reklama

Jak si vybrat kamna do sauny?

Saunování je zdraví prospěšné, posiluje imunitu i kardiovaskulární systém, pomáhá relaxovat i zlepšovat náladu. Pokud si chceme vybudovat saunu doma, musíme se už při jejím plánování zamyslet nad tím jaká si vybrat saunová kamna.

Jak si vybrat kamna do sauny?

Podle čeho vybírat?

Zdroj ohřevu je jedním z prvních kriterií, podle kterého kamna vybíráme. Kamna na dřevo nám poskytnou autentický zážitek z pravé finské sauny, kromě vytápění dřevo i voní a praská, můžeme se těšit ze hry plamenů za skleněnými dvířky kamen.

Elektrická kamna vytopí saunu stejně příjemně jako ta na dřevo a při tom je jejich obsluha méně náročná. Pokud chceme saunu využívat i několikrát týdně, zvolíme raději kamna s elektrickým ohřevem. Dnes se tedy budeme věnovat výběru kamen elektrických

Harvia Kiwi zasazená do lavice
Harvia Kiwi zasazená do lavice
Harvia Cilindro
Harvia Cilindro

Velikost sauny je dalším důležitým kriteriem při výběru – pokud bychom zvolili kamna s nedostatečným výkonem veškerý efekt ze saunování by byl pryč.

Potřebný výkon saunových kamen závisí nejen na velikosti sauny ale také na materiálu, ze kterého je sauna postavena. Na klasickou saunu počítáme s potřebným výkonem 1kW na 1m3, ale pokud máme část stěny např. obloženou kamenem nebo máme skleněné dveře, musíme připočítat 1,2 m3 k celkové kubatuře sauny. Většina domácích saun je v uzavřeném prostoru dobře odizolovaná od ostatních místností, takže zmíněný poměr velikosti a výkonu bude dostačující.

Pro ty kdo by si chtěli postavit saunu např. na zahradě a jako materiál by zvolili dřevěnou kulatinu nebo hranoly bez vnější izolace platí, že musí počítat s potřebným výkonem 15 kW na 1m3 prostoru.

Podle čeho vybírat?
Podle čeho vybírat?
Podle čeho vybírat?
Podle čeho vybírat?

Pokud máte spočítanou kubaturu sauny a potřebný výkon kamen můžete se věnovat jejich výběru.

Výběr desénu kamen je věcí každého z nás, někdo dá přednost konzervativnímu vzhledu, jiný se poohlédne po moderně. Při výběru kamen musíme kromě kubatury a výkonu zohlednit i prostor, do kterého kamna postavíme. Při vcházení do sauny o kamna nechceme určitě zakopnout nebo se popálit takže podle toho volíme i vnější tvar kamen.

Důležitá je i ventilace

"K čemu je ventilace v sauně? Vždyť tam chci mít teplo a větráním mi bude unikat?", řeknete si někdo, ale hned odpovíme. Ventilace v sauně je nutná ke správné cirkulaci vzduchu, a to ze dvou důvodů: jednak je čerstvý nevydýchaný vzduch vhodný pro vaši relaxaci a správný průběh zdravého saunování (vaše tělo, ale i pokožka se výrazně více okysličují), ale hlavně je přísun vzduchu potřebný pro správnou funkci kamen.

Jak kamna na dřevo, tak na elektřinu potřebují rychlou výměnu vzduchu, aby ho mohly efektivně a rychle ohřát. Ventilační systém je soustava několika otvorů umístěných v prostoru sauny tak, aby Vám v zajistily v kabině správné proudění vzduchu.

Kamna Vega bez saunových kamenů
Kamna Vega bez saunových kamenů
Vega Compact - do malých saun
Vega Compact - do malých saun

Obvykle se systém skládá minimálně ze dvou otvorů. Jeden sací (obvykle pod saunovými kamny nebo jednoduše otvor pod dveřmi - finský způsob) a druhý pro výstup odkysličeného vzduchu ven ze sauny (obvykle zašupovací nebo jiným jednoduchým způsobem uzavíratelný otvor). Každá sauna má svoje specifika jako typ saunových kamen (na dřevo, elektrická, volně stojící, montovaná na stěnu sauny) skleněné stěny, šikminy, tvar interiérových sedáků, dveře apod. a každý z těchto prvků ovlivňuje to, jak by správně měla být ventilace umístěna.

Tři fáze nebo jedna fáze?

Elektrická kamna jsou, jak už jsme si řekli, jednodušší a pohodlnější na ovládání a regulaci teploty. Ke správné funkci potřebují dostatečný přívod elektřiny. Podívali jsme se tedy na typy kamen, které na trh dodává náš partner, Finská sauna.

