reklama

Proměna ve starém domě aneb Jak nezkazit historii

Proměny a úpravy bydlení jsou a budou vždy zajímavé. Někdo je zkritizuje, jiný se jimi nechá inspirovat. Pokud se rádi díváte na televizní proměny, možná vás potěší, že na některé z nich se můžete podívat i na našich stránkách. Designéři z pořadu "Jak se staví sen" si tentokrát měli poradit s centrální místností bývalého hospodářského statku, ve kterém žije rodina s malými dětmi.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
(Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Víte, kde je Malá Lečice? V nedostavěném a průběžně rekonstruovaném 100 let starém domě, jenž byl původně hospodářským stavením, žijí manželé se svými dvěma dětmi. Jak dopadla proměna největší místnosti, která je srdcem příbytku a ve které se odehrává veškerý společný život mladé rodiny?

Jak to vypadalo před proměnou ve starém domě?

Koupili ruinu na pozemku ve Středočeském kraji. Rozkládá se v kraji, který se manželům líbil, a tak když se uvolnil za dobré peníze původní hospodářský statek, vzali si hypotéku a plánovali staré stavení zbourat a postavit pro sebe a své děti dům nový. Jenže to se nestalo. Vzdali se tedy původního plánu a začali svépomocí rekonstruovat starý dům stojící na pozemku.

V plánu bylo dům zbourat a postavit nový
V plánu bylo dům zbourat a postavit nový (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pak se přistoupilo k rekonstrukci
Pak se přistoupilo k rekonstrukci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pustili se vlastními silami do krovů, rozvodů elektřiny i vody a neodradila je ani hliněná podlaha. Když jim síly nestačily, pomohli rodiče a kamarádi. Nikdo z nich ale není odborník, a tak se rekonstrukce kvůli metodě pokus omyl protahovala.

Při rekonstrukci svépomocí však brzy došly síly
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při rekonstrukci svépomocí však brzy došly síly

Dodnes se dům vlastně staví – není hotové podkroví, kam by se měl přestěhovat dětský pokoj a ložnice. Momentálně žijí tak trochu v provizoriu. Obývají jednu největší místnost s krbem, která slouží současně jako obývák, kuchyně, jídelna i herna pro děti. Interiér je takzvaně „každý pes jiná ves“ neboli „co nám kdo dal“.

Ale svého těžce vypiplaného domu už se vzdát nechtějí, jeho historie je pohltila, genius loci zafungoval, a zejména manžel by se nerad vzdával staré patiny a kleneb. Navíc si v domě vybudoval i sklípek a vinárnu. Dům manželé milují, opouštět ho nechtějí, ale s proměnou starého domu si sami poradit nedovedli.

Dodnes nebyl dům hotov
Dodnes nebyl dům hotov (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nábytek je, co dům dal
Nábytek je, co dům dal (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A co na to designéři přizvaní na pomoc?

Našli jsme jen to, co už dům obsahuje, co bylo zakryto a mlčelo, pokusili jsme se tu část rozmluvit, jen místně naznačit, ukázat kámen, cihlu, dřevo a přitom nepřekračovat pomyslný stín. Byly poodhaleny fragmenty kamene zdí a cihel kleneb původní maštale.

Odkryly se cihlové klenby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Odkryly se cihlové klenby

Největším problémem bylo málo světla, mix zbytků nábytku, pelmel stylů a barev, celkový chaos, křížení komunikací a účelů (kuchyň, herna dětí, vstup ze špinavé zóny zimní zahrady, trasa do ložnice a koupelny), hygiena např. saze. Rozhodně prospělo vybourání nového okna a obnažení kleneb a části kamenných zdí, dále funkční a praktická kuchyň či nová kamna.

Chtěli jsme zachovat venkovský styl a přitom nesklouznout do kýče, a proto jsme volili originální textilie a doplňky šité na zakázku, nový nábytek s bílou patinou (bělené dřevo), krbová kamna z černého plechu, neutrální šedou sedačku a k tomu například doplňky ze sudů apod.

Dům byl zařízen stylovým vybavením
Dům byl zařízen stylovým vybavením (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vesnický styl zůstal zachován
Vesnický styl zůstal zachován (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Proměna to byla náročná, ale velmi citlivá k historii domu. Hned jsme věděli, že budeme odkrývat, nikoli lepit a přidávat, těšili jsme se, co dům skrývá a kam až budeme moci jít.

To, co je u sto let starých domů obecně nejčastějším problémem, je vlhkost. Rozhodli jsme se také přidat nové okno na jižní stranu, což bylo náročné zejména technicky – do 60 cm tlusté zdi vetknout nové překlady. Podařilo se nám dokonale trefit styl a vkus rodiny.

Osobně na mne zapůsobila malá nika, kaplička ve zdi, dříve pro panenku Marii, my jsme ji zateplili, aby neplesnivěla, a posadili do ní panenku – látkového strážného anděla.

Malá nika je pro anděla jako dělaná
Malá nika je pro anděla jako dělaná (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vybavení je moderní, avšak s patinou
Vybavení je moderní, avšak s patinou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Styl je venkovský s nádechem moderny, použité materiály jsou kombinací moderny (lakovaná dvířka na kuchyni), ale jsou doplněny nábytkem s patinou, která podtrhuje genia loci lidové venkovské architektury. Doporučuji držet stejný styl i v podkroví a ložnici.

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen. FTV Prima

Publikováno: 6. 6. 2015, Autor: FTV Prima (text a foto), Profil autora: Redakce