reklama

Bezpečnost v bytě nejen pro děti

Opatrnosti není nikdy nazbyt nejen při hrách, ale i při bydlení s malými dětmi. Mnohdy až poté, co přibude další člen domácnosti a někdy bohužel až tehdy, když se stane zbytečná nehoda, začneme přemýšlet, jak náš zabydlený a pohodlný byt přizpůsobit také po bezpečnostní stránce.

Bezpečnost v bytě nejen pro děti

Předměty, kterým se dospělý lehce vyhne, každodenní situace, kterými projde bez zaškobrtnutí, mohou pro dítě znamenat hrozbu vážného úrazu. Proto pokud máte doma malé dítě, zamyslete se společně s námi, jak se úrazům vyhnout. Některá vylepšení bytu uvítáte i vy a určitě vaši rodiče či prarodiče, ať už s vámi žijí trvale nebo chodí jen na návštěvu.

Podlahy

Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy

Obyčejná chůze může být zrádná hned z několika důvodů. Prahy mezi místnostmi představují pro malé dítě i pro hůře chodícího dospělého často nepříjemnou překážku, pokud je to možné, nahraďte je hladkými prahovými lištami. Volně položené koberečky a běhouny jsou častým důvodem nebezpečných pádů. Pokud se jich nechcete úplně vzdát, podložte koberec protiskluzovými podložkami.

Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy

Na schody a schůdky je vhodné nalepit protiskluzové pásky. Spolu s podložkami pod koberec je seženete v prodejnách koberců a domácích potřeb. Pokud právě přemýšlíte o nové podlahové krytině, nezapomeňte, že povrchy s vysokým leskem mohou být zvlášť nepříjemné pro starší lidi, protože vyvolávají pocit nestability. Po schodech se dá nejen uklouznout, dá se z nich i lehce spadnout a malé děti jsou všetečky, které stačí nechat chvilku bez dozoru a hned vlezou, kam nemají. Přístup ke schodišti je proto vhodné uzavřít jednoduchým plůtkem – zábranou.

Podlahy
Podlahy

Zrovna tak bychom měli pamatovat na zábrany a zábradlíčka u zvýšených pater, podií a paland na spaní, děti si zde často i hrají a v zápalu hry lehce spadnou. Máme-li na spacím patře místo zábradlíčka síť, měla by být dobře napnutá a mít oka tak velká, aby jimi nebylo možno propadnout ani se v nich uškrtit.

Podlahy
Podlahy
Podlahy
Podlahy

Dveře a okna

Padouch probíhající skleněnou výplní dveří nás ve filmu rozesměje, ale pokud nám dveřmi proběhne dítě nebo do skla narazí špatně vidící babička, už to tak legrační nebude. Tenké příčky na skleněné výplni mohou působit velice hezky, a pokud je jen přilepíme oboustrannou lepicí páskou, můžeme vzhled dveří měnit dle libosti. Jako výplň můžeme také použít matové (opálové) sklo. Jako prevence pořezání poslouží transparentní folie, která se nalepí na sklo nebo přímo tvrzené bezpečnostní sklo, které je sice dražší, ale odolnější.

Dveře a okna
Dveře a okna

Do dveří se dají také skřípnout všetečné prstíky nebo se jimi dá v nestřežené chvíli proběhnout na balkon nebo na chodbu. Nezapomeňme tedy na zamykání a také na zarážky proti samovolnému přibouchnutí otevřených dveří.Okna lákají, ať už bydlíme v přízemí nebo v nejvyšším patře věžáku. Proti náhodnému otevření nebo pro zajištění bezpečného větrání stačí připevnit na ně bezpečnostní pojistku, která dovolí okno pootevřít pro větrání, ale už ne tak, aby jím dítě prolezlo.

Kuchyně

Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně

V kuchyni číhá na malé všetečky především nebezpečí opaření a popálení. Stejná zábrana jako na schody poslouží tedy i v kuchyňských dveřích, takže se nestane, že odběhneme k telefonu nebo do vedlejšího pokoje a dítě na sebe zatím zvrhne hrnec ze sporáku nebo horkou kávu ze stolu.

Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně

Nechceme-li si v kuchyni za plotem připadat jako v kleci, zakoupíme si některou ze spousty dalších ochranných pomůcek. Na dvířka trouby i ledniček a zásuvek patří pojistka proti otevření a přiskřípnutí prstíků, na sporák s horkými hrnci ochranná skládací ohrádka, která zabrání dítěti strhnout na sebe horkou nádobu.

Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně
Kuchyně

Nad dalšími drobnosti stačí trochu se zamyslet – dlouhé ubrusy se splývavými okraji působí sice na jídelním stole velmi hezky a dekorativně, je to však skvělá příležitost, jak na sebe strhnout právě naservírovaný oběd nebo šálek s kávou. Proto se jich raději na čas vzdejme a počkejme, až dítko trochu odroste.

Koupelny

Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny

Každý z nás určitě někdy uklouzl po vlhké podlaze nebo po hladkém dně vany. Abychom se vyhnuli zbytečným pádům, pořídíme do vany protiskluzové podložky nebo nášlapy, na podlahu můžeme dát koupelnové předložky s přilnavou spodní stranou. Malým dětem pořídíme neklouzavý stupínek k umyvadlu, abychom je při každém oplachování rukou nemuseli zvedat do náruče. Sami při vystupování z vany oceníme madla na stěně nebo přímo na vaně.

Koupelny
Koupelny
Koupelny
Koupelny

Proti náhodnému opaření a také jako spořiče vody poslouží termostatické baterie, na kterých nastavíme požadovanou teplotu a zaaretujeme baterii v této poloze. Voda pak začne téci až tehdy, když je namíchaná správná teplota, takže se nestane, že bychom otočili kohoutky a jednou museli na teplou vodu čekat, zatímco podruhé se opaříme. Vyšší cena takovéto baterie oproti klasické obyčejné baterii se nám brzo vrátí v podobě ušetřené vody.

Rohy a ostré hrany

Rohy a ostré hrany
Rohy a ostré hrany
Rohy a ostré hrany
Rohy a ostré hrany

Stolky, komody i skříně mají tu nepříjemnou vlastnost, že mají ostré rohy a hrany. Pokud do nich narazí dospělý, odnese to maximálně modřinou na noze, ovšem malé dítě si může poranit i obličej. Pomoc je i zde celkem jednoduchá – stačí zakoupit plastové krytky na rohy a hrany a umístit je na nebezpečná místa.

Elektřina

Elektřina
Elektřina

Úrazy elektrickým proudem patří k nejtragičtějším. Přitom i zde je prevence celkem snadná – do volných zásuvek zakoupíme plastové záslepky, které lze v případě potřeby jednoduše vyndat. Kabely a šňůry od elektrospotřebičů by neměly ležet volně přístupné. Zvědavý mrňous může jednak zakopnout a elektrospotřebič na sebe strhnout, jednak vytáhne kabel ze zásuvky a místo něj tam strčí prstíky.

Dekorace a květiny

Dekorace a květiny
Dekorace a květiny
Dekorace a květiny
Dekorace a květiny

Pokud do domácnosti přibude malý človíček, zamyslete se i nad užitečností a nezbytností různých drobných dekorací a nad bezpečností květin.Jakmile se totiž dítě začíná pohybovat, je celý byt jedním velkým objevitelským teritoriem a děti velice rády objevují nejen zrakem a hmatem, ale také ochutnáváním. Dekorační předměty a těžké květináče na sebe lehko strhnou, s chutí posvačí jedovatou květinu nebo špatně uklizené hnojivo na kaktusy. Buďme proto pozorní a vynalézavější než ony a možné nebezpečí odstraňme.

Nechceme vás zbytečně strašit a zneklidňovat, ale každoroční statistiky dětských úrazů varují. Mnohdy stačilo jen trochu popřemýšlet, udělat nějaká bezpečnostní opatření a s dětmi si pak užívat spíše radosti než starosti. Doufejme tedy, že několik našich tipů spíše přivítáte.

Další informace např. v našem článku.

Publikováno: 17. 1. 2013, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce