Test aku šroubováků
Než si půjdete koupit aku šroubovák, přijďte si k nám prohlédnout výsledky spotřebitelského testu, můžete si tak ušetřit zbytečné starosti.

Otestovali jsme ve spolupráci s deníkem MF DNES a akreditovanou zkušebnou celkem 14 aku šroubováků z hobby řady od různých značek v cenové relaci od 300 do 2 700 Kč.
Velkým překvapením bylo, že v zátěžových zkouškách obstály všechny velmi dobře, což zdaleka není pravidlem. U každého šroubováku bylo provedeno 900 cyklů (zašroubování a vyšroubování vrutu, chod naprázdno, klidová fáze na výměnu vrutu). Šroubovalo se do tvrdého (habrového) a velmi měkkého (smrkového) dřeva.
Šroubováky se hodně lišily v kapacitě akumulátorů, tedy i výdrži na jedno nabití, krouticím momentu i bezpečnosti. Zjistili jsme, že v parametrech deklarovaných výrobcem a těch skutečně naměřených jsou značné rozdíly. Také vybavení svítidlem zní sice lákavě, ale řada šroubováků svítí mimo místo, což je naopak velmi nepříjemné.

Vítěz testu: Aku šroubovák AEG SE 3,6
Co jsme všechno testovali a jaký podíl měla jednotlivá kritéria na celkovém hodnocení

Nejlépe šroubuje Narex
Na prvních třech místech testu skončily dražší šroubováky AEG SE 3.6, Metabo PowerG Trip Li a Narex ASV 7-A.
Z menších a levnějších modelů nejlépe uspěl designově povedený Bosch IXO a nejhůře pak Sharks. V té nejdůležitější disciplíně, testu ,,šroubování“, uspěl nejlépe Narex, dobře si vedly i AEG a Metabo. Nejhůře dopadl Fieldman FSD, který nezvládl ani šroubovat do velmi měkkého dřeva.

Výhodný nákup: Parkside Pass 3,6 A1
Nemile nás překvapil úhlový vrtací šroubovák Hitachi DB3DL 2 aku, který sice umožňuje nastavení do přímé polohy, ale bez aretace a hrozí tak skřípnutí prstu.

Vyřazen z testu: Hitachi DB3DL 2 aku
V tomto testu se opět ukázalo, že nejdražší výrobky rozhodně nemusí být nejlepší. Máte-li zájem o výsledky testu a podrobnější informace, přijďte si prohlédnout výstavu testovaných šroubováků, která probíhá do konce roku v Centru energetického poradenství PRE v Praze 1, Jugmannova 747/28. nebo na:
www.energetickyporadce.cz/cs/poradenske-centrum/spotrebitelske-testy/
- Před výběrem šroubováku si ujasněte, jak často a do jakého materiálu budete šroubovat a jaké maximální průměry vrutů nebo šroubů budete používat.
- Vyzkoušejte si, jak šroubovák padne do ruky. Některé mají příliš širokou rukojeť, která nemusí každému vyhovovat.
- Šroubovák by měl v každém případě ukazovat, zda se nabíjí nebo zda je již dobitý.
- Ideální je, když má kufřík na uložení/přenášení.
- Oceníte vyjímatelnou baterii, tedy když je nabíječka zvlášť.
- Nejlepší jsou lithium-iontové baterie, nejméně vhodné nikl-kadmiové. Li-Ion akumulátory mají vyšší kapacitu, méně trpí samovybíjením a paměťovým efektem. Tyto články se vyznačují nízkou hmotností, malými rozměry a vyšší pořizovací cenou.
- Ideální je, když má možnost nastavení utahovacího momentu, abyste šroubování mohli přizpůsobit materiálům, se kterými pracujete.
- Výhodnější je kloubový šroubovák, který můžete nastavit jak do pistolové, tak rovné polohy.
- V každém případě je dobré dokoupit si sadu bitů a nástavců.

Centrum energetického poradenství PREJungmannova 747/28, Praha 1Po-Pá 10.00 – 18.00www.energetickyporadce.cz