reklama

Podívejte se, co nového přináší říjnové číslo magazínu PRAKTIK

Koupelnové obklady, pracovní lampy, pohledový beton a jeho imitace nebo rekonstrukce panelákové ložnice...těmito tématy se zabývá říjnový Praktik, který je právě na stáncích, nepropásněte jej.

Podívejte se, co nového přináší říjnové číslo magazínu PRAKTIK
Časopis Praktik 10/2016 – obsah
Časopis Praktik 10/2016 – obsah

Už se těší, jak jim dům zešedne

Mnozí majitelé už při koupi parcely vědí nebo alespoň tuší, jaký dům chtějí. Ovšem někdy je to úplně jinak. Rodina, kterou jsme navštívili, měla na pozemku ve svahu připravený a vykopaný velký zářez na úplně jiný dům, s jehož budováním ale ani nezačala. Podívejte se, jak bydlí dnes, a přesvědčíte se, že nelitují.

Jak si posvítit na domácí práci

Úkolem pracovní lampy je poskytnout maximální možný komfort při rozličných činnostech, jako je psaní, kreslení či učení, ale třeba také šití nebo jiné rukodělné aktivity. Znamená to, že zvolený zdroj musí být dostatečně výkonný a musí být zkonstruován a tak, aby optimálně osvětlil příslušnou plochu, nejčastěji desku pracovního stolu.

Koupelnové obklady se mění

Keramický obklad už není zdaleka jediným řešením pro povrchy v koupelně. Dramatický nástup mají za sebou nejen efektní skleněné prvky, ale také epoxidové stěrky. Poměrně novým trendem jsou rovněž dekorativní panely, použít lze i tropické či speciálně upravené dřevo

O imitacích pohledového betonu

Napodobit neboli imitovat lze v současné době kdeco – kabelkami počínaje a třeba právě pohledovým betonem konče. Kutilové teď určitě zbystřili, ale pozor, i v tomto případě platí, že když dva dělají totéž, není to totéž…

Rekonstrukce panelákové ložnice: kde vzít víc místa?

Jako ložnice zpravidla slouží ta nejmenší místnost v panelákovém bytě, která často mívá méně než deset metrů čtverečních. To je porušení hygienických norem, podle nich by totiž místnost, v níž spí dvě osoby, měla mít při standardní výšce plochu alespoň dvanáct metrů čtverečních. Důvod? V menší dojde brzy k vydýchání vzduchu. Kvůli tomu pak lidé k ránu méně kvalitně spí, budí se a ráno vstávají neodpočatí a unavení.

Natíráme kovy

Po dřevěných výrobcích se asi nejčastěji natírají předměty z kovů. Nejenže jsou dražší, ale i jejich případná výměna je problematičtější – vyžaduje odříznutí, přivaření, zabetonování a podobně. Proto se snažíme prodloužit životnost kovových prvků a zároveň je zkrášlit vhodnými nátěry.

Než uklidíte stroje do kůlny

Letošní zahrádkářská sezona je téměř u konce. Ale co udělat se sekačkou nebo s jinou motorovou technikou, než jí dopřejeme dlouhý zimní odpočinek? Stačí k tomu sada nářadí a šikovné ruce, skoro nic dalšího nepotřebujete.

Jak se zbavit náletových dřevin

Náletové dřeviny nikdo do zahrady nezasadil, a přesto tu rostou, často velmi intenzivně. Vystačí si mnohdy se štěrbinami v dlažbě, se škvírkou v zídce či s okrajem záhonu. Dokonce máte dojem, jako by si naschvál vybíraly místa, odkud prostě nejdou jednoduše odstranit. Znáte to – kus rostliny vyrýpnete nebo odříznete, ale za nějaký čas se objeví znovu, jen je nad zemí ještě zbytnělejší a pevnější.

Túje pro snadné pěstování

Túje neboli zerav (latinským názvem Thuja) je skupina stálezelených jehličnanů, které neztrácejí na své popularitě. V zahradách se využívají převážně zeravy západní (Thuja occidentalis).

Podzim v zahradě

Na podzim je v zahradě stejně jako po celý rok krásně a příjemně, přestože je třeba udělat spoustu práce. I při těch nejběžnějších činnostech je přitom dobré mít jistotu, že je děláme správně. Ostatní už přijde samo…

Tykve: netradiční, nové a chutné

Podzim a Halloween je dobou tykví. Dětem se rozsvítí očka u ozářené vydlabané tykve, dospělým se seběhnou sliny při pomyšlení na lahodnou polévku či koláč. Je z čeho vybírat. Představíme vám několik odrůd tykve obecné – Cucurbita pepo.

Velký úklid aneb co do kontejnerů nepatří?

Noviny a staré krabice do kontejneru na papír, prázdné láhve a sklenice do bílých či zelených popelnic na sklo… Třídění odpadu je jednoduché a jasné, ovšem jen do té doby, než při velkém úklidu sklepa najdete obnošené oblečení, knihy a staré spotřebiče. Víte, jak s nimi správně naložit?

Publikováno: 10. 10. 2016, Autor: Časopis Praktik (text a foto), Profil autora: Redakce