reklama

Saunování pro zdraví - saunové desatero

Saunování je zdraví prospěšné, posiluje imunitu i kardiovaskulární systém, je vhodné pro děti i dospělé. Vždy je třeba dodržet několikero zásad a pravidel, nejen kvůli zdraví, ale i z hlediska slušného chování.

Saunování pro zdraví - saunové desatero

Saunové desatero:

1. Do sauny nikdy nechodíme s plným žaludkem, ale ani hladoví.

2. Před vstupem do ohřívárny je třeba se důkladně osprchovat a umýt mýdlem a také se pečlivě osušit, aby došlo k rychlejšímu nástupu pocení.

3. Do sauny chodíme zásadně bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky a mohly by se objevit i alergické reakce. Na zakrytí intimních míst použijte ručník nebo prostěradlo.

4. V sauně se pohodlně posaďte nebo si ideálně lehněte na prostěradlo – na rozdíl od sezení na lavici poloha vleže zajistí rovnoměrnou teplotu v celém těle.

5. Délka pobytu v potní místnosti je velmi individuální a liší se dle typu ohřívárny, obecně ale doporučujeme 10 – 20 minut (pro finskou saunu do 15 minut). V ohřívárně zůstáváme pouze dokud je nám teplo příjemné.

6. Během fáze pocení je vhodné masírovat si kůži končetin kartáčem nebo jinými vhodnými pomůckami, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty.

7. Po prohřátí těla je důležité ochlazení těla, a to postupně, ideálně od končetin směrem k srdci – dochází ke skokovému nárůstu krevního tlaku. Prudké ochlazení „masíruje“ vnitřní orgány a vyplaví usazeniny a nečistoty do krevního řečiště.

8. Po každém prohřátí a zchlazení si můžete dopřát odpočinek (15-20 min.) nebo opakovat proceduru teplo-chlad ihned po sobě. Po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek (ideálně nad 30 minut) v odpočívárně s doplněním ztracených tekutin a lehkým občerstvením.

9. Proces prohřátí a zchlazení je vhodné zopakovat dvakrát až třikrát (doporučeno).

10. V sauně nemluvíme příliš nahlas a k ostatním se chováme ohleduplně (společná nebo na bazéně)

Saunování pro zdraví - saunové desatero
Saunování pro zdraví - saunové desatero
Saunování pro zdraví - saunové desatero
Saunování pro zdraví - saunové desatero

Tak příjemné relaxování přejeme.

Publikováno: 1. 1. 2015, Autor: pet, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Vše kolem saunování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Pavel Hofrichter vysvětluje, jak se správně saunovat a poradí i majitelům sauny, jak se o ní starat.