reklama

Test aku šroubováků

Než si půjdete koupit aku šroubovák, přijďte si k nám prohlédnout výsledky spotřebitelského testu, můžete si tak ušetřit zbytečné starosti.

Test aku šroubováků

Otestovali jsme ve spolupráci s deníkem MF DNES a akreditovanou zkušebnou celkem 14 aku šroubováků z hobby řady od různých značek v cenové relaci od 300 do 2 700 Kč.

Velkým překvapením bylo, že v zátěžových zkouškách obstály všechny velmi dobře, což zdaleka není pravidlem. U každého šroubováku bylo provedeno 900 cyklů (zašroubování a vyšroubování vrutu, chod naprázdno, klidová fáze na výměnu vrutu). Šroubovalo se do tvrdého (habrového) a velmi měkkého (smrkového) dřeva.

Šroubováky se hodně lišily v kapacitě akumulátorů, tedy i výdrži na jedno nabití, krouticím momentu i bezpečnosti. Zjistili jsme, že v parametrech deklarovaných výrobcem a těch skutečně naměřených jsou značné rozdíly. Také vybavení svítidlem zní sice lákavě, ale řada šroubováků svítí mimo místo, což je naopak velmi nepříjemné.

Test aku šroubováků
Test aku šroubováků

Vítěz testu: Aku šroubovák AEG SE 3,6

Co jsme všechno testovali a jaký podíl měla jednotlivá kritéria na celkovém hodnocení

Test aku šroubováků
Test aku šroubováků

Nejlépe šroubuje Narex

Na prvních třech místech testu skončily dražší šroubováky AEG SE 3.6, Metabo PowerG Trip Li a Narex ASV 7-A.

Z menších a levnějších modelů nejlépe uspěl designově povedený Bosch IXO a nejhůře pak Sharks. V té nejdůležitější disciplíně, testu ,,šroubování“, uspěl nejlépe Narex, dobře si vedly i AEG a Metabo. Nejhůře dopadl Fieldman FSD, který nezvládl ani šroubovat do velmi měkkého dřeva.

Nejlépe šroubuje Narex
Nejlépe šroubuje Narex

Výhodný nákup: Parkside Pass 3,6 A1

Nemile nás překvapil úhlový vrtací šroubovák Hitachi DB3DL 2 aku, který sice umožňuje nastavení do přímé polohy, ale bez aretace a hrozí tak skřípnutí prstu.

Nejlépe šroubuje Narex
Nejlépe šroubuje Narex

Vyřazen z testu: Hitachi DB3DL 2 aku

V tomto testu se opět ukázalo, že nejdražší výrobky rozhodně nemusí být nejlepší. Máte-li zájem o výsledky testu a podrobnější informace, přijďte si prohlédnout výstavu testovaných šroubováků, která probíhá do konce roku v Centru energetického poradenství PRE v Praze 1, Jugmannova 747/28. nebo na:

www.energetickyporadce.cz/cs/poradenske-centrum/spotrebitelske-testy/

  • Před výběrem šroubováku si ujasněte, jak často a do jakého materiálu budete šroubovat a jaké maximální průměry vrutů nebo šroubů budete používat.
  • Vyzkoušejte si, jak šroubovák padne do ruky. Některé mají příliš širokou rukojeť, která nemusí každému vyhovovat.
  • Šroubovák by měl v každém případě ukazovat, zda se nabíjí nebo zda je již dobitý.
  • Ideální je, když má kufřík na uložení/přenášení.
  • Oceníte vyjímatelnou baterii, tedy když je nabíječka zvlášť.
  • Nejlepší jsou lithium-iontové baterie, nejméně vhodné nikl-kadmiové. Li-Ion akumulátory mají vyšší kapacitu, méně trpí samovybíjením a paměťovým efektem. Tyto články se vyznačují nízkou hmotností, malými rozměry a vyšší pořizovací cenou.
  • Ideální je, když má možnost nastavení utahovacího momentu, abyste šroubování mohli přizpůsobit materiálům, se kterými pracujete.
  • Výhodnější je kloubový šroubovák, který můžete nastavit jak do pistolové, tak rovné polohy.
  • V každém případě je dobré dokoupit si sadu bitů a nástavců.
Nejlépe šroubuje Narex
Nejlépe šroubuje Narex

Centrum energetického poradenství PREJungmannova 747/28, Praha 1Po-Pá 10.00 – 18.00www.energetickyporadce.cz

Publikováno: 14. 11. 2013, Autor: Centrum energetického poradenství PRE (text a foto) , Profil autora: Redakce