reklama

Vyrobte si praktickou bednu na vánoční ozdoby

Vánoce jsou pryč a přemýšlíme, jak to udělat, abychom příští přípravy na strojení stromečku zvládli beze stresu. Proto, abychom se vyhnuli shánění vhodných krabiček a jejich hledání a padání na hlavu z vysokých polic a skrýší, vyrobíme si přehlednou praktickou bednu.

Vyrobte si praktickou bednu na vánoční obdoby (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat

 • disperzní lepidlo, lepidlo na papír
 • oboustrannou lepicí pásku
 • pianový pant nebo 2–3 krátké panty
 • vruty do dřeva – 4 ks 3×15 mm
 • vruty na panty – 12 ks cca 3×8 mm
 • dřevěné kolíčky – týble
 • podpěrky (cca 4–8, podle velikosti bedny)
 • tvrdší papír na výrobu krabic
 • stužky, ubrousky, krajky, barvy na ozdobení krabic
 • žehličku
 • dláto
 • svěrky
 • akuvrtačku s nástavci
 • kruhový vrták o průměru 3,5 cm
 • záhlubník
 • kladívko
 • pravítko, nůžky
 • řezák

Než začnete bednu vyrábět, dejte všechny ozdůbky na hromadu a zjistěte, jak velký prostor opravdu potřebujete. Nezaškodí nechat i kousek místa na ozdoby a dekorace, které v budoucnu přibydou. Bednu můžete vyrobit z tenkého lamina nebo překližky, můžete ji otapetovat, barevně natřít či pomalovat podle libosti.

Pokud je bedna větších rozměrů, je vhodné na ni připevnit i z boku úchyty, pokud je však natěsno zasunutá třeba pod postel nebo do polic, mohly by překážet. Na dno bedny můžete přišroubovat plastové kluzáky nebo přilepit podložky z plsti nebo korku, aby při manipulaci lépe klouzala a nedřela podlahu.

Rozměry a kusovník

Díly na výrobu bedny na fotografii, vnější rozměry výška × šířka × hloubka: 40×66×40 cm.

Počet kusů Díl Rozměry v cm šířka × výška Materiál
1 dno 66×40 lamino, tl. 1 cm
1 víko 66×40 lamino, tl. 1 cm
2 boky 38×38 dtto
1 záda 66×38 dtto
1 horní přední 66×28,5 dtto
1 spodní přední = čílko šuplíku 66×9 dtto
1 přepážka nad šuplík 64×38 sololit
zásuvka
1 dno 63×37 sololit
2 boky 35×8 lamino 1cm síla
2 přední a zadní díl 63×8 lamino, tl. 1 cm

Postup

Rozmyslíme si, jak velká by měla bedna být, aby se dobře vešla do určeného prostoru a pojala všechny ozdoby. Podle potřebných rozměrů nařežeme jednotlivé díly a na jejich hrany nažehlíme hranovou páskou.

Na nařezané díly krabice nažehlete hranovou pásku
Na nařezané díly krabice nažehlete hranovou pásku (Zdroj: PePa)

Do hran boků vyvrtáme v přesných vzdálenostech otvory pro spojovací kolíky – týble. Kolíky vlepíme disperzním lepidlem do otvorů v hranách. Jak do předního tak do zadního dílu bedny v odpovídajících vzdálenostech vyvrtáme otvory pro spojovací kolíky.

Přední a zadní díl bedny s boky spojíme. Zajistíme truhlářskými svěrkami. Přední díl je kratší než zadní, aby zbylo místo pro vsouvání šuplíku. Výšku šuplíku si zvolíme podle toho, jaké věci do něj chceme ukládat.

Spojené díly zajistěte svorkami
Spojené díly zajistěte svorkami (Zdroj: PePa)

Vhodnými vruty do dřevotřísky přišroubujeme dno bedny. Volíme vruty se zápustnou hlavou, aby bedna při posouvání nepoškodila podlahu. Dno jsme vyrobili z lamina stejné tloušťky jako celou krabici. Sololit by nebyl vhodný, neboť po dně se bude posouvat šuplík.

Z nařezaných dílů s nažehlenými pásky sešroubujeme kostru šuplíku. Pevné příčky vložíme tak, aby se nám do šuplíku pohodlně vešly prskavky, svíčky a zvlášť křehké ozdoby, které pevné boky zásuvky ochrání před rozbitím.

