reklama

Listopadový Zahrádkář na stáncích

S listopadovým Zahrádkářem letošní sezóna na zahradě nekončí. Přestože se většina aktivit pomalu přesouvá do vyhřátých domovů, stále je co zlepšovat, plánovat a realizovat. Navíc právě sychravé dny jsou tím ideálním obdobím, jak zapracovat na své náladě. Zahrádkář vám ukáže, jak váš interiér vyšperkuje brambořík, představí skalničky pro pokročilé pěstitele a domácí trvalky pro slunná suchá místa.

Listopadový Zahrádkář na stáncích

Pokud se letos chcete pustit do úprav hrobového místa, určitě nevynechejte článek, který vám poradí, jak vkusně a elegantně tento prostor osázet. Zjistíte, jaké vzácné vlastnosti ukrývají historické odrůdy ovoce a proč by rozhodně neměly chybět na vaší zahrádce. V sortimentu malin se naopak Zahrádkář tentokrát zaměřil na moderní odrůdy, nabízející vysoké výnosy, velkou pevnost plodů i velikost. V příloze Zahrádkářka se dozvíte, jak nejlépe naložit s úrodou, které bylo víc, než jste očekávali.

V listopadovém čísle se mj. dočtete:

Společná satelitní zahrada

Tento problém možná znáte. Pozemky ve velkých městech jsou drahé- Stále žádanější jsou proto řadové domky. Nevýhodou je, že zahrádka u nich bývá titěrná. Přitom téměř každý by rád dopřál dětem trampolínu, nebo bazén; užíval si okrasné zahrady a měl přitom dostatek soukromí. „Jde to!“ tvrdí zahradní architekti a rovnou na stránkách Zahrádkáře nakreslili prostorové řešení. Každý si v něm přijde na své. Na vás už je jediné, domluvit to se sousedy.

Správný čas na nákup stromků

Jestli se chystáte k nákupu nového ovocného stromku, vězte, že správný výběr odrůda ani podnože nestačí. Neméně důležitá je pro budoucí úrodu i kvalita přípravy stanoviště. Listopadový Zahrádkář vám poradí nejen, jak by měla být velká jáma, do které stromek zasadíte, ale proč i kdy je třeba zatlouci opěrný kůl a na jakou jeho stranu stromek umístit. Dozvíte se, co hrozí, když stromek zasadíte příliš hluboko a co je nejdůležitější udělat hned po výsadbě. Jednu radu vám ale prozradíme hned: při podzimní výsadbě zastřihávejte pouze poškozené části výhonů v korunce, detailní výchovný řez proveďte až na jaře.

Houby, které nikdo nechce

Letošní podzim jich je všude plno. Na první pohled to ale vypadá, že ponejvíce jich je tam, kde je vůbec nechceme. Řeč je o houbách, které se usadily v trávníku. Co s nimi? V případě žampionů nebo hnojníku obecného spočívá řešení v kuchyni. Obecně platí, že houby trávník nepoškozují, dokáží se ale velice rychle šířit. Na řadu pak přicházejí osvědčené postupy, kterým se listopadový Zahrádkář věnuje na straně 52.

Příloha Zahrádkářka

Příloha Zahrádkářka
Příloha Zahrádkářka

Nastaly chladné dny, takže je třeba nabral sil, usoudili tvůrci přílohy Zahrádkářka a naservírovali pokrmy, které provoní váš domov pro dlouhé večery. Švestková omáčka, hrušková náplň na frgále, zavařená ořechová jádra, nebo recept na bezinkový likér. To jsou chuťovky, které udělají váš podzim barevnější a veselejší. A volných večerů můžete využít třeba k výrobě kouzelných podzimních věnců mnoha typů.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 2. 11. 2016, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce