reklama

Jak zabezpečit chatu na zimu?

Tuto otázku si klade každý, kdo vlastní nějakou chatu nebo jiný rekreační objekt. Dnešní trh poskytuje mnoho možností zabezpečení, mechanickými počínaje, elektronickými konče. Tento článek se zabývá právě těmi mechanickými a zodpoví vám také otázku, jak si v široké škále produktů vybrat to správné zabezpečení.

Jak zabezpečit chatu na zimu?

Ačkoli je v současnosti na trhu mnoho systémů elektronického zabezpečení, k základnímu zabezpečení stále patří mechanické produkty. Trh visacích zámků, petlic, závor a jiných zabezpečovacích prvků je dnes pod silným tlakem čínských dodavatelů, kteří tlačí ceny dolů levnějšími produkty, ale ne vždy dobré kvality. Je tedy jasné, že zákazník je pak zmaten a těžko se mu něco vybírá. Proto vám dnes přinášíme pár rad, které vám pomohou vybrat pro vás to správné zabezpečení.

Jak zabezpečit chatu na zimu?
Jak zabezpečit chatu na zimu?

V případě, že potřebujete zabezpečit nějaký cenný objekt či předmět, doporučujeme kupovat produkty s vysokou třídou bezpečnosti. Buď je na obalu napsaný stupeň z normy, který produkt splňuje (u visacích zámků jsou to normy ČSN P ENV 1627 a ČSN EN 12320) nebo se v České republice hodně používá tzv. Pyramida bezpečnosti, kdy daná třída z norem koresponduje se stupněm Pyramidy. Pyramida bezpečnosti má 4 stupně bezpečnosti (první je základní a čtvrtý je nazýván velmi vysoká ochrana). S těmito normami pracují i české pojišťovny. Pokud kupujete zámek pro běžné použití, vybírejte s rozumem a neberte vždy to nejlevnější. U zámků této kategorie je velký rozdíl mezi kvalitou zpracování. Ty nejlevnější zámky nemusí mít kvalitní zpracování a přestanou fungovat po několika měsících. Častou výměnou pak nakonec do takového zámku dáte více peněz a energie než jste původně zamýšleli.

Jak zabezpečit chatu na zimu?
Jak zabezpečit chatu na zimu?
Jak zabezpečit chatu na zimu?
Jak zabezpečit chatu na zimu?

Vyřešte zabezpečení jednokřídlých i dvoukřídlých dveří, branek, vrat, plotů, garáží, skříní, šaten, okenic a oken samotných, ale nezapomeňte také na speciální zabezpečení pro kontejnery, motocykly, zahradní a pracovní techniku nebo jakékoliv volně stojící předměty.

A kde nakupovat?

Pokud potřebujete dlouhodobě zabezpečit nějaký objekt, doporučujeme navštívit profesionální klíčové služby, kde najdete odborníky, kteří vám pomohou vybrat zabezpečení přímo odpovídající vašim požadavkům. Dokážou vytvořit plán zabezpečení celého objektu, zařídit montáž nových produktů a hlavně nabídnout služby, které jinde neseženete. Jsou to různé systémy klíčů, kdy např. vlastníte generální klíč, který otevře všechny dveře v celém objektu, ale děti nebo třeba soused otevřou jen ty dveře, ke kterým mají určený přístup. Klíčař může také sjednotit více produktů na jeden klíč, což vám poskytuje možnost otevřít např. bránu, hlavní dveře a třeba dveře garáže jedním klíčem a zbavuje vás nutnosti mít stále u sebe celý svazek klíčů. Samozřejmostí je také nabídka výroby dalších klíčů, sjednocení uzávěrů dalších produktů se stávajícími klíči apod.

Dalším místem, kde si můžete zabezpečovací produkty pořídit, jsou různé hobby markety a železářství. Zde doporučujeme nakupovat spíše v případě, kdy potřebujete rychle něco zabezpečit, protože tu chybí ty dodatečné služby odborníků. V těchto řetězcích najdete mimo české značky také hodně čínského zboží. Jak už jsme psali na začátku, pokud se v oblasti zabezpečení alespoň trochu nepohybujete, je těžké se v produktech orientovat bez pomoci. Takže alespoň několik základních rad:

Stejně jako u jiného zboží i zde je jakousi zárukou kvality dobře zpracovaný obal a popis produktu. Obal by měl obsahovat kontakt na výrobce, technické údaje o produktu, popř. normy, které produkt splňuje. Také samotné zboží musí být dobře zpracované. Produkt by měl být dobře opracovaný bez ostrých hran, povrch by měl mít stálou barvu a při zasunutí klíče by měl dobře fungovat a nezadrhávat se.

A kde nakupovat?
A kde nakupovat?

Ukázka zabezpečení objektu produkty TOKOZ. Všechny produkty jsou vhodné pro zapojení do systémů klíčů, a to i se stávajícími produkty, které máte doma již zabudované.

Firma TOKOZ je největším českým výrobcem visacích zámků, petlic, závor a dalších přídavných zabezpečovacích mechanismů. Nabízí produkty nejvyššího zabezpečení a také u nás najdete výrobky pro běžné použití. Jsme expertem na přídavné zabezpečení pro extrémní podmínky. Dokážeme vyřešit zabezpečení jednokřídlých i dvoukřídlých dveří, branek, vrat, plotů, garáží, skříní, šaten, okenic a oken samotných, ale také speciální zabezpečení pro kontejnery, motocykly, zahradní a pracovní techniku nebo jakékoliv volně stojící předměty.

Doufáme, že tímto stručným návodem vám alespoň trochu pomůžeme při zajištění bezpečného bydlení. Více informací na www.tokoz.cz.

Publikováno: 15. 12. 2015, Autor: TOKOZ a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce