reklama

Jak vyrobit stolek na „mafla“

Kdysi, když nebylo možné koupit nářadí, každý se snažil nějak si vypomoci. Na trhu byl systém měnitelných hlav a nástavců, ale nebylo to nic levného a stály se na něj fronty. Dnes koupíme kotoučovou pilu, lidově zvanou mafl podle světově známého výrobce Maffel, téměř všude, někdy i v obchodech s potravinami. Každopádně ruční elektrická kotoučová pila je pro práci se dřevem, montáže, stavbu pergol a plotů nebo jednoduché formátování desek tím nejužitečnějším pomocníkem.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Mafl si zaslouží šikovný a bezpečný stolek

Mafl naruby

Nedávno jsem byl na kafi u kamaráda, a jak jsme tak povídali, šmejdil jsem očima po jeho dílničce. A najednou jsem se pohledem zastavil na něčem, co jsem dříve docela důvěrně znal. Vyrobil jsem si totiž kdysi něco podobného. Já si takto okružní pilu zapustil do malé stoličky. Na montáže podlah a řezání lišt do dvou místností mi to bohatě stačilo. Používal jsem pak občas mafla naruby asi tři roky.

Mafl je chytře zapuštěn do malé stoličky
Mafl je chytře zapuštěn do malé stoličky (Zdroj: HobbyPRstudio)
Nástroj je bezpečně ukotven
Nástroj je bezpečně ukotven (Zdroj: HobbyPRstudio)

Profi stolky

Na kotoučovou pilu jsou samozřejmě stolky profesionální, od dobrých firem i v horší kvalitě. Problém je jen to, že stolek může stát více než kvalitní mafl, a to i od pěti až do deseti tisíc. Samozřejmě mají jiné parametry než stolek samodomo. Mají hliníkové nebo kovové nohy, jsou skládací, mají posuvná a úhlová pravítka i vlastní zásuvku a spínač. Také jsou různé kapovací a zakracovací pojezdové pily, někdy ale prostě potřebujeme, aby na nás pila vycenila zuby a my viděli do řezu. Pokud drážku na pilový kotouč uděláme o něco širší, budeme moci využít i funkci stranového náklonu do 45 °.

Když bude drážka ve stolku širší...
Když bude drážka ve stolku širší... (Zdroj: HobbyPRstudio)
... můžeme využít i 45° náklon
... můžeme využít i 45° náklon (Zdroj: HobbyPRstudio)

Hlavně bezpečně

Když se obyčejný mafl, tedy ruční elektrická kotoučová pila, promění na pilu s pracovním stolkem, to, co je nejdůležitější, je bezpečnost. V našem případě je kryt zablokovaný pod pracovní deskou, takže to chce lehkou a bezpečnou ruku. Je to na vlastní nebezpečí. Pokud je potřeba nařezat jen menší množství materiálu, může být obrácený mafl dobrý pomocník, který v šikovných rukou dokáže docela divy.

Hlavně bezpečně
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Hlavně bezpečně

Někdy jsou takové stolky doplněny různými kolmými a pokosovými pravítky a udělátky. Každopádně je to stále jen nezakrytá pila, takže pokud ji máte doma, nebo si ji někdy rozhodnete vyrobit, pracujte opatrně. Prstů na rukou máme od přírody jenom deset a nejsme ještěrky, aby nám dorostly.

Zdroj informací: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio

Publikováno: 28. 2. 2024, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jakou motorovou pilu koupit

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně vybrat pilu a zásady bezpečnosti práce s pilou