Každý rok odjíždíme na dovolenou s pocitem, že opouštíme domov a necháváme ho téměř napospas zlodějům. Tyto pocity ještě umocní každodenní zprávy z novin i televize o vyloupených bytech, vylámaných zámcích a ukradených věcech. Přinášíme vám zásadní doporučení, abyste si mohli užít dovolenou bez zbytečných obav z návratu.
Bezpečný zámek
Jestli si nejste jisti kvalitou zabezpečení svého bytu, během několika minut ji můžete zvýšit. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je výměna staré zámkové vložky za lepší. Pokud se k tomu rozhodnete, doporučujeme vám vložku, kterou ocenil nedávný nezávislý test MF DNES – Tokoz Pro 400. Má otočná lamelová stavítka, díky čemuž nejde překonat tichými zlodějskými metodami, je odolná proti povětrnostním vlivům (nezasekne se) a díky verzi s praktickou olivou se můžete bezpečně uzamknout, i když jste doma, aniž byste znemožnili odemknutí dveří ostatním členům domácnosti.

Zabezpečte vše, co má kola
Dnes se však nebojíme jen neoprávněného vstupu do bytu či domu, ale musíme chránit i například volně stojící jízdní kolo, motocykl nebo například přívěsný vozík v kůlně, garáži nebo sklepě. Samotný řetěz zabezpečený zámkem vám motorku však asi neochrání. Pokud není připoutaná k něčemu pevně zabudovanému, lze ji celou naložit do auta za 20 - 30 vteřin. X SAFETY BOX souvisí s poutáním řetězem. Jedná se o kotevní systém do pevného podkladu s řetězem pro uzamčení mobilních věcí. Je vhodný pro zabezpečení motocyklů, ale také čtyřkolek, zahradních traktůrků, přívěsných vozíků apod.

Jak zabezpečit bránu či třeba kůlnu? Pomůže visací zámek a řetěz
Nenechavci se však rádi zmocní třeba i nářadí v dílně a kůlně. Zde určitě pomůže kvalitní visací zámek a na branku silný řetěz. Pokud se ve vaší rodině nevyskytuje čtyřnohý ochránce v podobě tygra či jiného příjemného mazlíčka, musíte zabránit již v samotném vstupu na pozemek a poté i do daného prostoru. Trh visacích zámků, petlic, závor a jiných zabezpečovacích prvků je dnes pod silným tlakem čínských dodavatelů, kteří tlačí ceny dolů levnějšími produkty, ale ne vždy dobré kvality. Je tedy jasné, že zákazník je pak zmaten a těžko se mu něco vybírá. V případě, že potřebujete zabezpečit nějaký cenný objekt či předmět, doporučujeme kupovat produkty s vysokou třídou bezpečnosti. Buď je na obalu napsaný stupeň z normy, který produkt splňuje (u visacích zámků jsou to normy ČSN P ENV 1627 a ČSN EN 12320) nebo se v České republice hodně používá tzv. Pyramida bezpečnosti, kdy daná třída z norem koresponduje se stupněm Pyramidy. Pyramida bezpečnosti má 4 stupně bezpečnosti (první je základní a čtvrtý je nazýván velmi vysoká ochrana). S těmito normami pracují i české pojišťovny. Pokud kupujete zámek pro běžné použití, vybírejte s rozumem a neberte vždy to nejlevnější.

Publikováno: 3. 8. 2015, Autor: TOKOZ (text a foto)
, Profil autora: Redakce