reklama

Vyplatí se koupit stopkové frézy Fachmann?

Stopkové frézy jsou skvělým nástrojem pro opracování tvrdého a měkkého dřeva, překližky, vrstvených lepených materiálů a plexiskla či jiných plastů. Čím se však odlišují značkové stopkové frézy Fachmann od fréz, které můžete koupit za "pár kaček" v každém železářství? Vyplatí se Vám to vůbec? Podívejme se proto podrobněji na konstrukci těchto nástrojů zblízka. Porovnejme drážkovací frézu Fachmann s "bezejmennou" frézou, která se prodává v levných sadách nebo je také často součástí horní frézky v hobby kategorii.

Vyplatí se koupit stopkové frézy Fachmann?

Tvrdé a dostatečně silné řezné zuby

Tvrdé a dostatečně silné řezné zuby
Tvrdé a dostatečně silné řezné zuby

Volba materiálu řezných zubů, jejich geometrie a také rozměry jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují jak dobře nebo špatně stopková fréza frézuje. Na frézy Fachmann je použít pouze kvalitní mikrozrný tvrdokov nebo-li slinutý karbid, který je speciálně určený pro dřevoobráběcí řezné nástroje na měkká a tvrdá dřeva.Tlouštka nového řezného zubu (plátku) je zpravidla 2mm (podle typu frézy) a proto lze frézu mnohokrát naostřit. Doporučujeme nechávat frézu ostřit v profesionálních brusírnách, které by měli při běžném opotřebení ubrat 0,1 mm , maximálně však 0,3 mm a to pouze při extrémním otupení. Běžné levnější frézy mají zpravidla zub tenčí a měkčí, mají zkrácenou dobu použitelnosti a jsou více náchylné na prasknutí zubu. Tady opravdu neušetříte.

Je geometrie zubů a tvar těla důležitá?

Je geometrie zubů a tvar těla důležitá?
Je geometrie zubů a tvar těla důležitá?

Správná geometrie zubů dává fréze vlastnosti jako je čistý řez bez otřepů , bez pálení materiálu, lehkost posuvu v materiálu, možnost snadného zavrtávání například u drážkovacích fréz a samozřejmě živostnost nástroje. Geometrie zubů u fréz Fachmann je takto ideálně navržená. Navíc jsou frézy Fachmann precizně naostřeny z výroby. Ostření probíhá na CNC přesných bruskách v tisícinových tolerancích. Výsledkem je pak precizní nástroj s vynikajícími řeznými vlastnostmi a dlouhou životností.

Co je to design proti zpětnému rázu anti-kick

Co je to design proti zpětnému rázu anti-kick
Co je to design proti zpětnému rázu anti-kick

Frézy Fachmann mají konstrukci těla provedenou tak, aby se maximálně zamezilo zpětnému rázu při frézování. To se může stát , pokud posunujete frézku nebo materiál do řezu ručně a nepřiměřeně rychle. Nástroj pak může vymrštit materiál nebo frézku proti Vám. Designem proti zpětnému rázu jsou standardně vybaveny všechny frézy Fachmann a splňují tím náročná kritéria bezpečnosti podle evropských norem EN 847.

Teflonový povrch nejen na pánvích

Teflonový povrch nejen na pánvích
Teflonový povrch nejen na pánvích

Stopkové frézy Fachmann jsou potaženy červeným teflonovým potahem PTFE, který minimalizuje korozi a mnohem lépe odolává napalování zbytků třísek při vyšších teplotách, které vznikají při frézování. Jedná se o podobný teflon, jaký je například na kuchyňských hrncích nebo pánvích. Fréza tak zůstane déle čistá a déle ostrá než frézy, které jsou jen nabarvené obyčejnou barvou. Některé typy levných fréz jsou také brynýrovány místo barveny. To však neposkytuje prakticky žádnou tepelnou odolnost a zpravidla zamezí jen korozi a to jen krátkodobě.

Přehledné označení

Přehledné označení
Přehledné označení

Na stopce má každá fréza Fachmann laserem vyznačeny důležité údaje, které oceníte při jejím použití. Nejdůležitějším je značka, která doporučuje optimální zasunutí stopky do kleštiny. Pokud totiž zasunete stopku do kleštiny horní frézky málo, hrozí zlomení nebo ohnutí nástroje. Může také dojít ke špatnému upnutí a tím k vibracím. Proto na stopkách fréz Fachmann je zřetelně laserem vykreslená značka, kam až nástroj zasunout do kleštiny. Dále je uvedeno objednací číslo, řezný průměr, řezná délka, průměr stopky a maximální doporučené otáčky. Vše je naprosto jasné a přehledné.

Bezpečné balení

Bezpečné balení
Bezpečné balení

Předpokládám, že stopkovou frézu nepoužijete jen jednou, ale budete s ní pracovat na více zakázkách nebo domácích projektech. Stopkové frézy řady Fachmann jsou balené v praktických obalech, které poskytují ochranu nástroje před poškozením a vnějšími vlivy. Pomáhají udržet pořádek při skladování. Průhledný obal je opatřen závěsem s euro otvorem pro pověšení ve Vaší dílně. Stopka nástroje je pevně upnuta v chytrém kleštinovém systému obalu, takže nevypadne. Balení můžete také jednoduše používat pro bezpečnou přepravu stopkové frézy na ostření a zpět.

Závěr

Nejprve shrnutí plusů a mínusů u obou produktů:

frézaIGM FachmannBezejmenná
tlouštka zubu+2,1 mm-1,13 mm
geometrie+velký odvod třísek, čelní zbroušení-malý odvod třísek, žádné čelní zbroušení
povrch těla+teflon-barva
značka na stopce+značka a údaje-nic nebo jen průměr
balení+praktický obal-v sadách nebo bez obalu
běžná cena-359,-+50,- pouze však v sadách`nebo až 250 Kč jednotlivě

Požadujete takové stopkové frézy, které pracují dostatečně výkonně, vydrží Vám na Vaše projekty, je radost s nimi pracovat a jsou za rozumnou cenu? Pak jsou stopkové frézy IGM řady Fachmann těmi pravými nástroji pro Vás. Jsou jednoznačně nejlepší volbou pro řemeslníky a nadšené kutily, kteří chtějí nástroj používat opakovaně a také chtějí docílit výborných výsledků své práce.

Více o firmě IGM na www.igm.cz, nebo si prohlédněte nabídku stopkových fréz fachmann na eshopu www.fachshop.cz/Stopkove-frezy/Stopkove-frezy-Fachmann/.

Publikováno: 19. 5. 2014, Autor: IGM (text a foto), Profil autora: Redakce