... aneb vyzkoušeli jsme za vás a to na vlastní kůži, jak dobře se pracuje s plastovými okapy Marley od firmy GLYNWED. Pergolu jsme do okapů oblékli za pouhé dvě hodinky, ale to jsem ještě zdržoval s focením, čas by šel zkrátit na polovinu.
Poslušná voda
Voda je život a bez ní to moc nejde. V letošních letních vedrech, kdy vyhlížíme každý mráček, to platí dvojnásob. Když je vody moc, podmáčí nám zahradu i dům, když je jí málo, není čím zalévat zahrádku. Nejlépe je naučit vodu poslouchat. Pomocí okapové skládačky to půjde snadno a se sestavením si také poradíme.

Okapy potřebujeme nejen na pergolu, ale i na garáž, zahradní domek nebo celý dům. Výhodou je, že plastové okapy jsou lehké, není je třeba natírat.Musíme jenom zkrátit na potřebné délky žlab a svody a namontovat. Celý systém je jednoduchá skládačka. Montáž zvládneme se základním nářadím: jemnou pilkou na kov nebo dřevo pro krácení profilů, vykružovací pilkou o vhodném průměru a akumulátorovým vrtacím šroubovákem. Neobejdeme se ještě bez metru a tužky, ale jinak je to vše.
Sám sobe klempířem




Systém se spojuje pouze nastrčením nebo zacvaknutím jednotlivých částí.




Výhodou jsou nastavitelné háky, které si můžeme upravit podle sklonu konstrukce střechy nebo krovu. Nastavitelné jsou mírně také výškově, takže spádování není žádný problém. V systému jsou i neplastové prvky – jsou to kovové háky, které si můžeme podle potřeby rovněž přihnout. Jednoduché menší stavby zvládneme snadno sami, na větší je vhodné poprosit kamaráda. Lépe se bude měřit i montovat.
Šetříme čas i barvu


Nespornou výhodou plastových okapů je to, že se nikdy nemusí natírat. Barva není levná a ušetříme i čas, který bychom museli natírání věnovat. Mezi další výhody patří i veliká odolnost použitého plastu v zimě. Led a sníh mu nijak nevadí (a protože jsou okapy z plastu, nestávají se kořistí zlodějů, kteří by je chtěli zpeněžit ve sběrných surovinách).
Montáž
Před nákupem si změříme potřebnou délku svodů a žlabů, spočítáme potřebná kolena, spojky a zakončení. Žlaby se prodávají v délkách po metrech (1, 2, 3, 4, různé délky podle průměru). Jsou i různé profily, klasický půlkulatý a hranatý. Systém s hranatým profilem se však musí lepit, zatímco půlkulatý profil je nacvakávací a rozebíratelný. Rozdílné mohou být průměry profilu a to 75, 100, 125 a 150 mm. Podle barvy střechy nebo omítky si můžeme také vybrat vhodnou barvu okapového systému.




Rozvrhneme si umístění háků, které budou okap držet, délku žlabu upravíme pilkou na kov. Přišroubujeme držáky a na odřezku žlabu vyzkoušíme správné nastavení jejich sklonu. Zkusmo zafixujeme správný sklon háků šroubkem a máme je připraveny k nacvaknutí žlabu, definitivně je zafixujeme až po sespádování a sesazení celého žlabu.




Vyměříme si místo pro zasunutí svodné trubky, nejprve menším vrtákem provrtáme žlab, abychom mohli pokračovat vykružovací pilkou. Při volbě průměru pilky vycházíme z velikosti svodné trubky a příslušného spojovacího dílu.




Nasadíme díly žlabu do držáků a zkontrolujeme správný sklon, nacvakneme spojovací části a srovnáme sespádování žlabu okapu. Na místa svodu nasadíme spojovací díly.

Přidáme koncové díly žlabu.




Nasadíme svodné koleno a trubky. Svodné trubky připevníme ke konstrukci stavby. Kolena jsou ohnutá v uhlu 87%, aby byl zachován spád.

Konec svodné trubky můžeme vést do kanálku, do trávníku nebo na něj můžeme nasadit ozdobnou koncovku a vodu vyvést třeba na kamínky.
Tip


Svodovou část můžeme ještě doplnit o sběrnou klapku. Tu před deštěm jednoduše vyklopíme a voda nám pak steče do připravené nádrže nebo sudu. Plastové okapy neuvolňují těžké kovy a jsou proto vhodné ke sběru dešťové vody k dalšímu využití třeba na zahradě.
Další informace o plastových okapech se dozvíte na www.glynwed.cz.
Publikováno: 21. 4. 2016, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce