reklama

Zateplením oken ušetříte náklady za topení

Nabídka těsnění je na našem trhu poměrně velká, ovšem které vybrat, aby bylo funkční, vydrželo alespoň nějaký ten rok a mohl by si ho nainstalovat každý z nás? Zateplili jsme okna v jedné malé chalupě. Neuběhl ani rok a my do chaloupky znovu zavítali, abychom od zdejších obyvatel zjistili, jaké rozdíly za tu proběhlou zimu zaznamenali.

i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Ušetřete za topení pouhým zateplením oken (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Zateplení oken

Na začátku našeho testu byla vlhká okna, průvan, protopené necelé 3 valníky dřeva. Stačilo u oken jen sedět a cítili jste chlad, který se vám pomalu, ale jistě, dostává za tričko. Natož když někdo otevřel dveře. To se hýbaly i záclony na okně. Okna se mlžila a nemuselo se ani vařit.

Nezateplená okna často vlhnou
Nezateplená okna často vlhnou (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Plamen svíčky nám dokáže, že z oken pěkně táhne
Plamen svíčky nám dokáže, že z oken pěkně táhne (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Podle údajů na meteostanici jsme 10. 11. 2012 v 11:45 naměřili venkovní teplotu 9,2 °C, vnitřní pak 13,9 °C. Oproti tomu jsme 4. listopadu letošního roku v 10:01 naměřili venkovní teplotu 3,3 °C a vnitřní 16,8 °C. Vše si můžete ověřit na fotkách. Rozdíl u prvního měření je 5,3  °C, což není nijak povzbudivé. Ovšem po zateplení oken je rozdíl již 13,5 °C. Co jsme pro tento nárůst teploty v nevytopené místnosti udělali?

Netěsná okna prozradí i metostanice s měřením vnitřní teploty
Netěsná okna prozradí i metostanice s měřením vnitřní teploty (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Po zateplení můžeme na parapet umístit i pokojovky
Po zateplení můžeme na parapet umístit i pokojovky (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Zateplení okenních rámů

Nejdřív jsme tedy zateplili rámy oken. Jen pro zopakování připomínáme, že důležité je zvolit velikost použitého těsnění. Pokud zvolíte u veliké mezery nejmenší velikost, škvíru sice zmenšíte, ale úniku tepla nezabráníte. A pokud na druhou stranu zvolíte pro malinkou mezeru největší velikost, těsnění se zdeformuje a určitě se někde odlepí a časem strhne úplně. Nezapomeňte také na správné odmaštění. Jen na zcela čistém povrchu bude lepená strana opravdu držet.

Dejte pozor při výběru a instalaci těsnění
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Dejte pozor při výběru a instalaci těsnění

Zateplení oken

Pak jsme vytvářeli druhou chybějící skleněnou tabulku. Mluvíme o fólii, která se přidělá na vnitřní rám okna. Nejenže zabraňuje prostupu chladu skrz tabulky (zvláště pokud máte ještě stará jednotabulková okna), naprosto odstraňuje pocení oken, ale ještě navíc vytvoří tepelný sloup, který simuluje chybějící druhou skleněnou tabulku. Přidělání fólie je jednoduché, nesmíme však opět zapomenout na důkladné odmaštění okenních rámů.

Instalace fólie je hračka a zvládne ji každý
i (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Instalace fólie je hračka a zvládne ji každý

Po roce od instalace zateplení je třeba konstatovat, že těsnění zůstalo na oknech všechno. I přes letní větrání, mytí oken, zkrátka běžný provoz, se nestrhlo ani nepoškodilo jediné. U fólie je to jiné. Stará okna vykonala své, takže letos bude potřeba natáhnout fólii znovu. Ovšem jedno velké balení obsahuje 4 m×5 m materiálu, což vystačilo bohatě na všechna malá okna v baráčku. Proto majitelé neváhali a pro letošní zimu si koupili krabici novou. Instalaci zvládne opravdu každý a cena není nijak závratná. Prostě si odpustíte jeden oběd v restauraci.

A jak to bylo v uplynulých sezónách se dřevem? Vždy se kupovaly 2 valníky dřeva, což je cca 10 prms (prostorový metr sypaný) na jedno auto, cena celkem necelých 16. tisíc korun. Uplynulé roky zpět se spálilo vše a ke konci sezony se ještě dokupovaly dřevěné brikety či nějaký ten pytel štípaného dřeva. Letos se protopilo 1,5 valníku dřeva, úspora v penězích tedy více než 4. tisíce. A to už stojí za to, co myslíte?

Neutrácejte zbytečně za dřevo
Neutrácejte zbytečně za dřevo (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Úspora financí za topení je vskutku značná
Úspora financí za topení je vskutku značná (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Přestože i u dřeva dochází rok od roku ke zdražení (rok 2012 zdražil oproti předchozímu o cca 5 %), stále zůstává nejlevnější variantou topení. Pokud tedy navíc používáte k ohřevu plyn či elektriku, měli byste dbát především na minimalizování úniku tepla použitím vhodných prostředků.

Zdroj informací: tesa tape s.r.o.

Publikováno: 30. 9. 2022, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Redakce