reklama

Není háček jako háček. Vybírejte pečlivě ten nejvhodnější!

Háčky pro zavěšení čehokoliv nás provázejí již dlouho. Asi nikdo nedokáže říct, kde se vlastně háček vzal a kdo jej jako první vymyslel. Museli bychom se pravděpodobně porozhlédnout někde v pravěku. V dnešní době najdeme háčky všude, kam se podíváme. Háčky pro zavěšení ručního náčiní, nářadí a pomůcek najdete v každé dílně. Pravda většinou v podobě hřebíků. V každé koupelně máme alespoň jeden háček na ručník, houbu či na odložení šatstva. V každé kuchyni najdeme na háčku zavěšené kuchyňské náčiní či chnapku nebo utěrku. Háčky na zavěšení prostě patří neodmyslitelně do našeho života.

Není háček jako háček. Vybírejte pečlivě ten nejvhodnější!

Stejný princip, variabilní provedení

Háček zůstane vždy háčkem. Přesto najdeme na trhu nepřeberné množství různých provedení. Dřevo, kov, plast. Háčky kulaté, hranaté, vysoké, široké. Háček kusový, trojháček nebo pětiháček. Vzhled je důležitý. Samozřejmě nebudeme upevňovat pro zavěšení klíčů masivní pětiháček, který se navíc musí přidělat šroubem na hmoždinku. Také by to mohlo dopadnout tak, že na obří hroty klíče vůbec nezavěsíme. Zase naopak pro zavěšení těžkých ručníků v koupelně nepoužijeme malý jednoduchý plastový háček, který připevníme pomocí oboustranné lepicí pásky. Nikdo z nás nechce každý den honit ručník po podlaze a hledat odloupnutý držáček zaběhnutý kdesi pod umyvadlem nebo obden vyměňovat ulomený háček za nový.

Stejný princip, variabilní provedení
Stejný princip, variabilní provedení

Zavěšení lehkých či těžkých předmětů

Každý sice vybírá očima, přesto nesmíme zapomenout na jednu důležitou vlastnost. Aby háček udržel to, co má být zavěšeno. Jsou výrobci, kteří garantují nosnost, pak jsou prodejci, kteří ani netuší, na jakém principu se háček upevňuje, natož aby garantovali, pro jak velkou zátěž je háček určen. S tím se setkáme určitě na různých tržnicích a v prodejnách levného zboží. Nečekejte, že když si koupíte sadu háčků za pětadvacet korun, že s nimi uděláte díru do světa. Snad na ty klíče se budou hodit. Ale pro jistotu na takového háčky zavěšujte jen svazky s maximálně dvěma či třemi klíči. Pokud by vás totiž uprostřed noci probudil zvuk padajícího objemného svazku klíčů z nedržícího háčku, můžete z toho dostat při nejlepším škytavku, při nejhorším infarkt. A to nepřejeme nikomu.

Zavěšení lehkých či těžkých předmětů
Zavěšení lehkých či těžkých předmětů
Zavěšení lehkých či těžkých předmětů
Zavěšení lehkých či těžkých předmětů

Vrtat, ťukat nebo lepit?

Vrtané háčky či věšáky musí v drtivé většině počkat na mužskou ruku. Jen málo žen vezme do ruky vrtačku, vybere správný vrták, ještě správnější hmoždinku a bez mrknutí oka připevní potřebné pomocníky. Ovšem ta mužská ruka také není hned k dispozici. Co to jen dá práci, než chlapa odchytíme a donutíme je tuto nepříliš oblíbenou činnost vykonat. A to už vůbec nemluvím o vrtání v koupelně, kde se většinou nachází i dlaždičky. Proto je vždy dobré, když si žena může poradit sama. Někdy přichází na řadu kladívko a skobička či hřebíček. A těch řečí, když vytvořené dirky, díry a krátery musí muž zasádrovat při následném malování místnosti... Pokud to podkladový materiál jen trochu dovolí, žena zvolí pravděpodobně háček lepený. Dřevo, dlaždičky, sklo, to vše je vhodný podklad pro nalepení háčku. Jen pozor, ať zvolíte takový typ háčku, který když budete chtít jednou sundat, sundat budete moci. Aby po háčku nezůstala na stěně prapodivná hmota z původního lepidla nebo aby tam nezůstal dokonce celý háček, protože je nemožné jej odstranit.

Vrtat, ťukat nebo lepit?
Vrtat, ťukat nebo lepit?

Zkuste se porozhlédnout při svém nákupu po takových produktech, které budou skutečně ku pomoci a užitku, nikoliv ke zlosti a škodě. Vždy se informujte ať už u prodejce či z etikety, z jakého materiálu je háček vyroben, jakou nosnost výrobce garantuje, jakým způsobem se dá háček upevnit. Jen při správném výběru oceníte tento jednoduchý a drobný předmět při každodenním věšení čehokoliv stejně, jako pračlověk kdysi s povděkem pověsil svůj náhradní oblek z mamutí kůže na pahýl ulomené větve na stromě či na skalní výčnělek svého kamenného obydlí.

Vrtat, ťukat nebo lepit?
Vrtat, ťukat nebo lepit?
Vrtat, ťukat nebo lepit?
Vrtat, ťukat nebo lepit?

Více o sortimentu háčků a lepících proužků se dočtete na www.tesa-tape.cz, zde můžete shlédnout i návodová videa, či si vybrat přímo konkrétní způsob uchycení v Průvodci výběru háčků.

Publikováno: 4. 6. 2014, Autor: Pavla (text a foto), tesa tape (foto), Profil autora: Redakce