reklama

Zima za dveřmi. Co na to vaše chalupa?

S koncem teplého počasí ubývá víkendových výjezdů českých chatařů a chalupářů za odpočinkem a chaty tak zůstávají zcela bez dozoru. Je proto potřeba je ochránit před zloději, vandaly i přírodními živly.

i (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)
Nenechávejte vaše rekreační objekty na pospas zlodějům (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)

Každoročně řeší pojišťovny přes tisíce škod na rekreačních objektech svých klientů. V drtivé většině jde o vloupání a následné odcizení majetku, a dále o živelní a vodovodní škody. Nejpostiženějším regionem přitom byly střední a severní Čechy. V České republice je v současnosti Českým statistickým úřadem evidováno více než 168 tisíc nemovitostí sloužících k rekreaci. Každá 26. domácnost v ČR má rekreační objekt, který celoročně neobývá.

Zlodějům začíná sezóna

Právě neobydlené chatové oblasti jsou každoročně s příchodem podzimní a zimní sezóny velkým lákadlem pro zloděje. Podle statistik Policie ČR bylo v roce 2012 vykradeno 4634 chalup se škodami za téměř 88 milionů korun. Vykradení nelze vždy zabránit, ale každý majitel chaty může učinit několik základních opatření, aby zlodějům jejich práci ztížil a minimalizoval tak škody.

Základním opatřením je odpovídající mechanické zabezpečení obydlí, pečlivé uzavření oken a dveří, odstranění cenných věcí ze zahrady. K chatě prostě přistupujte stejně jako k domovu a určitě nezapomínejte na pojištění rekreační domácnosti a nemovitosti.

Okenice jsou ideálním prostředkem k zabezpečení
Okenice jsou ideálním prostředkem k zabezpečení (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)
Nemáte-li okenice, zamezte okolí, aby vidělo do interiéru domu. Stačí k tomu i obyčejné závěsy
Nemáte-li okenice, zamezte okolí, aby vidělo do interiéru domu. Stačí k tomu i obyčejné závěsy (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)

Přírodní živly také nezahálejí

Řádění zlodějů není přitom to jediné, co majitelům chat a chalup hrozí. Značné škody často způsobují také přírodní živly, v zimním období nejčastěji hrozí tíha sněhu. Pojištění rekreačního objektu se ale chalupářům hodí i jako ochrana jejich majetku před kriminálními živly. Škoda, která vznikne násilným vniknutím do objektu, bývá nakonec ze zkušeností mobilních techniků pojišťovny často mnohem vyšší než hodnota odcizeného předmětu.

Preventivním účinkem působí i upozornění na přítomnost alarmu v domě
Preventivním účinkem působí i upozornění na přítomnost alarmu v domě (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)
Nevybraná pošta není dobrým signálem
Nevybraná pošta není dobrým signálem (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)

Majetkem je nejen stavba

Lidé bohužel často neznají rozdíl mezi jednotlivými druhy pojištění. Podle specialistů při likvidacích škod dochází k nedorozuměním, kdy klienti nevědí, co je pojištěno v rámci pojištění domácnosti a co v rámci pojištění nemovitosti. Panuje totiž mylná představa, že jedno pojištění zastupuje i druhé.

Máte-li u domu více možností zamknutí, využijte všechny
Máte-li u domu více možností zamknutí, využijte všechny (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)
Dřevěná závora představuje chytré řešení, které může zloděje či vandala zastavit
Dřevěná závora představuje chytré řešení, které může zloděje či vandala zastavit (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)

Zohledněte zhodnocení chalupy

Většina chalupářů na pojištění svých letních obydlí myslí, ale bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Chalupy čile renovují, dostavují a opravují, ale na zvýšení pojistné částky po takové rekonstrukci zapomínají.

Dobré pojištění, které odpovídá reálné hodnotě chaty či chalupy, přitom pomůže případné škody plně nahradit a vrátit objekt co nejrychleji do původního stavu. Základní poučka tedy zní: Kontrolujte alespoň jednou za dva roky své pojistné smlouvy a aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši nemovitost i její vybavení. Náročná zimní sezóna je pro takové oprášení pojistné smlouvy ideální

Přes zimu zvažte, jak naložit s elektřinou. Někdy je výhodné ji vypnout
Přes zimu zvažte, jak naložit s elektřinou. Někdy je výhodné ji vypnout (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)
Zkontrolujte důsledné zamčení objektu
Zkontrolujte důsledné zamčení objektu (Zdroj: Česká pojišťovna, a.s.)

Podzimní desatero pro chalupáře

  1. Zamkněte všechny vstupní dveře do objektu na bezpečnostní zámek (u zvlášť odlehlých míst zvažte připojení na pult centrální ostrahy) a pečlivě zavřete okna či okenice. Vše znovu řádně překontrolujte.
  2. Nepotřebné spotřebiče odpojte ze sítě, všechna technická řešení v objektu připravte na extrémně nízké teploty či vlhkost (vypouštění radiátorů a ohřívačů vody; prosolení mís toalet, kde zůstává voda atp.)
  3. Ochraňte nejrizikovější přístupová místa zabezpečovací technikou.
  4. Na zvonek či poštovní schránku uvádějte příjmení bez titulu a v množném čísle.
  5. Zabraňte tomu, aby bylo kukátkem nebo poštovní schránkou vidět do interiéru chaty.
  6. Nikde veřejně neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty. Nedávejte fotky a informace o umístění chaty na sociální sítě.
  7. Cenné věci, například elektroniku, jízdní kola nebo drahé nářadí, si uskladněte v místě trvalého bydliště.
  8. Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte si jejich fotodokumentaci.
  9. Zajistěte pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Občas na chatu zajeďte a odkliďte sníh. Pokud to zloděj uvidí, nebude riskovat, že ho přistihnete při činu.
  10. Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednáno pojištění v dostatečném rozsahu.

Zdroj informací: Česká pojišťovna, a.s.

Publikováno: 29. 11. 2022, Autor: Česká pojišťovna (text a foto), Profil autora: Redakce