reklama

Zahrádkář květen 2015

V květnovém čísle Zahrádkáře se dozvíte mimo jiné o pražském Garden parku, kde návštěvníci najdou nejen tradiční či netradiční rostliny, ale i ukázku příjemné zahradní architektury a zahradnickou prodejnu. Nahlédnete do pravidelných rubrik o nezbytných pracích v ovocné, zeleninové i okrasné zahradě, dozvíte se, jak správně zvolit místo pro odpočinek v dosahu vašeho domu. Podíváte se na netradiční recepty z rebarbory či vyzkoušíte několik receptů se sedmikráskou.

Zahrádkář květen 2015

  • Inspiroval vás nový seriál o pěstování bonsají? Od strany 10 vám Petr Herynek vysvětlí a názornými nákresy ukáže, jak správně tvarovat kmen, větve a kořeny tak, aby se vaše investici zhodnotila minimálně ve vašich očích.
  • Na straně 12 vám zahradní architekti vysvětlí, že i klasické ohniště vybudované z kamenů má svůj význam a jak nejlépe začlenit vodní plochu do zahrady. Poradí, jak relaxační zónu doplnit letničkami, trvalkami a jmenovitě doporučí i vhodné rostliny do nádob.
  • Výsadbu jiřinek má hodně pěstitelů spojenou se svatým Jiřím. Výsadba koncem dubna však může být předčasná. V květnovém Zahrádkáři se na straně 22 dozvíte, jak si jiřinky předpěstovat i jak o ně pečovat.
  • Tsunami je nejen nebezpečný přírodní jev, ale i název francouzské odrůdy meruněk, která vám i v českých podmínkách zajistí opravdu brzkou a vysokou úrodu. Tomáš Nečas ze zahradnické fakulty v Lednici vás od strany 26 květnového Zahrádkáře seznámí i s dalšími odrůdami vhodnými pro různá stanoviště a způsoby zpracování.
  • Požitek z vína začíná na vinici a ve vinařství, ale úzce je spojen i s uměním si lahodný mok správně vychutnat. Nahlédněte proto na straně 30 do tajemství sommelierů. Budete tak napříště vědět, že šedobílý sediment je bílkovinného původu a negativně ovlivňuje kvalitu vína, kdežto krystalický zákal naznačuje průběh přirozených změn a nemusí být na škodu.
  • Domácí mazlíčci na zahradu jednoznačně patří, ale jejich pobyt přináší i mnohá úskalí. Trávník ničí agresívní psí moč, kočička si smlsne nejen na myšce, ale i na užitečném ptactvu a do bylinkového záhonku může zanášet parazity. Na straně 48 květnového Zahrádkáře se dozvíte, jak zvládat podobné situace na zahradě ku prospěchu všech jejích obyvatel.

Květnový Zahrádkář vychází 27. dubna.

Z obsahu Zahrádkáře

Garden park otevírá první etapu; Květen v okrasné zahradě; Okrasné slivoně; Po kom se jmenují: hořec; Kouzlo bonsají: proporce bonsají; Odpočinková zákoutí; Šťavele od jara do podzimu; Centrum léčivých rostlin v Brně; Mydlice a silenky; Čas na výsadbu jiřinek; Květen v ovocné zahradě; Meruňky do teplých oblastí; Nové odrůdy peckovin a lísky; Víno pod lupou: vzhled vína; Květen v zeleninové zahradě; Bylinky po celý rok: kerblík, anýz, dobromysl; Intenzivní a klasické pěstování okurek; Mangold nejen zelený; Začínáte zahrádkařit? Vegetativní množení rostlin; Významná výročí lákají do Průhonic; Květnové kalendárium ochrany rostlin; Příprava postřikových kapalin; Biozahrada: pes a kočka na zahradě; Vaše dotazy pro Václava Větvičku; Květnový fejeton Václava Větvičky – Zmrzlíci; Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod; Meteorologická zahrádka A. Zárybnické.

K časopisu Zahrádkář patří neodmyslitelně příloha Zahrádkářka

K časopisu Zahrádkář patří neodmyslitelně příloha Zahrádkářka
K časopisu Zahrádkář patří neodmyslitelně příloha Zahrádkářka

  • Věděli jste, že nezapomenutelně výjimečná chuť rebarbory se dá využít nejen při přípravě koláčů a kompotů, ale i k ochucení pečené vepřové kotlety? Podívejte se na netradiční recepty z rebarbory, které fungují a vnesou originalitu do vaší kuchyně. Více na straně III květnové přílohy Zahrádkářka.
  • Nenápadná, ale silná. Taková je sedmikráska. Neocenitelná například při léčbě akné a používá se při léčbě bércových vředů či podlitin. Vyzkoušet můžete několik receptů, které najdete na straně VI květnové přílohy Zahrádkářka. Experimentátory potěší bylinkový špenát, různé saláty či pleťová lázeň.

Z obsahu Zahrádkářky

Kuchařské fantazie Pavlíny Kynclové: rebarbora; Jedlé kvítí a býlí; Přírodní lékárna: sedmikráska; Drobné dárky pro maminky; Floristika: kulatá kytice, Exotické ovoce: Rajčenka.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 29. 4. 2015, Autor: Časopis Zahrádkář , Profil autora: Redakce