reklama

Hrob v průběhu ročních období

Hrob bývá většinou osázen podle sezony. Na jaře začíná kolo maceškami, i když je možné použít i jiné brzy kvetoucí rostliny. Také pomněnky a fialky, stejně tak jako konvalinky, jsou zde zastoupeny, které potom ovšem zůstávají. V létě se sázejí kvetoucí rostliny do mís nebo rovnou do lemování hrobu, jako např. fuchsie nebo pelargónie (muškáty). Ale i tady se nekladou fantazii žádné meze. Je dovoleno vše, co se líbí.

Hrob v průběhu ročních období

Zajímá vás, jaké květiny na hrob položit? V posledních letech se objevuje stále více nových, tzv. balkónových a záhonových rostlin, které je možné také vysázet na hřbitově. Jedině by se měl brát zřetel na to, aby to nebyly rostliny, které vyžadují hodně práce a musí být o ně neustále pečováno. Rozhodující je také, zda má hrob hodně slunce nebo je ve stínu. Podle toho se dá určit, jak často se musí zalévat a jaké druhy rostlin se koupí.

Květiny na hrob v průběhu ročních období
Květiny na hrob v průběhu ročních období

Květiny na hrob: důležitá je správná zem

Množství zeminy, které mají rostliny na hrobě k dispozici, je spíše malé. Proto by se měla při výsadbě v novém roce zem vyměnit nebo alespoň přidat nová ke staré. Kromě toho se vyplatí extra porce hnojiva a také přidání rohové moučky při výsadbě se vyplatí. Speciální zem na hroby, která se také nabízí, nemá žádné zvláštní vlastnosti kromě toho, že je zvláště tmavá.Jednodušší pro údržbu je možnost sázet rostliny do květináčů. Ty můžeme položit na náhrobní desku nebo umístit přímo na hlínu. Odpadá pak problém s hnojením a výměnou zeminy pro dobrý růst rostlin.

Květiny na hrob: důležitá je správná zem
Květiny na hrob: důležitá je správná zem

Když je na hřbitově podzim

Na podzim se nejvíce sázejí vřesy. Přitom se musí rozlišovat: druh Erika, který není odolný vůči zimě, ale kvete na podzim velkými a nápadnými květy nebo druhé varianty vřesů, které jsou odolné vůči zimě a mohou zůstat až do jara. Mezi vřesy je možné zakrýt zem hrobu. K tomuto účelu se stříhají velmi krátké, zvláště hezké špičky jehličnatých stromů a zastrčí se naplocho do země, takže zem je kompletně pokryta. Takto zakrytý hrob vypadá celou zimu uspořádaně a hezky. Na podzim můžeme dát mezi to pro zpestření ještě větvičky bobulí. Pokud jsme se rozhodli pro variantu vřesu, který není odolný vůči mrazu, nevypadá to po prvních mrazících moc hezky a musejí se odstranit. Vzniklé mezery se mohou potom nahradit klestím. Pokud bychom raději kvetoucí rostliny, vděčné jsou nízké chrizantémy. Po celý rok zdobíme hroby řezanými květinami, které umístíme do vhodných váz a nádob. A nezapomínejte, že počet květů musí být sudý.

Když je na hřbitově podzim
Když je na hřbitově podzim

V zimě

Pokrytí zůstává přes celou zimu a hrob se nechá „v klidu“. Na hrob nebo vedle něj se pokládají na dušičky (2.11. pozn. redakce) věnce nebo ozdoby na hrob, které bývají vytvořeny z přírodních materiálů, klestí nebo z umělých květin. Tyto zůstávají pak na hrobě až do jara jako ozdoba.

V zimě
V zimě
V zimě
V zimě

Tento článek byl připraven ve spolupráci s BAUHAUS, specialistou pro dílnu, dům a zahradu.

Publikováno: 2. 11. 2016, Autor: BAUHAUS (text a foto), Pavla (text a foto) , Profil autora: Redakce