reklama

Nezahálejte, využijte podzim a zimu k přípravě na letní neckyádu

Kutilství, to už dávno nejsou jen prkna, hřebíky a plechovka fermeže. Je to hlavně nadšení a kreativita. Ta se může projevit i třeba výrobou plavidla na neckyádu. Čas neckyád je právě teď, tak se podívejme na pár nápadů.

Vyrobte si originální plavidlo a staňte se hvězdou neckyády (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

Neckyáda u nás na rybníce proběhla v půlce léta. Kamarád Mirek dostal od známého balík polystyrenu, co mu zbyl ze zateplení domku a nápad byl na světě. Se synem vymyslel, co udělají a protože oba rádi modelaří a oblíbili si i počítačovou hru o bitvách tanků, bylo jasné, co se bude vyrábět.

Neckyáda se vždy těší veliké oblibě
Neckyáda se vždy těší veliké oblibě (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

Jak na to?

Měřítko zvolit takové, aby je to oba uneslo a nějak to udržet na hladině a bude to. Za základ použili model dálkově ovládaný, se kterým oba ve volných chvílích blbnou.

Nejprve zvolte vhodný model
Nejprve zvolte vhodný model (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

Montážní pěna vše spojí a podrží. S precizností sobě vlastní se Mirek s tankem mazlil po večerech během tří týdnů, zavřený v garáži s pilníky, pilkou, smirkovým papírem, svářečkou a krasavec tygr byl na světě. Nešlo ale jenom o polystyrenovou nástavbu, ale i spoustu detailů, jako třeba náhradní kus pásu vepředu na pancíři nebo hlaveň. Sice tvrdil, že to dělá pro syna, ale myslím si, že si to dost užil i sám.

Zrození tanku

Kamarád ani jeho devítiletý syn nejsou nijak militantní, ale mají rádi vše technické, ať už jsou to auta, čtyřkolky, motorky nebo třeba tanky. Korpus je z dřevotřísky, famózní byl i pohon. Nehodí se přece, aby člověk jel na tanku a pádloval!

Kolesový pohon je sešroubovaný a svařený ze starých kol a řetězu, poháněný motorkem ze stěrače. Ten celý je zase poháněn baterkou ze silné akumulátorové vrtačky. A pak že hračičkové a kutilové už nejsou!

Při výrobě využijeme starých kol
Při výrobě využijeme starých kol (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)
Lopatkové koleso je na světě
Lopatkové koleso je na světě (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)
Pohon zajistí baterka z vrtačky
Pohon zajistí baterka z vrtačky (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

Jako hlaveň posloužila novodurová trubka, věž byla vytvarovaná, stejně jako detaily, pomocí pilky, pilníku a smirkového papíru.

Montážní pěna vše krásně spojí
Montážní pěna vše krásně spojí (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)
Novodurová trubka je od pravé hlavně k nerozeznání
Novodurová trubka je od pravé hlavně k nerozeznání (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

První tajný test na vodě se moc nepovedl. Pohon se porouchal a se stabilitou to taky nebylo nic moc, ale proto se testovací jízdy dělají. Tank na rybníku s rozbitým pohonem protentokrát zachránilo pádlo. Pak přibyly stabilizační plováky, pohon se opravil a bylo to. Na rybník dojel tank na střeše a na vozíku auta a hurá do bitvy.

Aby vše fungovalo, byly přidány stabilizační prvky
Aby vše fungovalo, byly přidány stabilizační prvky (Zdroj: Pavel Zeman / Mirek)

Když se chlap promění v dítě nebo ještě lépe, když jím nikdy být nepřestal, je život krásný. Nevím sice, jestli si to myslí každá manželka nebo partnerka, ale bez jejich podpory to samozřejmě moc nejde.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Mirek (foto a realizace) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman