reklama

Zlomená noha u židle - dá se opravit nebo raději koupit novou židli?

Pokud se nám zlomí noha u židle, obvykle to znamená, že si jdeme koupit novou. Proč ale zbytečně utrácet peníze, když lze takovou židli zkusit zachránit a zlomenou nohu opravit? S trochou šikovnosti to zvládne každý kutil.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zlomená noha u židle - dá se opravit nebo raději koupit novou židli? (Zdroj: Depositphotos)

Zlomená noha u židle a oprava

Hned na začátku si musíme položit otázku, jestli má smysl zlomenou nohu opravovat. Pokud se jedná o dosluhující kus nábytku, nejspíš bude efektivnější, když takovou židli jednoduše vyhodíme a pořídíme si novou a kvalitnější. Může se ale stát, že se nám zlomí noha u židle, která má svou hodnotu, máme k ní citový vztah nebo je nám prostě líto poškozenou židli odnést do sběrného dvora. V takovém případě se pokusíme o její opravu.

Oprava židle
i (Zdroj: Depositphotos)
Židli zkuste opravit po domácku

Materiál

Židle s kovovýma nohama opravit půjde, ale chce to nejprve určit materiál, ze kterého je židle vyrobená, ve většině případů se jedná o pochromovanou ocel. Svařování je poměrně pracná záležitost, která navíc vyžaduje trochu fortelu a vlastní svářečku. Pokud se nechceme pouštět do takovéto akce, můžeme místo svařování zvolit lepidlo. Některé typy lepidel na kovy mají navíc natolik skvělé vlastnosti, že předčí i sváry. Musíme jen přesně vědět, jaké lepidlo použít. Lepidla se používají především na lehké kovy a slitiny. 

Podobně na tom budeme i u dřevěné židle. Zde se kromě lepení nabízí možnost zpevnit zlomenou nohu vruty, ovšem pouze v případě, že to místo zlomu dovoluje. 

A u plastového nábytku nebudeme váhat už vůbec, ostatně tento materiál ani jiný způsob oprav neumožňuje. Představte si, jak by se v plastu vyjímal šroub.

Dřevěná židle
Ulomenou nohu můžeme slepit lepidlem na dřevo (Zdroj: Depositphotos)
Dětská židle
Plastové nohy u židlí praskají nejčastěji (Zdroj: Depositphotos)

Oprava dřevěné židle

Postupujeme v několika krocích:

  • Obě místa zlomu pečlivě očistíme vodou a saponátem, čímž místo zbavíme nečistot a zároveň jej odmastíme. 
  • Nohu nasadíme zpět do místa zlomu a přesvědčíme se, že doléhá a žádná část nechybí.
  • Obě místa zlomu potřeme lepidlem na dřevo - použijeme disperzní lepidlo, které se využívá na montážní lepení a lepení menších ploch, je vhodné na tvrdé i měkké dřevo. Lepený spoj je průhledný, čirý a pružně tvrdý.
  • Lepené plochy k sobě přitiskneme -  lepidlo by mělo být ve vrstvě cca 120 - 200 g/m2 , během 5 minut obě spojované části tiskneme k sobě.
  • Pro vyšší odolnost spoje držíme ve svorkách min 30 min (měkké dřevo) až 2 hodiny (tvrdé dřevo).
  • Po uplynutí předepsané doby zkontrolujeme kvalitu lepeného spoje a místo přetřeme barvou nebo lakem podle toho, jak byla židle povrchově ošetřena.
  • Další možností opravy je použití dřevěného kolíkového spoje a lepidla. Do obou konců zlomu vyvrtáme díru vrtákem na dřevo, aplikujeme lepidlo a do jedné z děr zasuneme dřevěný kolík. Na ten pak nasadíme druhou část židle, zafixujeme a necháme důkladně zaschnout. Tento druh spoje používáme zejména v místech, kde je noha židle silně namáhána a hrozilo by další zlomení.
Vyřezávaná židle
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyřezávané nohy u židle jsou větší problém než rovné

Pokud není možno pro přílišné poškození nohu u židle opětovně přilepit, je potřeba vyrobit nohu novou. Můžeme se o to pokusit sami, jsme-li manuálně zruční nebo zadat zakázku do truhlářství, kde si hravě poradí i s vyfrézováním ornamentů. Nám pak již zbývá jen novou nohu od židle natřít odpovídající barvou.

Kovová židle

Opět postupujeme v několika krocích:

  • Kovový povrch je potřeba dobře očistit a odmastit. Na čištění a odmašťování se používají alkalická odmašťovadla (isopropylalkohol, aceton, metyletylketon). Zcela nevhodný je technický benzín nebo laková rozpouštědla.
  • Použijeme kontaktní lepidlo na bázi chloroprenového a polyuretanového kaučuku, vyvarujeme se použít roztoková a disperzní lepidla, která by mohla uvolňovat těkavé látky, které by snižovaly kohezi a adhezi filmu lepidla. Pro běžné lepení kovů využijeme především epoxidová reaktivní lepidla. Vyrábí se jako jednosložková, dvousložková a vícesložková. Používají se zejména epoxidová lepidla dvousložková neplněná, vhodná pro konstrukční spoje, a epoxidová lepidla plněná práškovými plnivy, vhodná pro havarijní opravy a renovační technologie.
  • Při lepení postupujeme podle pokynů výrobce - připravíme si dle návodu dvousložkové lepidlo, naneseme patřičnou vrstvu na oba zlomené konce, přitiskneme k sobě a zafixujeme, necháme působit odpovídající dobu (5 - 30 minut). 
  • Manipulační pevnosti lepeného spoje je dosaženo po 5 až 6 hodinách, za 24 hodin dojde k funkční pevnosti.
Kovová židle
i (Zdroj: Depositphotos)
Na kov použijte lepidlo na kovy

Oprava plastové židle a kombinovaných materiálů

Pro lepení a opravy plastů a kombinovaných materiálů - zejména kov a plast použijeme lepidla na bázi MS - polymerů. Tato lepidla nevyžadují podkladový nátěr, jsou pevná, elastická, mají odolnost vůči chemickým přípravkům i teplu. Kromě plastů a kovu lze těmito lepidly spojovat pěnový polystyren, glazované materiály, sklo, zrcadla či keramiku. 

Lepidlo použijeme podle pokynů výrobce stejně či podobně, jako tomu bylo u lepidel na dřevo nebo na kov.

Plastová židle
i (Zdroj: Depositphotos)
I zlomený plast lze slepit

Publikováno: 5. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová