reklama

Královna karnevalu

Nepyšněte se cizím peřím, ale ozdobte se vlastním! Naučte se základy dvou technik, spojte je v jeden šperk a zazáříte nejen na exotické dovolené.

Královna karnevalu

Pomůcky a materiál:

Toho round 11/0 (dále T11), Toho round 15/0 (dále T15), Swarovski rivoli 14 mm, ohňovky 6 mm, puzeta na rivoli, bižuterní řetízek s velkými oky, měkké nýty s kulatou hlavičkou, ploché koncovky na kůži, spojovací kroužky 6 mm, barevná peříčka, perlová jehla a Nymo B, kulaté a štípací kleště, nůžky

Pracovní postup:

Začneme obšitím rivole peyotovým stehem. Ustřihněte si metr Nyma a navlečte do jehly. K obšití této velikosti rivole bude potřeba na základní kroužek 28 korálků Toho round velikosti 11/0. Navlečte tedy 28 korálků T11 cca 10 cm od konce Nyma. Svažte korálky do kroužku dvěma uzlíky k sobě a pevně stáhněte. Základní kroužek tedy tvoří první dvě řady peyotu.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Jehlou prošijte korálek, který je hned vedle uzlíku. Navlékněte jeden T11, jeden korálek na kroužku vynechtejte a dalším prošijte. Opět návlekněte jeden T11, jeden korálek vynechte a další prošijte. Tímto způsobem pokračujte kolem celého kroužku. Po přišití posledního korálku prošijte opět první korálek této řady. Tím ukončíte třetí peyotovou řadu.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Čtvrtou a pátou řadu vytvoříte stejným způsobem, tedy přidáváním vždy po jednom korálku T11. Pokud budete pevně utahovat, korálky vám začnou tvořit prstýnek. Po došití páté řady by jste tedy měli mít vždy tři a dva korálky nad sebou v jednom sloupečku.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Šestou a sedmou řadu, které nám kroužek začnou z přední strany stahovat, šijte s přidáním vždy jednoho korálku T15. Takto ušijte dvě řady a tím se vytvoří líc puzety.Jehlou prošijte korálky zpět do úplně první peyotové řady. Do kroužku vložte rivoli tak, aby byla přední stranou k líci. Z první řady opět začněte přídáváním T15. Kroužek se vám začne stahovat i z druhé strany, takže by vám rivolka měla přestat vypadávat.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Po došití této řady, tedy první s T15, položte na rivoli kovovou puzetu. Pokud by vám nevyhovovalo, že se komponent hýbe, můžete ho k rivolce přilepit kapkou bižuterního lepidla. Ušijte další dvě řady s přidáváním T15, tedy druhou a třetí, zadní řadu. Čtvrtou a poslední řadu šijte tak, že vždy přidáte pouze každý druhý korálek a první vynecháte. Při vynechání rozhodně nepokračujte v šití tak, jako by tam byl, ale prošijte korálky řadou pod, aby nebylo vidět Nymo.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Tím se vám kroužek ještě více stáhne a v poslední řadě se vytvoří malé zoubky. Jehlou se dostaňte do korálku T11 z úplně první řady, kterou jste začínali. Na Nymo navlékněte řetízek a prošijte korálek hned vedle v té samé řadě. Vraťte se do řetízku a opět do korálku. Tento krok několikrát opakujte, aby byl řetízek k rivolce dostatečně upevněn. Nakonec se jehlou dostaňte k začátku nitě, oba konce svažte k sobě, zapošijte pár korálky a ustřihněte.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Odložte jehlu a nit, vezměte do ruky kleště a pojďme se přesunou k technice ketlování, tedy spojování komponentů do řetízku.

Nejdříve si pomocí ploché koncovky na kůži (může být i kulatá), připevníme peříčka k sobě. Do koncovky tedy vložte všechna tři peříčka a koncovku zavřete. Pomocí spojovacího kroužku připevněte koncovku s peříčky na druhý konec řetízku, který vede z obšité rivolky. Poté na řetízek začněte připevňovat ohňovky, které budou na ketlovacím nýtu s motaným očkem.

Pracovní postup:
Pracovní postup:

Každou ohňovku tedy na navlečte na nýtek a ketlovacími kleštěmi uchopte nýt asi 4 mm nad ohňovkou a ohněte ho do úhlu 60°. Kleště nesundávejte, ale přehněte přes ně nýt. Tím se vám vytvoří očko. Očko navlékněte na řetízek, chyťte si ho kleštěmi a buď pomocí druhých kleští, nebo rukou, omotejte zbytek nýtu až ke korálku. Zbytek drátku uštípněte, aby neškrábal.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Ohňovky dávejte na řetízek těsně vedle sebe, aby byl hrozen bohatý. Do každého oka řetízku můžete dát z každé strany klidně tři ohňovky. Jakmile se vám délka hroznu bude líbit, dejte dvakrát více ohňovek do posledních oček, aby se vám ohňovky zvedly a zakryly přichycení oček. Teď už stačí jen druhá nášnice a můžete se nechat unášet exotickými rytmy velkolepého karnevalu v Riu.

TIP: Na obšití rivole velikosti 12 mm je potřeba do základního kroužku 24 korálků T11 a na rivoli velikosti 10 mm je potřeba 22 korálků T11.

Tento návod a spoustu dalších najdete v prázdninovém čísle časopisu Korálki s podtitulem Papoušek Ara.

Publikováno: 6. 8. 2014, Autor: Dominika Jiřičná (text a foto) , Profil autora: Redakce