reklama

Starý dům s velkým pozemkem - v hlavní roli koupelna

Proměny a úpravy bydlení jsou a budou vždy zajímavé. Někdo je zkritizuje, jiný se jimi nechá inspirovat. Pokud se rádi díváte na televizní proměny, možná vás potěší, že na některé z nich se můžete podívat i na našich stránkách. Dnes přijměte pozvání do rodinného domu v Bystřici. Partneři si spolu vysnili krásný venkovský dům. Stěhovali se v době, kdy čekali přírůstek do rodiny. Oba dva se na rekonstrukci podíleli velmi intenzivně, ale… Majitelka by chtěla proměnit alespoň koupelnu a WC. Jak to všechno dopadne?

Starý dům s velkým pozemkem - v hlavní roli koupelna
Tak jaká proměna nás čeká dnes?
Tak jaká proměna nás čeká dnes?
Starý dům s velkým pozemkem - v hlavní roli proměna a úprava koupelny
Starý dům s velkým pozemkem - v hlavní roli proměna a úprava koupelny

Proměna a úprava koupelny

Martina s manželem si koupili starou roubenku s velkým pozemkem v malé vesnici. Vrhli se do rekonstrukce, hnáni vidinou venkovského sídla. A přitom kuli plány, jak budou na velkém pozemku chovat ovce a kozy a dělat sýry.

Neodhadli však rozsah prací na domě a kolik to všechno bude stát. Proměnit by chtěla především koupelnu a WC. Změnu by také potřebovala chodba a celkově vstup do domu. Co všechno naši designéři zvládnou?

Velká vstupní veranda s dostatkem prostoru
Velká vstupní veranda s dostatkem prostoru
... jak ji upravit účelněji?
... jak ji upravit účelněji?

A jak se na proměnu a úpravu koupelny dívají designéři Andrea a Marek?

Andrea: „Proměna to byla především technicky velmi náročná. Během necelých pěti dní jsme museli udělat poměrně rozsáhlé stavební zásahy, abychom z koupelny původní a zcela nevyhovující udělali koupelnu moderní a plně funkční. Koupelnu jsme chtěli proměnit od počátku, otázkou bylo, zda ji necháme v původní velikosti, nebo zda dojde k rozšíření do prostoru vedlejšího skladu. Museli jsme prověřit celkovou statiku domu a dále se ujistit, že je taková změna vůbec realizovatelná v omezeném čase. Bourání příčky s sebou totiž přineslo nutnost přesouvat i topení a významným způsobem měnit vodoinstalace.

Původní chodba a WC
Původní chodba a WC
A jak se na proměnu a úpravu koupelny dívají designéři Andrea a Marek?
A jak se na proměnu a úpravu koupelny dívají designéři Andrea a Marek?

Problém původní koupelny byl především v tom, že již zkrátka dosloužila. Byla dost zanedbaná a z pohledu dnešních nároků už nevyhovující. Stará sanitární keramika, zašlé obklady, mizerné osvětlení a ne zcela funkční odpady. Vedlejší místnost se nám navíc zdála trochu nevyužitá, takže se zrodil nápad zmenšit ji a vybudovat samostatnou prádelnu, a naopak zvětšit koupelnu.

Chodba a WC po rekonstrukci
Chodba a WC po rekonstrukci
V koupelně přibyl samostatný sprchový kout
V koupelně přibyl samostatný sprchový kout

Celá proměna a úprava koupelny vyžadovala zapojení mnoha specializovaných profesionálů, jejichž práce na sebe logicky navazovaly, a nemohli jsme si tedy dovolit u žádného z nich větší zpoždění. To je ale při větší rekonstrukci vždycky spíše přání než realita, zvlášť když se pohybujete ve starém domě, kde vás každou chvíli může potkat jakékoli ,překvapení‘. Během těch několika dnů se tu vystřídali topenáři, instalatéři, elektrikáři, zedníci, truhláři, podlaháři, obkladači atd. K dílčím zpožděním samozřejmě docházelo, velkou výzvou bylo je všechna uřídit tak, abychom celou proměnu nezdržovali.“

Marek: „Byla to zatím naše nejobtížnější proměna. Po seznámení se s domem bylo jasné, kam se naše proměna bude ubírat. Koupelna byla priorita. Zároveň to bylo i velké přání paní domu. Vlastní dispoziční schéma se chvilku hledalo, jelikož jsme chtěli do původního prostoru koupelny umístit i samostatnou prádelnu a sprchový kout, který tam chyběl. Dlouho jsme také řešili vedení splaškové kanalizace, kde se ukázalo, že je v opačném spádu, než by mělo být. Ani nové rozvody topení nebyly bez problémů.

Úložné prostory před úpravou
Úložné prostory před úpravou
....a nově
....a nově
Vstup po úpravě...
Vstup po úpravě...
.... vše se vejde
.... vše se vejde

V rámci naší proměny jsme především zpříjemnili vstup do domu, kdy jsme zmodernizovali prostor verandy. Dále se upravila chodba, WC a koupelna s novou prádelnou. Jednoznačně jsme zvedli komfort osobní hygieny, kdy se počítalo i s další osobou, která může do rodiny přibýt. Celou proměnu jsme se snažili držet v duchu ,moderního venkova‘. Záměrně jsme kombinovali moderní prvky s puristickými detaily a materiály, které vždy na venkov patřily.

Před rekonstrukcí
Před rekonstrukcí
Po rekonstrukci
Po rekonstrukci

Podlaha je v dekoru patinovaného dubu s velmi rustikálním výrazem. Vnitřní dveře jsme použili rovněž s tradičním motivem. Koupelnu jsme pojali jako ,sandwich‘. Dřevěná podlaha je i na stropě a mezi tyto venkovsky vypadající ,desky‘ jsme vložili luxusní, velmi moderní koupelnu s dominující bílou barvou. Bílá barva je zvolena kvůli své neutrálnosti, aby nekonkurovala podlaze a stropu. Vytvořili jsme i niky ve stěně u vany, kde je možno odkládat věci pro hygienu či dekorace. Niky jsou podsvíceny a toto nenásilné osvětlení slouží k relaxaci ve vaně. Do půdorysu koupelny se podařilo vměstnat také sprchový kout, který je v šedé barvě, abychom nabyli dojmu stínu z bílé barvy. Abychom podpořili kombinaci moderního a tradičního pojetí, umístili jsme dále do koupelny starý dřevěný verpánek, kamenné dekorace či dřevěné svícny.“

Líbí se vám tato proměna? Postupovali byste podobně nebo úplně jinak? Podělte se o vaše názory s námi i dalšími čtenáři v našich diskusích, na našem Facebooku nebo přímo redakci, rádi vystavíme i vaše fotografie.

A pokud se chcete podívat ještě na další proměny, zavítejte do archivu pořadu "Jak se staví sen".

Publikováno: 27. 2. 2023, Autor: TV Prima (text a foto) , Profil autora: Redakce