reklama

Zápalky jako pééfka

Každý rok připravuji krabičky zápalek jako PF nejen pro své blízké, ale i pro náhodné sympatické lidi, které potkáme na naší tradiční silvestrovské procházce. Tentokrát jsem místo papíru zvolila můj milovaný polymer…. Navíc vám ukáži práci s hmotou Oyumaru, která má tu výhodu, že se dá kdykoli opět přetavit a udělat z ní nová forma.

Vyrobte na nový rok místo PF přáníčka zdobenou krabičku na zápalky (Zdroj: Monika Brýdová)

Materiál a pomůcky:

 

  • hmota Oyumaru – tři dílky
  • scrap – tj. zbytky polymerové hmoty libovolné barvy
  • barevný blend či jednobarevná polymerová hmota
  • lak Odif ve spray
  • pudr
  • extrudér
  • řezák
  • lak
  • krabičky zápalek
Nejprve si naměřte a vyřízněte velikost krabičky
Nejprve si naměřte a vyřízněte velikost krabičky (Zdroj: Monika Brýdová)

Připravte si plátek zbytkové hmoty (scrapu) na výrobu předlohy. Ten vyválejte na nejširší nastavení strojku a seřízněte podle velikosti krabičky.

Pak si zhotovte model péefka
Pak si zhotovte model péefka (Zdroj: Monika Brýdová)

Z extrudéru si vytočte „hady“ nebo vyválejte či vyřežte potřebné tvary – písmena PF a číslice. Dozdobit můžete libovolně – třeba pomocí nástroje na kuličky, který má na konci malou prohlubeň, díky které zůstane po přitisknutí hmoty na podklad malá kulička. Pomocí malých vykrajovátek můžete přidat i další tvary, ale nedělejte je moc drobné, mohly by pak zůstávat ve formě. Upečte předlohu podle návodu na obalu.

Model následně obtiskněte, čímž vytvoříte formu
Model následně obtiskněte, čímž vytvoříte formu (Zdroj: Monika Brýdová)

Po vychladnutí předlohy si připravte hmotu Oyumaru. Jedná se o speciální hmotu, která je gumovitá a lze ji libovolně mnohokrát nahřát a změnit její tvar. My ji použijeme na výrobu formy. Pro tuto velikost budou stačit tři dílky.

Hmotu Oyumaru musíte nahřát – jsou dvě možnosti – buď v troubě, nebo v horké vodě. Nahřátí v troubě je jednodušší – stačí dát dílky těsně k sobě a dát do trouby na cca 80 °C. Druhá možnost: vhoďte dílky do horké vody, a jakmile změknou, zpracujte v ruce na placku. Do ještě teplé hmoty vmáčkněte předlohu, můžete si pomoci akrylovou destičkou.

Kompletní forma pro výrobu je hotová
Kompletní forma pro výrobu je hotová (Zdroj: Monika Brýdová)

Hmotu s otištěnou matricí nechejte úplně vychladnout, na závěr doporučuji dát placku na chvíli do lednice. Poté sejměte předlohu a forma je hotová.

Použít můžete rozličné barvy hmoty
Použít můžete rozličné barvy hmoty (Zdroj: Monika Brýdová)

Připravte si blendovanou placku z FIMA a podle předlohy ji seřízněte na potřebný tvar. Tento obdélníček potřete vlhkým ubrouskem a potřenou stranou vložte do formy. Zatlačte hmotu do formy, nejlépe s pomocí předlohy tak, aby se dobře otiskly i drobné detaily.

Péefka můžete dále dozdobit
Péefka můžete dále dozdobit (Zdroj: Monika Brýdová)

Vyjměte z formy, vystouplé části můžete ještě zvýraznit přetřením pudrem. Seřízněte do přesného tvaru a upečte – dle hmoty – FIMO pečeme 30 minut na 110 °C.

Můžete se vyřádit a zkuste i jiné možnosti barevné, vzorované, či natřené pudrem po celé ploše. Přestříkněte akrylovým lakem Odif ve sprayi a nechejte zaschnout. Poté nalepte na krabičky pomocí lepidla na mozaiku nebo podobným lepidlem. Na druhou stranu krabičky můžete nalepit přání s věnováním.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 31. 12. 2022, Autor: Monika Brýdová (text a foto) , Profil autora: Redakce