reklama

Časopis Praktik v srpnu poradí s rekonstrukcí, bylinkami i opravou okapů

Podívejte se na obsah srpnového vydání. V PRAKTIKOVI najdete tradičně ty nejzajímavější témata, která si s chutí přečtete.

Časopis Praktik v srpnu poradí s rekonstrukcí, bylinkami i opravou okapů

Chalupa s mexickým nábytkem

Řetenice čítají jen pár čísel, tu a tam roztroušených v kopcích nad údolím Zlatého potoka. Díky poloze obce v členitém terénu se tu nestavějí žádné hotely ani penziony. A to byl také jeden z důvodů, proč si právě tady majitelé koupili chalupu na spadnutí.

Nový rozměr lenošení

Nábytek, který lze používat jak ve vnitřních obytných prostorách, tak i na terase či na zahradě, patří k soudobým trendům, jež dobývají i naše končiny. Kromě toho, že skvěle vypadá, nabízí i nezbytné pohodlí.

Skladování potravin v chladničce

Jak doma správně uchovávat potraviny, aby hlavně v létě vydržely co nejdéle kvalitní a aby se předčasně nekazily? Čeho se vyvarovat a jak zbytečně neplýtvat jídlem?

Panelový byt: rekonstrukce bez bourání

Panelákový byt ze šedesátých let minulého století nebyl po celou dobu své existence rekonstruován. Pro přestavbu se rozhodl až nový majitel, nemohl se ale pouštět do příliš nákladných stavebních úprav. Zvolil proto trochu nezvyklý postup – důkladnou renovaci bez bourání. Většinou vlastníma rukama a za pomoci svých přátel i několika profesionálů, ovšem za odborné spolupráce s architektkou, dal bytu novou atraktivní podobu, navíc s minimálními náklady. Krásná inspirace pro ty, kteří touží po pěkném bytě v paneláku bez náročné změny dispozic.

Inspirováno přírodou

Už staří Číňané věděli, že ve všech oblastech našeho života, bydlení nevyjímaje, je pro nás největší inspirací příroda. Učení feng-šuej, které má mnoho stoupenců i v západních zemích, vychází z přírodních živlů, které se snaží udržovat v rovnováze.

Dopřejte dětem konečně pokoj

Pro děti jen to nejlepší! Který rodič by si něco takového nepřál? A tak jim kupují za tisíce korun nový telefon, tablet a počítač nebo jim dopřávají drahé oblečení. Na druhé straně do jejich pokojů stěhují proleželé válendy a nábytek po babičce. Hlavně že to moc nestojí. Přitom tím ničí zdraví svých potomků už od mládí, a někdy i negativně ovlivňují výsledky ve škole.

Opravy okapů a děšťosvodů

Majitelé nových domů jsou za vodou – okapů si nemusejí všímat. Je ale daleko víc těch, kteří mají starší domy, chaty či chalupy, kde už okapy a dešťosvody nějaký čas slouží.

Zahrada čtyř teras

Zahrada u domku rodiny Laitlových vznikla ve svažitém terénu. Jiný v kopcích pod Klínovcem snad ani neexistuje. Po letech kopání a sázení majitelé stráň přetvořili na terasovitou zahradu provoněnou krušnohorským vřesem i středomořskou levandulí.

Proč jsou některé okurky hořké

Stane se, že sklidíte okurky a některé z nich mají hořkou chuť. Je to tím, že původní okurky, z nichž byly vyšlechtěny nové odrůdy, byly hořké. Hořkost je způsobena přítomností cucurbitaceinu, látky vyvolávající hořkost nejen plodů, ale i stonků a listů.

Ředkvičky nejsou jenom na jaro

Různé druhy zeleniny vnímáme i jako symboly – rajčata představují parné léto, saláty a ředkvičky zase probouzející se jaro. Nemusí tomu tak ale být vždy. Nejenom v tropech, i u nás se dají sklidit dvě i tři úrody ředkviček do roka.

Udělejte si bylinkovou radost

Pěstování léčivých bylin a koření dávno není výsadou bab kořenářek. Malou voňavou bylinkovou zahrádku si může založit každý. Na rozdíl od jiných rostlin jim k životu stačí malý prostor u domu nebo na balkoně. Pokud víte, co má která rostlina ráda a jak bujně roste, můžete sestavit společenství, ve kterém budou vedle sebe všechny žít v harmonii. Trsy bylin ve vzájemném propojení jsou tím nejkrásnějším, co může v bylinkové zahrádce vzniknout.

Vaření: k létu patří zelenina

I když jsou dnes prakticky všechny potraviny k dostání celý rok, je logické dávat přednost těm, jejichž sezona právě vrcholí. V letních měsících je to především čerstvá zelenina, ať už z vlastní sklizně, nebo z trhu. Nahrávají tomu i ceny – třeba za květák právě sklizený z pole zaplatíte méně než za skleníkový uprostřed zimy.

Recepty: báječné osvěžení

Líná prázdninová odpoledne a dlouhé teplé večery lákají k posezení s přáteli. Co nachystat k pití? Dětem přijde k chuti čerstvá domácí limonáda nebo ledově vychlazený čaj (černý s citronem, roibos či mátový), a pro dospělé můžete namíchat třeba svěží long drinky s Becherovkou. Nebojte se méně obvyklých kombinací. Výsledek příjemně překvapí vás i vaše hosty.

Další zajímavé tipy a rady tipy i možnost si časopis předplatit najdete zde

Publikováno: 26. 7. 2016, Autor: Časopis Praktik (text a foto) , Profil autora: Redakce