reklama

Paramo slaví 125 let od založení společnosti

Společnost Paramo si letos připomíná významné výročí svého vzniku. Historie pardubické rafinerie se totiž začala psát v roce 1889, kdy David Fanto v Pardubicích založil závod na destilaci a následnou rafinaci petroleje z ropy. Dnes po 125 letech fungování společnost Paramo patří mezi největší tuzemské producenty rafinérských výrobků, jako jsou mazací a procesní oleje nebo stavebně izolační a silniční asfalty.

Paramo slaví 125 let od založení společnosti
Paramo slaví 125 let od založení společnosti
Paramo slaví 125 let od založení společnosti

Pardubická rafinerie je nedílnou součástí historie regionu, její kořeny sahají do roku 1889. Za uplynulých 125 let se svět kolem nás změnil k nepoznání. Zásadními proměnami proto muselo projít i Paramo, zejména s ohledem na dynamiku ve vývoji spotřebitelských preferencí. Změny výrobního portfolia a snižování nákladů jsou zásadní předpoklady pro udržení vedoucí pozice na trhu v příštích letech a pro minimalizaci negativních makroekonomických faktorů. V současnosti Paramo v rámci skupiny Unipetrol funguje jako klíčový producent a distributor olejů v Čechách i na Slovensku. Mezi další strategické aktivity patří produkce asfaltů a stavebně izolačních asfaltových výrobků a poskytování služeb palivového terminálu.

Paramo slaví 125 let od založení společnosti
Paramo slaví 125 let od založení společnosti
Paramo slaví 125 let od založení společnosti
Paramo slaví 125 let od založení společnosti

Historie

V roce 1889 založil David Fanto v Pardubicích závod na destilaci a následnou rafinaci petroleje z ropy. O rok později pak vzniká výrobní závod v Kolíně. Blízkost Labe a napojení na železnici byly stejně jako v případě pardubické rafinerie klíčové atributy pro volbu místa rafinerie. V roce 1907 se podnik Davida Fanta přeměnil na akciovou společnost s kapitálem 12 milionů korun, ke které náležely závody v Uhrách, pobočky v Paříži, naftové doly v Boryslavi v Haliči, rozsáhlý park cisteren, ropných tankerů a přečerpávacích stanic.

S rozvojem motorismu se Fantovým závodům otevřela nová perspektivní oblast obchodu – provoz čerpacích stanic, s jejichž budováním se začalo koncem 20. let a jedna z prvních byla vybudována přímo v Pardubicích před hostincem Veselka. V roce 1927 se v Kolíně začal vyrábět olej MOGUL pro síť čerpacích stanic Bratři Zikmundové.

Bombardování na sklonku druhé světové války poznamenalo obě rafinerie a ze závodu v Pardubicích zůstala čtvrtina. Už v roce 1945 se začala z trosek a sutin stavět Pardubická rafinérie minerálních olejů, národní podnik. Základním článkem podniku bylo zpracování na atmosférické destilaci. Ta byla v následujících letech rozšířena o další technologie.

Historie
Historie

Národní podnik Pardubická rafinérie minerálních olejů se pod obchodním názvem Paramo v roce 1960 stal podnikem s výhradní výrobou speciálních asfaltů. Podstatné zvýšení výroby podniku nastalo po 1. září 1973, kdy byla uvedena do provozu nová atmosférická destilace ropy. Tehdy se výrazně zvýšila výroba paliv, tj. benzínů, motorové nafty a především topných olejů.

Začátkem roku 1994 došlo transformaci ze státního podniku a vzniká akciová společnost Paramo. Od konce roku 2000 je členem skupiny Unipetrol. Dalším významným mezníkem se pro pardubickou rafinerii stal rok 2003, kdy dokončením fúze s firmou Koramo Kolín společnost Paramo posílila svou pozici na domácím i zahraničních trzích.

Historie
Historie
Historie
Historie

Současnost

Paramo neustále modernizuje portfolio svých výrobků. Příkladem může být například prémiová řada olejů MOGUL Professional či inovovaná řada speciálních průmyslových maziv - obráběcích kapalin, řezných a konzervačních olejů. Dalším příkladem je i řada MOGUL MOTO speciálně vyvinutá pro dvoudobé i čtyřdobé motory moderních motocyklů, jejíž kvalitu prověřila i česká reprezentace Czech Enduro Team a za kterou společnost Paramo získala prestižní cenu PETROLawards v kategorii produkt.

Současnost
Současnost
Současnost
Současnost

Pro rok 2014 se může společnost pyšnit i oceněním Czech Superbrands Awards pro značku MOGUL.

Pro zahradní techniku jako jsou například sekačky na trávu, křovinořezy, motorové pily a podobně, Paramo nabízí ucelenou řadu olejů MOGUL ALFA. Její kvalitu ocení nejen profesionálové, ale i zahrádkáři a chalupáři.

Kutilové i stavební firmy s úspěchem aplikují stavebně izolační výrobky z produkce českého výrobce. Značky jako Penetral či Gumoasfalt se staly synonymem kvality ve svém oboru.

Toto vše dává velice dobrý základ pro další rozvoj tradiční české firmy, která je s vámi na cestách od roku 1889.

Publikováno: 15. 12. 2014, Autor: Paramo (text a foto), Profil autora: Redakce