reklama

Víte, co je padačka a co všechno dokáže?

Z hranolků, latí, prken a trámů postavíte při troše zručnosti cokoliv, jen je potřeba mít to čím pořádně a přesně uříznout. Můžete se trápit ruční pilkou nebo maflem, přesný a kolmý řez to však nikdy nebude. Přesně pro to byla vymyšlena kapovací, tedy zakracovací pila. Někdy se ji také lidově říká padačka.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Pokosová pila s laserem je velmi praktický pomocník (Zdroj: Pavel Zeman)

Pokosová pila s potahem nebo bez něj?

Zakracovací pily můžeme jednoduše rozdělit na dva základní druhy. Jeden s pojezdem nebo chcete-li potahem pily a jeden jenom pevný. Liší se šířkou přeříznutého materiálu. Je dobré si říct, co vlastně potřebuji s pilou řezat a podle toho se rozhodnout. Velká pila s pojezdem řízne vše, menší jenom něco.

Existují dva druhy zakracovacích pil
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Existují dva druhy zakracovacích pil

Rovně i pod úhlem

Pomocí pokosové pily snadno uděláme na materiálu podélné i kolmé zkosení přesně podle toho, jak potřebujeme. V příčné ose k materiálu můžeme provádět náklony pily k jedné straně až do úhlu 45 °.

Můžeme řezat rovně či pod úhlem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Můžeme řezat rovně či pod úhlem

Dřevo, plasty, hliník

Pokosová pila čistě nařeže všechny materiály na bázi dřeva, jako jsou prkna, OSB desky, lamino, MDF desky. Převedeno na výrobky jsou to hranolky, prkna, latě, palubky fošny, plovoucí podlahy, parkety, plotovky, lišty a rámečky. Stejně tak dobře si při správném kotouči poradí s hliníkovými nebo plastovými materiály a profily, a to jak v kolmých, tak šikmých řezech. Snadno a přesně si na pile zvládneme připravit pravoúhlé i jiné rámečky na obrazy nebo zrcadla, a to i více než čtyřúhelníkové a pravoúhlé. V podélném sklonu má jisticí kolík, ten zajisti pilu proti otáčení v ose. Na výseči stupnice, která je oboustranná, je také aretace.

Stupnice je oboustranná
Stupnice je oboustranná (Zdroj: Pavel Zeman)
Jisticí kolík má zajistit pilu proti otáčení v ose
Jisticí kolík má zajistit pilu proti otáčení v ose (Zdroj: Pavel Zeman)

Potah zvládne i 34 cm

Velkou výhodou pily je dobré vedení a vysoký i dlouhý prořez. Ten je opravdu úctyhodný a zvládne zakrátit i prkna nebo materiál do šířky 34 cm nebo hranolkový profil 8×8 cm, což je hodně široké prkno nebo hranolek na patro, pergolu anebo jinou zahradní stavbu. Tím, že je pila vedena shora, je dobře vidět do řezu nebo na označení řezu.

Bez prachu a pilin

Pila je vybavena sáčkem pro odsávání, při delším řezání místo něj můžeme připevnit chytrý víceúčelový vysavač, určený nejen pro práci, montáže, ale třeba i k nafouknutí matrace. Tak i práci v interiéru můžeme provádět téměř čistě.

Můžeme připevnit víceúčelový vysavač
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Můžeme připevnit víceúčelový vysavač

S sebou kam vás napadne

Velkou výhodou pily je její mobilita. Vezmu, hodím do kufru a jedu. V dílně je dobré ji umístit, máme-li místo, na dlouhý stůl, a ten pak doplnit delšími vodítky. Položením na pracovní stůl nebo montážní kozy z ní snadno uděláme mobilní pracoviště. Improvizovaně mohou posloužit i starší stůl nebo stoličky jako v našem případě při stavbě konstrukce pergoly. Přes prkna stačí pilu připevnit delšími vruty přes otvory v podstavci.

Bezpečnost

Kotouč je chráněn plným krytem, který se otevírá po odblokování aretace na spoušti a při pohybu dolů a do řezu. Je tedy velmi bezpečný a v žádném případě při dodržení běžných bezpečnostních pravidel nehrozí kontakt s rukou. Při tomto stupni ochrany nehrozí ani náhodné spuštění dítětem nebo osobou neznalou tohoto nářadí. Kotouč se otáčí směrem od nás, tedy obráceně než obvykle a materiál vlastně přitlačuje k pravítku. Pilu do řezu netlačíme silou, stačí lehce posouvat po vodicích ližinách.

Kotouč je chráněn plným krytem
Kotouč je chráněn plným krytem (Zdroj: Pavel Zeman)
Nehrozí náhodné spuštění
Nehrozí náhodné spuštění (Zdroj: Pavel Zeman)

Pro aretaci materiálu v řezu slouží jisticí kolík se šroubem a širokou podložkou, tím materiál snadno přichytíme, aniž bychom ho poškodili. Co opravdu překvapilo, je jemný a čistý řez. Ten je dán ostrým kotoučem s velkým počtem zubů. Příjemná je i snadná obsluha a dobré bezpečnostní prvky. Pila ani vedení posuvu nemá žádnou zbytečnou vůli. Příjemný je i laser, ale na přímém slunci na něj moc nespoléhat, klasické označení tužkou není nikdy na škodu (aby laser svítil, musíte dát do pouzdra, umístěného v zadní části pily, baterie)

Baterie laseru se vkládají do zadní části pily
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Baterie laseru se vkládají do zadní části pily

Budete-li řezat více kusů kratší délky, je možné si na pravítko přichytit malou svěrkou doraz ze špalíčku. Všechny díly pak budou stejně dlouhé a nebude třeba je stále měřit. Na hranolku snadno uděláte hezké špičaté zakončení a to tak, že pod úhlem jej zaříznete ze všech čtyř stran. Takto dokončený sloupek můžete použít na plot, branku nebo ozdobnou část loubí nebo pergoly.

Tip:

Pokosová pila s laserem od Scheppachu je navržena pro přesné řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Je vyrobena z velmi pevné, ale lehké slitiny hliníku, takže se dobře přenáší. Důležitá je dlouhá životnost tohoto typu materiálu a odolnost vůči externím vlivům. Velkou výhodou je velmi silný motor ve spojení s potahem a řezným kotoučem. Kotouč je vyroben z kvalitního materiálu a má zuby z tvrdokovu, což zajišťuje velice přesný a hladký řez.

Zdroj informací: GARLAND distributor s.r.o.

Publikováno: 6. 9. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.