reklama

Zahrádkář červen 2015

V červnovém časopisu Zahrádkář, který vychází 27. května si mimo jiné přečtete, jaké nezbytné práce vás tento měsíc čekají na užitné i okrasné zahradě. Začínající pěstitele bonsají seznámí Petr Herynek s postupy při jejich přesazování. Zjistíte, že svému snu o bezúdržbové zahradě se můžete přiblížit správným výběrem trvalek. Na straně 22 se seznámíte s kultivary okrasných slunečnic, které nebudou vadit ani alergikům. Drobných pěstitelů českého česneku stále přibývá, je proto dobré zopakovat si pár základních rad k jeho sklizni, a sice na straně 35. Gurmánům je určen článek na straně 36, po jehož přečtení vám bude jasné, do jakých chilli papriček se můžete pustit s chutí a do jakých s obavou.

Zahrádkář červen 2015

Tytam jsou časy, kdy pěstitele růží zajímala pouze krása květů. Dnešním trendem jsou nejen netradiční barevné kombinace a tvary, ale například i výrazné vůně. Zákazníci stále častěji žádají, aby se růže daly sázet kromě jara a podzimu i v létě. V červnovém Zahrádkáři se mj. dozvíte, jak růže pěstovat s úspěchem i v nádobách. Představíme odrůdy určené pro romanticky laděné zahrady, růže velkokvěté i vhodné pro živý plot.

Je toho moc, na co musíte v červnu myslet, aby vaše zahrádka rozkvetla a mohli jste sklízet první plody své celoroční práce. Je třeba se postarat o dostatek živin i vody, vyjmout odkvetlé a zatahující se cibuloviny, sestříhat vysoké trvalky, vylamovat zahušťující letorosty, ošetřovat porosty proti škůdcům a je také čas začít myslet na řez choulostivých dřevin. Co všechno vás čeká v červnu na zahrádce, najdete v Zahrádkáři na straně 6.

Najít nenáročné a dobře rostoucí trvalky je častým přáním majitelů domů, kteří sní o bezúdržbové okrasné zahradě. Tak zcela bezpracné to sice není, ale v červnovém Zahrádkáři vám představíme deset trvalek, které mohou zdobit vaši zahradu od května do začátku července, a příliš práce s nimi mít nebudete. Řebříček, chrpa, kakost a sedm dalších nenáročných rostlin mohou v pestrobarevných kombinacích zkrášlovat vaši zahradu i po několik roků.

Pokud chceme opravdu kvalitní český česnek, nezbývá nám mnohdy nic jiného, než si vypěstovat vlastní na zahrádce. Většina pěstitelů si dává pozor při jeho výsadbě a ošetřování během vegetace, ne všichni však již ví, jak jej správně sklízet. Pro okamžité použití v kuchyni se česnek odebírá ještě před biologickou zralostí. Pokud jej chcete skladovat, platí osvědčené signály, které najdete na straně 35 červnového Zahrádkáře.

Máte jen malý záhonek, a přesto chcete zajistit rodině co nejpestřejší úrodu zeleniny? Vyzkoušejte pěstování ve smíšených kulturách. Jednotlivé druhy rostoucí vedle sebe by se měly dobře snášet, ideálně by měly být odlišného vzrůstu a tvarů, aby se vzájemně neutiskovaly. Snažte se také rozložit dobu sklizně. Se založením smíšeného záhonku vám poradíme na straně 40 červnového Zahrádkáře.

Zahrádkářka

Zahrádkářka
Zahrádkářka

Pravidelná příloha Zahrádkářka vám v červnu pomůže zorganizovat jahodovou party pro děti a představí vám netradiční recepty ze zeleného hrášku. Naučíte se rovněž péct moučníky bez lepku a poznáte léčivou sílu lípy.

Červnová příloha Zahrádkářka vám naservíruje letní pohodu v podání jahod. Po generace patří jahody mezi nejoblíbenější drobné ovoce našich zahrad. Jsou nejen chutné, šťavnaté a sladké, ale pro děti jsou i předzvěstí blížících se prázdnin. Potěšte je například letními ovocnými špízy: na špejle napíchejte jahody, kanadské borůvky či maliny a umístěte do misky vyložené například kontryhelem. Letní party může začít.

V příloze Zahrádkářka vám představíme čtyři recepty na využití zeleného hrášku ve vaší kuchyni. Vyzkoušet můžete hráškový dip, fettucciny s čerstvým hráškem a prosciuttem, rýžový pilaf s hráškem a hráškový krém sypaný sýrem feta.

Informace o časopisu najdete na www.facebook.com/Zahradkar a na www.zahradkar.org. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na telefonní lince 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 29. 5. 2015, Autor: Časopis Zahrádkář, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.