reklama

Máte doma žrouta elektřiny?

Máte vysoké doplatky za elektřinu, přestože se snažíte neplýtvat? Už je to tak, i elektrické spotřebiče stárnou, čemuž napomáhá i vzájemné soutěžení firem, která vyrobí nejúspornější spotřebič na trhu a není třeba připomínat, že se jim to daří lépe, než se předpokládalo, protože už nyní patří chladničky zařazené do energetické třídy A v podstatě mezi ty nejméně úsporné na trhu. Koho by třeba kdysi napadlo, že nebude muset svou mrazničku odmrazovat, protože to zvládne úplně sama?

Máte doma žrouta elektřiny?

Nové chladničky a mrazničky se navíc pyšní silnou a kvalitní izolací, systémy automatického rozmrazování, což všechno několikanásobně snižuje spotřebu elektřiny oproti starým modelům. Většině z nás připadá škoda obměňovat spotřebiče, které ještě fungují, ale pravdou je, že nic se nesmí přehánět, protože např. za provoz 20 let staré kombinované chladničky zaplatíme ročně o 2 500 – 3 000 Kč víc, než za provoz nové, čímž se nám investice do nové chladničky vrátí za cca 4 roky, a to už určitě stojí za úvahu.

Měřící sada na spotřebu elektřiny
Měřící sada na spotřebu elektřiny

Jak ověřit spotřebu?

Pokud vám stačí pouze orientační údaje a nechce se vám nic měřit, podívejte se na kalkulačku „Posouzení provozních nákladů domácích spotřebičů“, která dokáže porovnat spotřebu starého a nového spotřebiče. Naleznete ji na webu Energetického poradce www.energetickyporadce.cz/kalkulacky-energie/spotreba-domacnosti. Zapůjčte si měřič spotřeby v Centru energetického poradenství PRE, kde vám poradci vysvětlí jeho obsluhu. Součástí zapůjčené sady je i brožurka orientační hodnoty spotřeby, ve které si můžete ověřit, jak na tom vaše spotřebiče jsou, nebo vám poradci pomohou naměřená data vyhodnotit.

Základní měřicí sada

Základní měřicí sada
Základní měřicí sada

Základní sada obsahuje klasický měřič spotřeby, který jednoduše zapojíte mezi zásuvku a zástrčku spotřebiče. Námi zapůjčovaný měřič spotřeby nese označení SEM 16+ a umí měřit nejen spotřebu elektřiny v kWh za přednastavenou dobu měření, ale i napětí a frekvenci sítě, hodnotu aktuálně odebíraného proudu, okamžitý (aktuální) příkon apod.

K zapůjčení měřiče stačí navštívit Centrum energetického poradenství PRE a mít s sebou občanský průkaz (není podmínkou být zákazníkem PRE). Měřič si můžete rovnou rezervovat na konkrétní datum na www.energetickyporadce.cz/audit-spotreby/merici-zarizeni/rezervacni-formular.

Profesionální měřicí sada

V profesionální měřicí sadě naleznete celkem tři zásuvkové měřiče a jedno čidlo teploty, které se bezdrátově propojí s komunikačním modemem připojeným k PC. V sadě je na flash disku přiložen ovládací software, přes který se celý systém ovládá. V PC pak můžete sledovat průběhy spotřeb v grafech nebo nastavit časový plán jednotlivým událostem. Námi zapůjčená sada je od společnosti ENControl. Kromě měření spotřeby v kWh za čas můžete nastavit reakci na události (například vypnutí spotřebiče při vzrůstu teploty), naprogramovat zásuvkové moduly (čas, kdy mají spínat/vypínat, měřit) a podobně. Rozsah měření tohoto přístroje je 2 – 3 680 W.

Profesionální měřicí sada
Profesionální měřicí sada

I zapůjčení profesionální měřicí sady lze domluvit v Centru energetického poradenství PRE (není podmínkou být zákazníkem PRE). I tuto sadu si můžete rezervovat na konkrétní datum.

Profesionální detektor předmětů

Profesionální detektor předmětů BOSCH je zařízení sloužící k detekci materiálů a předmětů ve zdech. Tento detektor spolehlivě odhalí elektrické vedení, staré trubky apod., takže nehrozí, že byste například při vrtání do zdi porušili elektroinstalaci.

Profesionální detektor předmětů
Profesionální detektor předmětů

Co všechno detektor umí:

  • Vyhledávání objektů ve stěnách, stropech a podlahách
  • Detekuje železné i neželezné kovové objekty, dřevěné trámy ve zdech, plastové trubky, rozvody a elektrické kabely
  • Na displeji se názorně zobrazují informace o vlastnostech materiálu s přípustnou hloubkou vrtání
  • Hloubka lokalizace max.: 150 mm
  • Přesnost detekce: ± 5 mm
  • Automatické vypínání: cca 5 min
  • Napájení: 4 × 1,5 V (AA)

Profesionální detektor předmětů si mohou půjčit výhradně zákazníci Pražské energetiky. K jeho zapůjčení stačí navštívit Centrum energetického poradenství PRE a mít s sebou občanský průkaz a fakturu za elektřinu (respektive jiný doklad se zákaznickým číslem). Sadu vám doporučujeme zarezervovat na konkrétní datum.

Více informací o měřících zařízeních naleznete na stránkách www.energetickyporadce.cz/audit-spotreby/merici-zarizeni. Centrum energetického poradenství PRE nabízí kromě půjčování měřících zařízení i další služby zdarma. Přijďte se k nám sami přesvědčit.

Publikováno: 6. 8. 2012, Autor: Pražská energetika (text a foto), Profil autora: Redakce