Otopná tělesa do každého prostoru - Radik Line Vertikal

RADIK LINE VERTIKAL - M je svisle orientované deskové těleso s prolisovanou čelní deskou. Jeho konstrukce umožňuje spodní středové připojení na otopnou soustavu s nuceným oběhem. Toto otopné těleso nabízí zajímavé řešení pro každý vytápěný prostor, kde je kladen důraz kromě užitných vlastností i na vzhled a design.

Otopná tělesa do každého prostoru - Radik Line Vertikal

V minulosti se otopná tělesa umisťovala tradičně pod okna, aby se zamezilo padání chladných proudů podél okna, které působí na přítomné osoby jako tepelná nepohoda (tepelný diskomfort). V současnosti, kdy jsou používána kvalitní izolační okna, již tento faktor není zdaleka tak významný jako dříve a naopak se větší důraz klade na design, moderní vzhled i možnost atypického umístění. Otopná tělesa RADIK od společnosti Korado nabízejí jak tradiční modely pod okna (typ RADIK KLASIK), tak i vertikální otopná tělesa (RADIK VERTIKAL). Otopná tělesa RADIK VERTIKAL díky svému modernímu vzhledu vhodně doplní každou místnost, kde je potřeba pokrýt tepelnou ztrátu a zajistit tepelnou pohodu přítomných osob.

Otopná tělesa pro každý prostor

Pod názvem RADIK LINE VERTIKAL-M nabízí firma KORADO svisle orientovaná desková tělesa s prolisovanou čelní deskou. Tělesa jsou dodávána ve dvou variantách – typ 10 a typ 20, které se od sebe mírně liší konstrukcí a vnitřním uspořádáním. Typ 10 nabízí užší provedení, které má čelní desku vzdálenou pouhých 80 až 110 mm od stěny. Tělesa se vyrábí ve třech standardních délkách – 400, 600 a 900 mm, výšku tělesa je pak možné zvolit podle požadavků 1600, 1800, 2000 a 2300 mm. Výkon tělesa udává velikost tělesa a teplotní spád – nejmenší těleso o rozměrech 400 ×1600 mm má jmenovitý výkon (pro 20°C) při teplotním spádu 55/45°C 315 W, větší tělesa pak mají jmenovitý výkon až téměř 2500 W (pro teplotní spád 90/70°C). Velká variabilita modelů umožňuje vybrat pro každý prostor vhodné těleso, a to jak z hlediska rozměrů, tak jeho výkonu.

Otopná tělesa pro každý prostor
Otopná tělesa pro každý prostor

Podle moderních trendů jsou tělesa konstruována pro spodní středové připojení na otopnou soustavu s nuceným oběhem. Připojení lze zajistit integrovanou armaturou HM dodávanou od KORADO včetně termostatické hlavice a s možností doplnění o krytku. Otopné těleso je standardně vybaveno šesti vývody s vnitřním závitem G½; na zadní straně jsou přivařeny dvě horní a dolní příchytky. Otopná tělesa typu 20 v délkách 600 a 900 mm mají o jednu horní příchytku více. Pro upevnění na stěnu doporučujeme použít navrtávací konzolu 18/120 (Z-U144) – vždy 2 kusy; při použití konzol Z-U140 a Z-U300 se potřebný počet konzol shoduje s počtem horních příchytek. Při instalaci pomocí konzoly Z-U320 je nutné použít vždy čtyři konzoly.

Při návrhu otopného systému pro nové i rekonstruované obytné budovy je v současnosti často požadováno jiné umístění otopných těles, než je tradiční horizontální plocha pod okny. Důvodem jsou požadavky majitelů na lepší využití prostoru, jiné prostorové uspořádání nebo zkrátka jiný vzhled – majitelé někdy již nechtějí mít v obytných místnostech tradiční otopná tělesa. Tělesa z řady RADIK LINE VERTIKAL-M mohou být v prostoru umístěna jako plnohodnotný interiérový doplněk. V moderním interiéru zaujmou jako solitéry, při nedostatku místa pro změnu umožní větší variabilitu a využití prostoru.

Více informací naleznete na www.korado.cz.

Autor: Korado, a.s. (text a foto)

Související k tématu