Z pár hranolků, latí, prken a trámů jde při troše zručnosti postavit či sešroubovat mnohé. Stejně jako z palubek či desek. Jen je potřeba mít to čím pořádně a přesně uříznout. Můžeme se trápit ruční pilkou, ale "maflem" nebo přímočarkou toho zvládneme více a rychleji. V nadsázce lze říct, že s elektrickou kotoučovou pilou a přímočarou kmitací pilkou postavíme jednoduchou dřevostavbu.
Užitečné pro více materiálů


Obě pily, tedy ruční elektrická kotoučová a přímočará pila, jsou dva užitečné nástroje na dělení hranolků, latí a deskového materiálu na bázi dřeva. Například masiv, dřevotříska, lamino, dokonce ani překližka nebo OSB desky nejsou problém. Zvládne však například i desky Cetris. Užitečné jsou pily i při dělení plného plastu nebo z polykarbonátu, který se používá na zastřešení bazénů a pergol.
Elektrická kotoučová




Alespoň malou pilu potřebuje mít v dílně nebo garáži každý kutil, který si chce vyrobit zahradní nábytek, postavit pergolu nebo položit podlahu. Jistě, spoustu materiálu si můžeme nechat nařezat v dřevoprodejně, ale při samotné montáži nebo práci na stavbě je příruční pila neocenitelný pomocník. Malá elektrická pila do ruky, se kterou můžeme zakrátit i silná prkna, palubky nebo plaňky na plot, zvládne snadno i silnější hranolky, například na stavbu pergoly, nebo přesně zaříznout kuchyňskou pracovní desku. Užitečná bude i při pokládce plovoucí podlahy. Záleží jen na vhodném pilovém kotouči, který použijeme. Kotoučová pila Patriotje vybavena univerzálním kotoučem s vidiovými zuby. Snadno s ní tak uřízneme nejen dřevo, ale i většinu plastů. Její výkon je 1300 wattů. Hloubka prořezu je 65 mm, při náklonu 45 stupňů 40 mm. Při dlouhých rovných řezech nám pomůže přiložené pravítko nebo lať připevněná svěrkami k materiálu. To využijeme například s běžným neduhem rekonstrukcí, tedy nutností podříznout nové dveře.
Hloubka řezu podle potřeby




Hloubku i úhel řezu je možné snadno regulovat podle našich potřeb. Excentrický aretační šroub s ovládací páčkou nám výšku řezu zafixuje přesně tak, jak potřebujeme. To oceníme především při tvorbě drážek nebo řezání různě silných materiálů. Povolíme aretační šroub a změníme výšku kotouče a tím i hloubku řezu. Snadno tak můžeme provádět i přeplátování hranolků nebo rohové spoje. Řezat však můžeme i pod úhlem. Stačí opět povolit boční aretační šroub a pilu naklonit na požadovaný úhel. Pila je také standardně vybavena krytem pilového listu. Ten se po kontaktu s materiálem zasune a umožní řezání. Po skončení řezu se opět samočinně uzavře a kotouč pily skryje. Pro čistou práci je v horní části krytu kotouče nástavec na odsávání pilin, to oceníme především při práci v interiéru nebo na montáži. Výměnu kotouče nám zase usnadní aretace pomocí páčky a povolení středové imbusového šroubu přiloženým klíčem. Šroub držící pilu má otočený závit, aby se matka při práci nepovolila. Při výměně kotouče je nutné respektovat údaje na něm vyznačené. To je průměr kotouče, průměr usazovacího středu a počet otáček. To vše najdeme na samotném kotouči.




Kmitací pilka na oblouky a zatáčky


Přímočará, kmitací nebo také lidově "šukalka" je užitečná pila, kterou využijeme jak k rovným, tak především k obloukovým nebo nepravidelným řezům libovolného tvaru. Zapustíme s ní dřez nebo vyřízneme otvor pro větrací mřížku či kabelovou průchodku. Postačí si pouze předvrtat otvor pro vstup plátku pilky do materiálu. Pilka je robustní a žehličková rukojeť se velmi pohodlně drží. V rukojeti je spínač a regulace otáček a počtu kmitů. V přední části pilky je možnost nastavení úrovně předkmitu pro čištění řezu od pilin. Záleží vždy na tom, jaký materiál a jak rychle budeme řezat. Obecně ale platí, že pilku pouze vedeme a zlehka tlačíme proti materiálu.


Přesně podle laseru


Pilka je pro snadné vedení řezů vybavena vestavěným laserovým pravítkem. To je v přední části slitinové skříně a je napájeno dvěma mikrotužkovými bateriemi. Postačí pouze zapnout spínač a pravítko se rozsvítí. Přímočará pilka Patriot 710W má ještě jednu užitečnou výhodu a tou je beznářaďová výměna pilového plátku. Ostatně vhodný pilový plátek je alfou a omegou používání přímočaré pilky. Vhodné je koupit si sadu s několika druhy plátků pro tvrdé i měkké materiály, ale i třeba úzký na malé radiusy. Speciálním plátkem na kov můžeme řezat kovové i plastové profily nebo hliníkové lišty.


S pilkou jdou pomocí přiloženého pravítka řezat i delší rovné řezy nebo naopak obloukové či kruhové. Jednoduché pravítko si můžeme pomocí dřevěné laťky upravit a prodloužit. S kmitací pilkou můžeme přesně uříznout lištu, zakrátit palubku nebo plovoucí podlahu. Vhodná je i pro vyřezávání kulatých nebo jiných atypických otvorů do deskového materiálu, při vyřezávání otvoru pro dřez do kuchyňské pracovní desky se bez ní neobejdeme.


I přímočará pilka umí řezat pod úhlem. Stupnice je vyznačena na pravítku, na kterém je i aretace náklonu. Při náklonu se však zmenšuje hloubka prořezu. Ta je dána průměrem kotouče nebo délkou plátku pilky, bývá uvedena v technickém listu nářadí.
Pomocná pravítka


Boční pravítko nám umožní přesné podélné řezy. Je vybaveno centimetrovou stupnicí a je možné jej nasunout ze strany do kluzné plochy obou pil.
Při řezání pod úhlem 45 stupňů se osa hlavního řezu mění a posouvá do strany. Na pile jsou proto vyznačeny značky pro kolmé řezání a řezání pod úhlem.
Bez pilin a nečistot
Pily jsou vybaveny horním krytem kotouče tvarovaným tak, aby bylo možné připojení vysavače. To oceníme především při práci doma, kdy vysavač zachytí jemný prach a piliny, které by se jinak při delší práci roznesly po celém bytě.
Bezpečnost


Při práci s elektrickou kotoučovou nebo přímočarou pilou je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Řezaný materiál si pevně upneme nebo podložíme. Kotoučovou pilu ovládáme vždy oběma rukama, u kmitací pilky stačí jedna. Při výměně pilového kotouče nebo jiné nepracovní manipulaci vypneme pily vždy ze zásuvky.
V sortimentu Mountfield najdete dostatečně široký výběr pil, stačí se podívat.
Publikováno: 24. 11. 2016, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text, foto)
, Profil autora: Redakce