Bohužel na jednu fázi je vytopení sauny (kromě nejmenších saun) trochu problém – kamna potřebují velký příkon, aby vám saunu vytopila na min. 85-100°C. Sice každá kamna Harvia, určená na 3 fáze můžete zapojit jen na jednu fázi a další dvě zaslepit, ale vytápět budou velmi pomalu, klidně pouze na 50-60°C, při nedostatečném jističi vám ho budou vyhazovat, a hlavně se bude standardní kabel (např. ten, co je vyvedený do zásuvky) přehřívat, protože jím bude neustále protýkat proud na jeho horním limitu. Hrozí tak i riziko požáru. Nepodceňujte proto správnou elektroinstalaci a pokud si chcete požitek ze saunování opravdu užívat investujte do přivedení třífázového kabelu.

Harvia Cilindro s polozakrytým pláštěm kvůli zmenšení bezpečné vzdálenosti od stěn
Harvia Cilindro s polozakrytým pláštěm kvůli zmenšení bezpečné vzdálenosti od stěn
Harvia Moderna pro malé sauny
Harvia Moderna pro malé sauny

Pro malé sauny a byty

Harvia má v nabídce i kamna, přímo projektovaná na jednu fázi – jsou to např Harvia Cilindro, či Harvia Moderna, ale i tak je potřeba upravit pojistkovou skříň a kabeláž. Do pojistkové skříně se musí instalovat silný jistič 1x35A, a ven je potřeba vyvést silnější kabel, 3x10mm2. Nebo je lepší koupit standardnější jistič 3x16A a vyvést kabel 5x2,5mm2. Vždy se zeptejte svého elektrikáře.

Pokud plánujete opravdu menší saunu (např. 1,5x1,2x2m) do cca 4m3, tu by zvládly vytopit kamna o výkonu 3,5 kW, která jdou bez problémů zapojit do standardní zásuvky.

Ovládání kamen

Ovládání kamen
Ovládání kamen
Ovládání kamen
Ovládání kamen
Detail ovládání na plášti kamen
Detail ovládání na plášti kamen
Příklad zapojení více světel do externí regulace
Příklad zapojení více světel do externí regulace

Elektrická kamna skýtají oproti kamnům na dřevo výhodu pohodlného ovládání. Jejich řídící jednotky vám poskytnout příjemný komfort i s možností ovládání na dálku. Nastavíte si potřebnou teplotu a pak už se stará automatika. Ovládací jednotku je možné umístit přímo do sauny nebo zvenčí, jak budete potřebovat.

Proč bych si tedy vybrat kamna Harvia?

Proč bych si tedy vybrat kamna Harvia?
Proč bych si tedy vybrat kamna Harvia?
Proč bych si tedy vybrat kamna Harvia?
Proč bych si tedy vybrat kamna Harvia?

Harvia je již přes 60 let stabilní rodinnou firmou, která si i přes postupný růst uchovává příjemné neglobalizované firemní prostředí. Firma je finským lídrem ve výrobě saun, a světovou jedničkou ve výrobě saunových kamen.

Pojem „finská sauna“ zná snad každý, ale co to vlastně znamená, jak se liší od „normální“ sauny Infrasauna má jiný zdroj vytápění, infrazářiče prohřívají tělo zevntř při nižší celkové teplotě. Jak se ale liší klasická např. ruská sauna od té „finské“ ?

Pojem „finská sauna“ znamená že sauna je vyhřívána na teplotu okolo 75 – 85°C, ale zároveň je v sauně vysoká vlhkost, takže vnímaná teplota je vyšší než skutečná. Na rozdíl od klasické suché sauny, kde je vyhříváno na vyšší teplotu není ve finské sauně díky vlhkosti tak náročné dýchání.

Jak zajistit vlhkost ve finské sauně?

Jak zajistit vlhkost ve finské sauně?
Jak zajistit vlhkost ve finské sauně?
Jak zajistit vlhkost ve finské sauně?
Jak zajistit vlhkost ve finské sauně?

Vlhkost v sauně se odpařuje ze saunových kamenů. Můžeme je polévat z vědra pomocí krásné dřevěné naběračky, z vhodné lahvičky s vodou(pozor na sklo, pálí a může se rozbít, lepší jsou keramické opletené nádobky), do které přidáme i vonnou esenci nebo si můžeme pořídit generátor páry.

Saunové kameny nemohou být ledajaké, pro saunová kamna, jsou správné štípané kameny. Ty ukládají a a posléze uvolňují vodu efektivně z velké plochy lomu. Keramické kameny ani oblázky a valouny z řeky nejsou pro saunová kamna vhodné.

A co říci na závěr? Pro správné saunování je potřeba dodržet saunové desatero, můžete si jej připomenout zde.

Publikováno: 18. 11. 2015, Autor: Petra M, HobbyPRstudio (text), Harvia Finská sauna, (text a foto), Profil autora: Redakce