Horní stopkové frézky uni-max
Horní stopková frézka je vlastně takový moderní profilový hoblík na elektriku. Co se dříve muselo tvořit ručně pomocí dlát a profilových nastavitelných hoblíků, dneska zastane jedna mašinka. A to pomocí širokého sortimentu mnoha výměnných nástrojů a profilů.

Na dřevo i nábytek
Abychom si byli jistí správným označením, sáhli jsme po Wikipedii: "Fréza je vícebřitý obráběcí nástroj používaný k frézování, třískovému obrábění kovů i dalších materiálů. Obráběcí stroj, který ho používá, nazýváme frézka." Takže správná formulace je: "Upneme frézu do frézky a jdeme na to!"




Vše, co je na nábytku nebo dřevěných výrobcích kolem nás nějakým způsobem opracováno na hraně, nebo má zajímavý profil nebo drážku, bylo vytvořeno pomocí frézky. V případě, že jde o výrobek starší nebo po prababičce, pomocí profilového hoblíku. Často se také používaly profilové lišty. Ty ale opět pomohla vytvarovat frézka.
Všude kolem nás


Stopy a profily frézky najdeme na hraně stolu, ozdobné konzoli, dvířkách kuchyňské linky nebo selském nábytku. Pomáhá také vydlabat panty na zámky a kliky, udělat drážku na posuvné dveře, zakulatit hrany poličky nebo boky postele. Stejně tak ale umí zkrášlit pergolu, zahradní nábytek či parapet. To jsou většinou výrobky už koupené a vyrobené průmyslově. Pomůže nám ale i s výrobou čepů, dlabů, spojení na ozuby nebo s frézováním libovolného tvaru, jak z plochy tak i vnitřního otvoru. Použitím frézky výsledný výrobek i materiál velmi zhodnotíme a dodáme mu konečný vzhled, a to ať už jde jen o stržení hran nebo jejich hluboké profilování.
Základem je připravený materiál




Pro dobrou práci s frézkou a kvalitní výsledek potřebujeme především dobře opracovaný deskový nebo ohoblovaný materiál či hranol. Frézka nám pomůže zakulatit nebo ofrézovat jak dřevo, tak materiály na bázi dřeva, jako jsou dřevovláknité MDF desky, překližku, dřevotřísku nebo i některé měkké plasty. Po správně připraveném materiálu opěrná a vodící deska frézky klouže a kopíruje povrch nebo hranu. To samozřejmě v případě, že ji držíme v ruce a opracováváme materiál svrchu. Upnutí do stolku pro možnost obrábění zespodu si představíme příště.
Dobré upnutí - bezpečná práce


Frézka s nástrojem je vysokootáčkový řezný nástroj s rychlostí až 30 tisíc otáček za minutu. Proto musí být materiál při práci dobře a bezpečně upnutý. K tomu můžeme použít vhodné svěrky, kterými materiál neomačkáme, nebo šikovné upínky. Ty je možné přichytit k hraně stolu nebo si do něj zafrézovat vodící lištu pro stavitelné upínky. Vodicí lišta je při častějším používání frézky velmi užitečným pomocníkem. Využít můžeme i poděráky na hoblici.
Bezpečnost na prvním místě


Při práci s frézkou si chráníme především oči brýlemi proti odletujícím třískám, když je to možné, používáme vysavač a nástavec na odsávání, kterým je většina frézek vybavena. Materiál pevně upneme. Do materiálu zanořujeme pouze roztočenou frézu. Pokud obrábíme materiál z masivu, dbáme na směr let a přes leta pracujeme opatrně, aby se nevytrhávala.
Pozor, nůž frézy se musí zanořit břitem do materiálu ve směru otáčení a v tom směru se posunuje po materiálu i celá frézka. (Tomu, kdo má zkušenost s podobnými nástroji, to přijde jako samozřejmost, ale úplný laik se může splést a pak má pocit, že frézka nefunguje nebo že si vybral špatnou frézu).
Při práci používáme dorazy a vodítka, netlačíme do řezu a nepoužíváme tupé nástroje.
Jak vybrat frézku




Pokud s ní zatím nemáme zkušenost, je dobré si ji vyzkoušet, půjčit třeba od souseda nebo někoho, kdo ji vlastní. Při tom zjistíme, že se jí není třeba bát a že je opravdu užitečná a bude se hodit i k nám do dílny. Velikost frézky volíme podle využití. Menší bude obratnější a lehčí do ruky na opracování například již hotových dřevěných konstrukcí, jako jsou přiznané trámy v podkroví, pergola atd. Větší frézky jsou těžší, robustnější, dobře se vedou a lépe sedí na materiálu. Rozhodnout nám může pomoci i to, jak bohaté příslušenství frézka má nebo zda je možné k ní dokoupit spodní pracovní stolek, který její využití ještě podstatně zvyšuje. Pro občasné frézování nám postačí nástroje s menším průměrem stopky a upínání. Při větší zátěžové práci je dobré vybrat si frézku s větším průměrem upínací kleštiny. Ty lepší bývají vybaveny redukcí pro více průměrů. Budeme tak moci využít menší i větší průměry v jednom stroji.




Základem při výběru jsou také elektronicky nastavitelné otáčky, dobrá ergonomie držadel a kvalitní hloubkový doraz s vícestupňovým nastavením. Vícestupňové nastavení dorazu využijete např. při přípravě složených profilů nebo při velkém úběru a potřebě odfrézování ve více krocích, resp. "postupném ponořování".
Příště
Frézku je také samozřejmě možné upnout i zespodu a pak pohybovat materiálem směrem k frézovací stopce. To si ale, spolu se zajímavým upínáním pomocí vakuového stolku, představíme příště, stejně jako v dalších dílech si ukážeme jak si vyrobit ozdobné lišty nebo dvířka ke kuchyni.