reklama

Cihláři hlásí: Vzdorujeme „Covid Building“

„Covid Building“ není naštěstí pro stavebnictví prozatím tak agresivní, jako například pro automobilový průmysl, restaurace, hotely, cestovní kanceláře a mnohé služby. Ale jeho dopady jsou cítit i v něm. Ze dne na den zmizeli někteří zahraniční dělníci, kteří citelně chybí nejen na stavbách, ale i u výrobců stavebních materiálů a investoři začínají být více opatrní. Již nyní se odhaduje letošní propad stavebního sektoru o deset procent. A jak to vidí Cihlářský svaz Čech a Moravy?

Cihláři hlásí: Vzdorujeme „Covid Building“ (Zdroj: Depositphotos)

Jak se promítne Covid building do stavebnictví?

Obavy z budoucího vývoje zabrzdí investice u podnikatelů (útlum projektové přípravy, odkládání již připravených staveb, řešení jiných problémů tj. existenčních na úkor rozvojových). Nejde jen o bytovku, ale i o nebytovou výstavbu (penziony, rozšíření podnikatelských prostor, atd.). Něco pozitivního: Zpomalení bytové výstavby už cihláři pociťovali v loňském roce. Současná situace sice prohloubí nedostatek bytů, ale o to rychleji se trh opět probudí. Hodně o tom napoví duben, vývoj boje s pandemií zatím nedosáhl bodu zvratu a to nejen na území ČR.

Stavba
Stavební odvětví očekává díky koronaviru propad (Zdroj: Depositphotos)

Stavební společnost má krizový štáb a přistupuje maximálně zodpovědně k minimalizaci rizik spojených s COVID -19 pro zaměstnance, obchodní partnery, ale i dodavatele. Má to prioritu č. 1. Je to ideální příležitost pro vládu, aby se začala chovat proticyklicky a době poklesu soukromé spotřeby zvýšila veřejné investice do stavebnictví např. podporou různých forem sociálního a komunálního bydlení. Na trhu jsme se setkali s určitou nervozitou investorů a odkládáním realizace staveb. Celkově je současná situace vnímána jako mírný pokles trhu. Obchod potřebuje kontakt. Omezení služebních cest, zákaz obchodních jednání v prostorách firmy a nemožnost promluvit si se zákazníky face to face – to jsou jen některé negativní dopady na jednání firem. Automatizované systémy objednávek to neohrozí. Horší bude však příprava budoucích zakázek, B2B a veletrhy budou opravdu zasaženy. Dopad bude značný. Projeví se tvrdě ve III. čtvrtletí.

Moderní technologie
Ve stavebnictví se čím dál víc promítá používání moderních technologií a komunikací (Zdroj: Depositphotos)

Zájem o stavební produkty naštěstí přetrvává a zatím není znát vliv restriktivních opatření na poptávku po těchto výrobcích. V řádu měsíců se očekává vliv nepříznivé makroekonomické situace na stavební odvětví. Osobní komunikaci nahrazují telefony a elektronická komunikace. Zatím v tom není problém, ale je pravda, že všechno tím nenahradíte.

Plánování
Začíná být znát odliv zahraničních pracovníků na stavbách (Zdroj: Depositphotos)

 Více na www.cscm.cz

Publikováno: 2. 5. 2020, Autor: CSČM (text), Depositphotos (foto)