reklama

Aby tělo nezlenivělo

Uvolnilo se vám místo doma nebo v garáži a nevíte, co s ním? Můžete si pořídit domácí posilovnu, jaro už pomalu klepe na dveře a protáhnout se je potřeba. Možná jste právě dostavěli nový dům, možná něco takového plánujete v nejbližší budoucnosti. Že nejste zrovna příznivci zvedání činek? Domácí posilovna může mít různé formy a třeba se stane vaším oblíbeným místem.

Aby tělo nezlenivělo
Aby tělo nezlenivělo - domácí posilovna
Aby tělo nezlenivělo - domácí posilovna

Výhod, které svému majiteli domácí posilovna přináší, není málo. Ať už to je ušetřené vstupné či čas strávený na cestě do veřejného fitcentra či možnost si zacvičit bez ohledu na otevírací dobu nebo bez otravného čekání, až se uvolní požadovaný trenažér. A také bez zvědavých pohledů cizích lidí.Trend stoupající popularity domácího fitness potvrzují i architekti. Místnost pro relaxaci je v současné době obvyklou součástí jimi navrhovaných nových domů. A kromě populární sauny do nich majitelé nemovitostí stále častěji umisťují právě domácí posilovnu.

Domácí není komerční

Při rozhodování, zda domácí fitness ano, či ne, je potřeba si uvědomit, že parametrů profesionálního fitcentra není doma možné dosáhnout. Veřejné posilovny nabízejí větší pestrost, co se týče trenažérů pro aerobní i silový trénink, zatímco doma budete omezeni rozpočtem i prostorem. Při cvičení doma také obvykle není po ruce profesionální trenér, který by vám opravil chyby v technice. Na druhou stranu není žádný problém nechat si sestavit tréninkový plán od odborníka, nechat si od něho vysvětlit základní cviky a poté nabytého know-how využít doma. A v případě potřeby nahlédnout do jedné z mnoha příruček, které jsou na trhu dostupné.

Kam s ní?

Po zvážení kladů a záporů domácí posilovny je poté, co zvítězí plusy, nutné se rozhodnout, kam v domě ji umístit. Pokud je dům teprve ve fázi nákresů architekta, je situace samozřejmě snazší. Ideální je vyhradit posilovně samostatnou místnost s dobrým přísunem čerstvého vzduchu.Jestliže je možné propojit fitness s terasou, lze hovořit o ideálu. Není nad to se v pěkném počasí protáhnout na sluníčku, případně na vzduch vytáhnout trenažéry pro aerobní cvičení. A pozor na schody – pokud je to jen trochu možné, volte místnost se samostatným vchodem zvenčí. Ušetří vám to náročné stěhování strojů přes celý byt a jejich „tahání“ do schodů.Ne každý si však může dovolit vyhradit posilovně zvláštní místnost. Pro důkladný trénink na rotopedu či stepperu pak může dobře posloužit i větší ložnice či velmi oblíbený prostor v obýváku před televizí.

Kam s ní?
Kam s ní?

Při zařizování posilovny je potřeba počítat s tím, že místnost by měla být vybavena speciálním povrchem, který přežije zvýšenou zátěž. Vhodné je na podlahu položit silnější koberec, nebo ideálně speciální pryž, která je dobře hygienicky udržovatelná a zároveň tlumí dopady závaží. Možný je však i jiný povrch: dřevo, plovoucí podlaha nebo dlažba. Doporučujeme ho však alespoň dodatečně chránit speciálními podložkami pod jednotlivými stroji.

Činky, nebo stroje?

Činky, nebo stroje?
Činky, nebo stroje?