Přišroubujte dno bedny
Přišroubujte dno bedny (Zdroj: PePa)
Sešroubujte vnitřní kostru šuplíku
Sešroubujte vnitřní kostru šuplíku (Zdroj: PePa)

Dno ze sololitu přitlučeme malými hřebíčky hustě ke stranám i příčkám šuplíku. Dbáme na to, aby hlavičky hřebíčků nevykukovaly, zásuvka se volně posunuje po dně bedny a špatně zatlučené hřebíčky by drhly.

Jako dno zásuvky použijte sololitovou desku
Jako dno zásuvky použijte sololitovou desku (Zdroj: PePa)

Čelo šuplíku nejprve přilepíme oboustrannou lepicí páskou, srovnáme do správné polohy tak, aby šlo přesně zasunout pod zkrácený přední díl a na obou stranách lícovalo s okrajem bedny. Pak ho zevnitř šuplíku přišroubujeme vruty.

Přišroubujte čelo zásuvky
Přišroubujte čelo zásuvky (Zdroj: PePa)

Nad šuplík tak, aby se volně pohyboval, vyvrtáme do vnitřních stěn bedny otvory a vložíme podpěrky, na které položíme další sololit. Ten tvoří dno dalšího oddílu bedny, na které budeme skládat krabice s ozdobami.

Víko bedny tvoří další díl lamina. Do plochy si velkým vrtákem vyvrtáme otvor pro prsty a víko z jedné strany přišroubujeme na panty. Můžeme použít pianový pant nebo dva až tři obyčejné kovové panty (podle velikosti bedny).

Vyvrtejte otvory pro opěrky dalšího patra krabice
Vyvrtejte otvory pro opěrky dalšího patra krabice (Zdroj: PePa)
Do víka vyvrtejte otvory pro pohodlnou manipulaci
Do víka vyvrtejte otvory pro pohodlnou manipulaci (Zdroj: PePa)

Pro ukládání ozdob vyrobíme papírové krabice přesně na míru naší bedně, aby byl využit veškerý vnitřní prostor. Z tvrdého kartonu si nastříháme díly krabic i s víky. Vyrobíme raději větší počet krabic, aby se ozdoby dobře třídily.

Nastříhejte si papírovou krabici podle plánku
Nastříhejte si papírovou krabici podle plánku (Zdroj: PePa)

Krabice slepíme, spoje si dobře zajistíme svěrkami nebo kolíčky, aby se neposunuly – krabice by se pak nevešly do bedny. Víka je dobré přilepit aspoň z jedné strany ke krabici nebo je rovnou v kuse nastřihnout, nebudeme je pak zbytečně ztrácet.

Aby byly ozdoby pěkně roztříděné a jejich háčky a šňůrky se zbytečně nezaplétaly, rozčleníme i prostor krabiček příčkami. Všechny příčky pak nastřihneme do poloviny v místě, kde se mají křížit. Zasuneme je do sebe. Boční kraje příček přilepíme, aby se neposouvaly. Vlepeným příčkám musíme přizpůsobit i víko krabice, které se má zasouvat dovnitř.

Krabici slepte a zajistěte svorkami
Krabici slepte a zajistěte svorkami (Zdroj: PePa)
Vyrobte si vnitřní uspořádání papírové krabice
Vyrobte si vnitřní uspořádání papírové krabice (Zdroj: PePa)

Víko zkusmo sklopíme na krabici a v místech příček jej nařízneme. Ještě jednou zopakujeme těsně vedle, aby se víko dalo nasunout mezi příčky. Krabice si ozdobíme pomalováním nebo polepením vánočními motivy, můžeme si je i popsat podle toho, které ozdoby do nich ukládáme. Ozdobení krabic musíme provést tak, aby se nezvětšil jejich objem nebo nebyl příliš nerovný povrch a krabice o sebe nedrhly při ukládání.

Do víka vystřihněte otvory všude tam, kde budou přepážky
Do víka vystřihněte otvory všude tam, kde budou přepážky (Zdroj: PePa)
Krabici můžete ještě stylově ozdobit
Krabici můžete ještě stylově ozdobit (Zdroj: PePa)

Aby bylo možné krabičky pokládat na sebe a pohodlně jednotlivě vytahovat, vyrobíme jim dlouhá ouška ze stužek, stužky přilepíme na dno a bok krabice. Když ouška svážeme, krabička je zajištěná proti vysypání.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 14. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman