tedy vypadá v praxi? Při topení ušetříte minimálně 30 % paliva a zároveň není vidět na komíně, že by se topilo. Obzvláště pokud jsou použity v systému akumulační nádrže. Prostě velmi dobrá regulace výkonu a vysoká účinnost jsou základem úspěchu. V následujícím článku vám představíme různé typy zplynovacích kotlů ATMOS.

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

Spalování na principu zplynování (pyrolýzy) přitom už lidstvo zná mnoho let. Výrazně se liší od klasického hoření (odhořívání a prohořívání), kde se účinnost běžně pohybuje okolo 40-75 %, zatímco u zplynovacích kotlů je účinnost 82 - 92 %. Podstatou je tepelný rozklad v uzavřené zplynovací komoře za regulovaného přívodu vzduchu, který zajistí např. odtahový ventilátor. Vzniklé plyny se v prostoru zplynovací trysky nebo zplynovacího roštu smíchají s předehřátým sekundárním vzduchem a dohoří ve formě plamene ve spodním spalovacím prostoru. Jedná se tedy o takzvané obrácené spalování. Díky vysoké teplotě dosáhneme vysoké účinnosti a velmi nízkého obsahu škodlivin ve spalinách. Prakticky žádný kouř a žádné saze.

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly
Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly

Čím vším můžete ve zplyňovacím kotli topit? Začněme stále používaným hnědým uhlím. Kombinované zplynovací kotle ATMOS kombi používají patentem chráněný otočný zplynovací rošt pro dokonalé spalování a snadné odstraňování popela za provozu. Kotle jsou samozřejmě vybaveny odtahovým ventilátorem, který minimalizuje kouření při přikládání paliva a prašnost v kotelně. V kotli lze bez problémů společně zplynovat hnědé uhlí i velké kusy dřeva. Kotle obsahují i různá technická zařízení, jako je chladicí smyčka proti přetopení, spalinový termostat pro automatické vypnutí kotle po dohoření paliva a další. Kotle se vyrábí o výkonech od 20 do 50 kW pod označením CxxS, např. C20S o výkonu 25 kW.

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly
Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly

Kombinované kotle

Firma ATMOS nabízí i zplynovací kotle na černé uhlí pod označením ACxxS, např. AC25S o výkonu 26 kW. Zplynovací kotle na hnědé nebo černé uhlí spalují uhlí o zrnitosti ořech 1 nebo kostka, které je běžně k dispozici. Nepohrdnou ale ani uhelnými nebo dřevěnými briketami. Pokud ale nefandíte uhlí a raději byste topili dřevem a peletami, nabízí firma ATMOS kombinované kotle na dřevo i pelety zároveň. U těchto kotlů spalujete dřevo na principu zplynování a pelety ve speciálních hořácích s automatickým zapalováním a elektronickou regulací.

Princip je jednoduchý: do horních dvířek zplynovacího kotle zabudujete hořák na pelety a komfortní topení je na světě. Pokud chceme zase topit dřevem, povolíme dva šrouby, vyjmeme hořák a otvor osadíme dodaným víčkem. Rychlá a bezproblémová výměna netrvá ani 5 minut. Svoboda výběru - to je to, co mnoho lidí v tomto případě skloňuje! Buď plnohodnotně topíte kusovým dřevem, nebo využíváte hořák na pelety.

Kombinované kotle
Kombinované kotle

Existuje samozřejmě i varianta pro náročné zákazníky, kdy je kotel vyroben jako tříkomorový a hořák z něj nevyndáváte. Vrchní dvě komory slouží pro spalování dřeva na principu zplynování a třetí, spodní komora, pro spalování pelet. Stačí pouze přepnout vypínač na panelu kotle a hořák se sám spustí po dohoření dřeva. Kotle se prodávají pod označením DCxxSP, např. DC25SP o výkonu 25kW.

Kombinované kotle
Kombinované kotle

Samozřejmě nezapomeňme na zplynovací kotle na dřevo. Jedná se v podstatě o vrchol spalovací techniky. Krásné topení, popel vybíráte jednou za týden, palivo přikládáte v průměru třikrát za den a kotel vydrží hořet na útlum i 8 až 10 hodin. V kombinaci s akumulačními nádržemi ideální řešení. Kotle se vyrábí v označení DCxxS nebo DCxxGS, např. kotel DC25S o výkonu 25 kW.

Více informací se dočtete na stránkách www.atmos.cz.

Publikováno: 23. 4. 2012, Autor: Atmos (text a foto), Profil autora: Redakce