Jaké vybavení si do posilovny pořídit? Nejprve je vhodné si ujasnit, proč chcete doma cvičit. Zda je cílem především spálit tuky, či spíše nabrat svalovou hmotu. Aerobní trenažéry je vhodné vybírat dle osobních preferencí, protože sport by měl být především zábavou. Někoho láká veslování, jiný je zase nadšený cyklista a třetí nedá dopustit na běhání.Všeobecně lze říci, že jsou dva výchozí trenažéry, a to rotoped, případně ergometr, a momentálně mimořádně populární crossový (eliptický) trenažér. Ten lze ve většině případů zvolit jako základní vybavení, protože zapojí do cvičení celé tělo, umožňuje rychle spalovat tukové zásoby a cvičení na něm je také poměrně zábavné. Další trenažéry vybíráme podle toho, co nás baví a na jaké partie chceme zacílit. Rotopedy, ergometry, běžecké pásy a cyklotrenažéry tvarují především dolní končetiny, crossový trenažér všechny partie kromě břicha, veslovací trenažér ramena, prsa, záda, břicho, nohy a stepper hýždě a nohy.

Pro svaly i dobrou kondici

Pro svaly i dobrou kondici
Pro svaly i dobrou kondici

I příznivci silového sportu se musí nejdříve trochu protáhnout a zahřát, nejlépe na aerobním trenažéru. Stroje je pak vhodné vybírat dle zkušeností s posilováním. V případě, že jste laik, je lepší zvolit multifunkční zařízení s centrálním závažím, tzn. multifunkční věž. Výhodou je odpadající manipulace se závažím, ke změně váhy slouží jeden kolíček. Věže jsou navíc navrženy tak, aby maximálně korektně vedly průběh cviku. Tzn. že neublížíte špatným držením těla, nedostatečně zvládnutou technikou a podobně.

Naopak zkušeným sportovcům vyhovují většinou nejlépe klasické nakládací činky a několik variant lavic pro samostatné cviky - bench, opěrka na biceps, multifunkční polohovatelné lavice, zádové a břišní lavice. Věže i činky mají svá pro i proti, ideální je proto je po poradě s odborníkem vhodně nakombinovat. Nakupujte pouze tam, kde jsou schopní vám poradit a před nákupem nechat nářadí dostatečně vyzkoušet.

Pro svaly i dobrou kondici
Pro svaly i dobrou kondici

Silový trénink zpevňuje problematické partie, ale také posiluje břišní a zádové svaly. Právě s těmi má v současnosti většina české populace problémy převážně způsobené sedavým zaměstnáním. Pokud se chcete těchto nepříjemných problémů zbavit a máte k dispozici omezený prostor či finance, zkuste kombinaci dvou posilovacích lavic, zrcadla a jednoručních činek. Trénink s jednoručními činkami sice, jak už bylo řečeno, klade vyšší nároky na správnou techniku cviku, po jejím zvládnutí však budete odměněni komplexnějším posílením bolavé svalové partie. I takovouto jednoduchou posilovnu je vhodné doplnit například crossovým trenažérem pro zahřátí svalů před tréninkem.

Jak stroje uspořádat

Jak stroje uspořádat
Jak stroje uspořádat

Jakmile máme stroje a trenažéry vybrány, vyvstává otázka, jak je nejlépe uspořádat v prostoru. I v profesionálních posilovnách se osvědčilo uspořádat zařízení dle jeho zaměření na zóny. Nejčastěji je to tzv. cardio zóna a silová část. Toto dělení provádíme, aby bylo všechno potřebné nářadí rychle při ruce a nic si nepřekáželo. Člověk, který se potřebuje soustředit na svoji nálož závaží, zřejmě neuvítá, když mu někdo při zvedání činky supí na běžeckém pásu hned u hlavy. A když náhodou vypadne někomu z ruky kotouč závaží, je třeba minimalizovat pravděpodobnost, že se připlete do cesty nějakému rozeběhnutému stroji a cvičícího vážně zraní. „Stroje by neměly zabírat více jak 1/3 plochy místnosti, při jejich vyšším „nahuštění“ se bezpečnost tréninku výrazně snižuje.

Připraveno ve spolupráci s firmou Kettler.

Publikováno: 13. 8. 2016, Autor: Ondřej Varga, Kettler (text) Kettler (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.