reklama

Betonové prvky - zdi, pracovní plochy či nenápadné květináčky

Beton je stále oblíbenější materiál nejen pro samotnou stavbu, ale i pro viditelné části bydlení, a často i jako samostatné neotřelé dekorace v domácnosti. V bytech a domech najdeme v poslední době stále častěji betonové zdi, betonové kuchyňské desky, ostrůvky, ale také konferenční stolky v obývacím pokoji nebo netradiční betonové umyvadlo v koupelně.

Betonové prvky - zdi, pracovní plochy či nenápadné květináčky (Zdroj: Depositphotos)

Beton je skoro bezúdržbový, a pokud jste to netušili, tak je to dokonce přírodní materiál. Skládá se s cementu, kamínků či štěrku a vody. Díky tomu, že sám o sobě neobsahuje žádné další příměsi, je zcela netoxický a tím i zdravotně nezávadný. Je šetrný k nám i životnímu prostředí. Jeho likvidace je také docela snadná a nezatěžuje přírodu. V podstatě je možné ho recyklovat, betonová suť se dá využít dál jako zásypový materiál. Nebojte se proto zakomponovat betonové prvky do vaší domácnosti.

Betonový stůl
Zajímavým betonovým prvkem může být pracovní stůl (Zdroj: Depositphotos)

Povrchová úprava betonových prvků

Betonové prvky a dekorace se hodí zejména do moderních interiérů. Nicméně určitě je zvládnete zakomponovat i do klasické nebo rustikální domácnosti. Beton sám o sobě je zajímavý a přitáhne pozornost. Může se proto stát zajímavým doplňkem každé domácnosti, například v koupelně jako netradiční umyvadlo. Díky tomu, že z betonu můžete odlít jakýkoliv tvar, můžete zvolit kulaté nebo hranaté umyvadlo, anebo třeba zcela netradiční umyvadlo ve tvaru spirály či velkého listu.

Betonové umyvadlo
Betonové prvky se hodí i do koupelny (Zdroj: Depositphotos)

Beton nemusí být jenom v barvě šedé. Skvěle vypadá tmavě červený či antracitový betonový povrch. Při volbě bílých nebo šedých koupelnových skříněk a obkladu se stane takové umyvadlo exkluzivním prvkem i v obyčejné panelákové koupelně.

Běžnou povrchovou úpravou betonu je broušení, leštění, hlazení, škrábání a vymývání. Těmito technikami můžeme docílit zcela hladký až vysokolesklý povrch, nebo naopak různě dekorované povrchy. I jenom nahodilé šmouhy a rýhy můžou vytvořit zajímavý a jedinečný vzhled. Plastický povrch můžete tvarovat podle svých představ, případně do povrchu udělat různé otisky. Otisky listů tak vnesou do prostoru zajímavým způsobem i kousek přírody.

Betonové dekorace
Beton umožňuje odlít jakýkoliv tvar (Zdroj: Depositphotos)

Jaké betonové prvky můžeme využít v domácnosti

Koupelna – umyvadlo

Kuchyň – dřez, kuchyňská deska, ostrůvek

Obývací pokoj – konferenční stolek, čajový stolek

Pracovna – zdi, pracovní stůl

Dekorace – stínidla, květináče, sošky, odlitky, hodiny

Betonové květináče
Betonové prvky si můžete vytvořit i sami pomocí odlévání (Zdroj: Depositphotos)

Beton je opravdu snadno využitelný pro různé účely v celé domácnosti. Můžete mít z betonu celé zdi, pracovní plochy, stolečky, stínidla pro lampy, květináče, a také různé malé či větší dekorace. Sami si můžete udělat různé odlitky, truhlíky nebo vytvořit originální betonové hodiny na zdi.

Betonový pult
Z betonu můžete vytvořit vysoce odolnou kuchyňskou desku (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 3. 5. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Silva Pokorná