reklama

Dva dětské pokoje a pracovna - jak to vše skloubit?

Proměny a úpravy bydlení jsou a budou vždy zajímavé. Někdo je zkritizuje, jiný se jimi nechá inspirovat. Pokud se rádi díváte na televizní proměny, možná vás potěší, že na některé z nich se můžete podívat i na našich stránkách. Tentokrát se vydáme do kladenského bytu 4+1. Rodina se dvěma dcerami potřebuje nutně dva dětské pokoje. Problém spočívá v tom, kde vzít na druhý dětský pokoj prostor. V bytě je sice jeden pokoj, který se přímo nabízí k tomu, aby se v druhý dětský pokoj přeměnil, ale v současné době je tam pracovna otce. Podaří se designérům vypořádat s prostorem ke spokojenosti všech?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dva dětské pokoje a pracovna - jak to vše skloubit?

Stávající rozdělení místností a prostoru prostě přestalo vyhovovat a bylo potřeba je změnit. Rodina tedy vymyslela jiné místo pro dětský pokoj, a to ložnici rodičů. Zčásti by v ní byl dětský pokoj, v druhé, menší části a současné šatně, by byla ložnice rodičů.

Prostorná předsíň, kde je dost místa na věšák a botník...
Prostorná předsíň, kde je dost místa na věšák a botník... (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
... i na šatní skříně
... i na šatní skříně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Další možností by mohlo být vytvořit pracovnu jinde a jeho současnou použít pro dětský pokoj. Otec ale trvá na tom, aby jeho knihy zůstaly v knihovně, a ne na policích. Prostě musí být v zasklené knihovně, kam se na knihy nepráší. Jinak ke své práci potřebuje místo na počítač, dva monitory, skener a tiskárnu.

Jedna dcera by si přála v pokoji gauč pro případné hosty. A ráda spí nahoře – takže klidně by mohla mít postel v patře. Nejdůležitější je ale polička na knížky. Její heslo pro proměnu je: „Upřednostňuju pohodlí před módou“. Tím měla na mysli, že sice potřebuje i prostor na oblečení a nějakou tu holčičí kosmetiku, ale pohovka a postel jsou důležitější.

Stávající pracovna otce
Stávající pracovna otce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ložnice rodičům vyhovuje, ale je potřeba místo pro dětský pokoj
Ložnice rodičům vyhovuje, ale je potřeba místo pro dětský pokoj (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

S děvčaty je v pokojíčku ještě papoušek. Je obou, a tak se dohodly, že půjde s tou, která získá větší pokoj. Druhá dcera zase potřebuje prostor na sportovní věci. A také prostor na výrobu korálků. Na čem trvá, jsou barvy. Miluje jednu nejmenovanou značku a styl oblečení, a to by mělo být na jejím pokojíčku znát.

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea a Marek?

Byla to především zásadní proměna pro rodinu. Zcela jim přemístila jejich dosavadní životní prostor a zvedla standard bydlení. Jen jsme stáli před problémem, jestli se všichni členové rodiny budou ochotni přemístit. Největší výzvou bylo v dispozici bytu vytvořit dva oddělené pokoje pro slečny a zároveň najít prostor na práci otce. Největší stavební problém pak bylo vybourání železobetonových příček mezi pokoji.

Dětský pokoj pro dvě slečny byl prostorný
Dětský pokoj pro dvě slečny byl prostorný (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
... ale přestal vyhovovat rozdílným nárokům sester
... ale přestal vyhovovat rozdílným nárokům sester (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Styl proměny je současný, moderní. Řídili jsme se náměty od jednotlivých členů rodiny. Použili jsme jejich oblíbené barvy. Podlaha u dívek je tmavě hnědá a barvy jsme vnesli barevným laminem na šatních skříních a knihovnách. Zbytek jsme ponechali v neutrální bílé barvě, aby vynikly barevné akcenty.

Ložnice s pracovnou je laděna do příjemných přírodních barev. Užita byla podlaha šedý ořech, zemité barvy na výmalbu. Zajímavostí bylo užití materiálu podlahy na pracovní stůl, obklady a knihovnu v pracovně otce. Pracovnu jsme vymysleli jako „tajnou“ místnost. Vstupuje se do ní posuvnými dveřmi šatní skříně. Na první dojem vše vypadá jako normální tradiční skříň a po odsunutí krajní části se odkryje vstup do pracovny. Doporučil bych ještě zrenovovat vstupní halu, toaletu a koupelnu.

Dveře skříně skrývají vstup do pracovny
Dveře skříně skrývají vstup do pracovny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Potřebný klid a soukromí na práci
Potřebný klid a soukromí na práci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Byla to pěkně rozsáhlá proměna! Měnili jsme celkem čtyři místnosti, tedy převážnou většinu celého bytu. Každému členovi rodiny jsme přinesli něco nového. Druhý dětský pokoj jsme dost dobře jinde než v tatínkově pracovně udělat nemohli a vedle ložnice rodičů se nabízel docela zajímavý prostor pro přesunutí pracovny. Jediná a největší obava byl čas na proměnu. Věděli jsme, že budeme muset hýbat s několika příčkami a víceméně kompletně vybavit čtyři pokoje. To bylo velké sousto.

Proměna je rozsáhlá
Proměna je rozsáhlá (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Každý člen rodiny dostal svůj prostor
Každý člen rodiny dostal svůj prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stylově jsme nehledali nic moc výstředního. Zůstali jsme u moderního vybavení. U obou slečen jsme jednoduchý nábytek oživili v duchu jejich přání. Jedna dostala neutrálně laděný pokoj oživený o motiv lukostřelkyně, druhá má zase veselý a hodně barevný interiér.

Dominantou pokoje je velká knihovna ve veselé červené barvě
Dominantou pokoje je velká knihovna ve veselé červené barvě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Motiv lukostřelkyně místnost krásně oživí
Motiv lukostřelkyně místnost krásně oživí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pro rodiče jsme volili nadčasové neutrální tóny, které vhodně doplňovaly vinylovou podlahu v odstínu světlého ořechu. Vinyl jsme volili hlavně s ohledem na praktičnost, jeho odolnost a také fakt, že všude v bytě již byl, takže jsme nechtěli vytvářet výškové rozdíly. Z vybavení jsme ponechali jen jednu postel a dále postel rodičů. Tu jsme pouze oživili novými textiliemi.

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen, FTV Prima

Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: FTV Prima (text a foto), Profil autora: Redakce