Suchou podlahu Knauf F146 položíte rychle a jednoduše

Suchá podlaha je stále populárnější, protože oproti jiným typům vyžaduje minimum času na vyschnutí a lze po ní velmi rychle začít chodit. Proto je zejména při rekonstrukcích bytů ve starších domech, ale i v novostavbách ideálním řešením suchá podlaha F146 od společnosti Knauf. Použít ji můžete v podstatě v jakékoli části bytu včetně koupelen a chodeb a je vhodná i při montáži podlahového vytápění.

Suchou podlahu Knauf F146 položíte rychle a jednoduše

Suchá podlaha Knauf F146 vyniká nejen rychlostí, ale i jednoduchostí montáže. Navíc nehoří, dobře akumuluje teplo a velmi podstatně snižuje hlučnost kroků, což ocení zejména vaši sousedé v činžovních domech. Finální nášlapnou vrstvou pro F146 mohou být všechny typy plovoucích podlah, dále koberce, PVC, marmolea, ale i dlažba až do velikosti 30 x 30 cm.

Pro instalaci suché podlahy potřebujete desky Knauf F146, tmelFugenfüller Leicht, tmel Uniflot, minerální obvodový pásek, potřebnou podkladovou vrstvu na podsyp a hřebíčky. Z nářadí využijete vodováhu, odlamovací nůž, kbelík na rozdělání tmelu, rozdělávací nerezovou lžičku, nerezové zubaté hladítko (se zubem 4 mm), metr, pilu ocasku, kladívko, gumovou palici a brusnou mřížku včetně brousku na sádrokarton.

Vyrovnání nerovností podlahy suchým podsypem
Vyrovnání nerovností podlahy suchým podsypem
Stažení suchého podsypu pomocí latí
Stažení suchého podsypu pomocí latí

Ze všeho nejdřív zjistíme za pomoci vodováhy, zda je podklad rovný. Podle toho pak zvolíme skladbu podlahy buď s vyrovnávacími vrstvami, nebo bez nich. Je-li podklad rovný, je možné použít F146 přímo. V případě nerovného podkladu lze pod suchou podlahu F146 aplikovat vyrovnávací podsyp z Liaporu frakce 1 - 4 mm v tloušťkách od 20 mm. Pod něj doporučujeme položit separační fólii, nejlépe z netkané geotextilie.

Pokud nebydlíme v přízemí a chceme snížit kročejový hluk, je vhodné podlahu navíc podložit minerální izolací nebo dřevovláknitou izolační deskou. Chceme-li naopak zateplit stropní konstrukci, můžeme F146 pokládat na EPS 150 S - polysterenové desky s tloušťkou do 10 cm.

Pokládka první vrstvy desek
Pokládka první vrstvy desek
Nanesení sádrového lepidla na první vrstvu desek
Nanesení sádrového lepidla na první vrstvu desek

Desky F146 jsou dodávány s rozměry 600 x 2000 mm. Při pokládce je třeba respektovat pravidlo nejmenšího dořezu 300 mm, tedy aby vám do poslední řady ke zdi nezbývala deska užší než 300 mm. Podlahu klademe od konce místnosti směrem ven ze dveří s přesazením podélných i příčných spár. Jako první pokládáme desky označené v montážním schématu čísly.

Sádrový tmel Knauf Fugenfüller rozmícháme s vodou v kbelíku dle návodu pomocí rozmíchávací lžičky. Tou již rozmíchaný tmel nanášíme na první vrstvu podlahových desek Knauf F146 a celoplošně roztáhnete zubatým hladítkem tak, aby byla vrstva lepícího tmelu pokud možno stejnoměrná. Aplikujeme pouze tolik tmelu, aby byly při stahování zuby opřeny o povrch desky. Nikdy nepřipravujeme najednou k lepení více než dvě desky.

Nanesení sádrového lepidla na první vrstvu II
Nanesení sádrového lepidla na první vrstvu II
Pokládka druhé vrstvy desek
Pokládka druhé vrstvy desek

Na první vrstvu podlahy opatřené tmelem pokládáme druhou vrstvu podlahových desek Knauf F146 opět s přesazením příčných spár o 300 mm. Po usazení první desky do vrstvy tmelu zkontrolujeme pomocí vodováhy, zda je deska usazená rovně. V případě potřeby ji dorovnáme poklepáním pomocí gumové paličky nebo přitlačíme vlastní vahou rukou.

Usazenou a srovnanou desku druhé vrstvy zafixujeme pomocí podlahových hřebíčků (1,5 x 25 mm) zatlučených ve čtvercových odstupech po 30 centimetrech. Na krátké straně desky tak budou hřebíčky 3 a na dlouhé straně jich bude 7, takže na jednu desku spotřebujeme celkem 21 hřebíčků. Pro jednodušší zatloukání je výborné modelářské kladívko s kulatým úderníkem. Při zatloukání se musí na desce stát tak, aby byla zatížená.

Zajištění druhé vrstvy desek hřebíčky
Zajištění druhé vrstvy desek hřebíčky
Zatmelení druhé vrstvy desek
Zatmelení druhé vrstvy desek
Dokončená suchá podlaha
Dokončená suchá podlaha

Po 12 hodinách od nalepení a zajištění poslední desky lze spáry zatmelit pomocí sádrového tmelu Knauf Uniflot a tím je podlaha připravena pro pokládku finální nášlapné vrstvy.

Další informace naleznete na www.knauf.cz.

Autor: Knauf (text a foto)

Související k tématu