V dnešním článku si představíme pořádného pomocníka pro správné muže, řemeslníky i kutily. Takové, kteří umějí vzít do ruky nářadí, kus dřeva a něco vyrobit. Pro ně je pokosová a kapovací pila s potahem snem a pro jejich ženy skvělým tipem na vánoční dárek. Je to opravdu užitečný pomocník, kterého využijeme na přesné řezání při stavbě pergoly, plotu, výrobě zahradního nábytku nebo zakracování jakéhokoliv dřevěného materiálu. Ideální je na krácení a úpravu parket či dílů plovoucí podlahy.
Dlouhý, široký a bystrozraký
Jistě, že se bez pokosové pily obejdete. Já sám jsem toho příkladem. Jak by život byl ale krásnější a práce jednodušší, kdybych ji měl! Na chvíli jsem si tedy aspoň vyzkoušel, jaké to je být hrdým majitelem velké pokosovky, s níž jdou krátit krátké a tenké laťky stejně jako dlouhé a široké fošny. A je to skvělé. Povím vám proč. Pokosová pila Proteco o příkonu1800 W je totiž ke všemu bystrozraká, protože má laserové oko, kterým vidí, kudy povede řez, ještě než se do materiálu zakousne zubatý kotouč o průměru 254 mm.




Nic není nemožné
Na první pohled zaujmou dlouhé masivní tyče, které mají lví podíl na velké řezné kapacitě. Pomocí pily zvládnete přefiknout dřevo o průřezu 90 × 325 mm. Ani nevím, jak tomu říkat – buď hodně tlustá fošna, nebo hodně široký hranol. V každém případě, když takovou obludu na pilu položíte, zdá se vám téměř nemožné, aby si s ní poradila.


Poradí, a to hravě. Silný motor s kvalitním pilovým kotoučem řeže materiál jako máslo. Chce to jen dobře upevnit, případně podepřít obrobek, aby se nehýbal a nesvíral kotouč. K tomu slouží dodávaná upínka, zapojit do práce můžete také své truhlářské svěrky a podpěry. Každopádně musí být materiál vždy opřen o zadní pravítko.
Jednoduše přesná


Pokosová pila je určena k přesnému řezání. Proto mě nejdřív ze všeho zajímalo, jaké má potah vůle, zvlášť když je tak dlouhý. Tyče v ložiskových pouzdrech jezdí lehce, a přitom bez znatelných vůlí. Ostatně také zbytek konstrukce je docela jednoduchý a dobře dimenzovaný, stabilita je tedy při běžném používání dostatečná.


Veškeré prvky, které spolurozhodují o přesnosti řezání, jdou navíc v určitém rozmezí nastavit, takže s pomocí úhelníku a po několika zkušebních řezech jste schopni pilu seřídit do naprosté dokonalosti. Otočný stůl má několik aretačních poloh, v základní poloze (nula, resp. pravý úhel) stačí seřídit kolmost kotouče vůči zadnímu opěrnému pravítku a kolmé i kosé řezy jsou pak vždy zcela přesné.
Pokosová a kapovací




Co vlastně znamenají ta dvě slova, kterými se označují pily, u kterých se vůči obrobku pohybuje pilový kotouč v libovolném úhlu, případně náklonu? Pokosová značí, že dovoluje dělat šikmé řezy, typickým příkladem jsou řezy pod úhlem 45° při zhotovování rámečků. Některé pokosové pily, jako je tato od Proteca, ještě k tomu umožňují řezat tzv. úkosy, kdy je rovina kotouče vůči obrobku skloněná pod určitým úhlem (jako když si sklopíte kotouč u maflu). Když zkombinujete šikmý řez a úkos, vznikne složený, tzv. námětkový řez, který tak dobře znají hlavně tesaři z tradičních krovů.


Kapovací znamená zkracovací, což značí schopnost provádět opakované dělení materiálu na stejnou délku. K tomu účelu můžete použít třeba vyklápěcí dorazy na stole pily, které si můžete nastavit v rozmezí 25 až 35 cm od kotouče. Pak už jen jednoduše vkládáte dřevěné hranolky vždy nadoraz a „krájíte“ stejně dlouhé kousky. Když chcete delší kusy, musíte improvizovat a dorazy si udělat pomocí latí a truhlářských svěrek. Kdo se práci se dřevem věnuje vážněji, může si k pile vyrobit prodloužení stolu s pravítkem a dorazy nastavitelnými v libovolné vzdálenosti od kotouče.
Některé pokosové pily mají jen otočný kloub, takže jdou jen sklápět dolů do řezu. To ale omezuje jejich řeznou kapacitu. Proto lepší pokosovky, jako je Proteco, mají ještě potah, který jejich možnosti výrazně rozšíří.
Specialista na úhly


Přesné pravoúhlé řezy, dokonce i pokosové a námětkové, lze přinejhorším udělat ruční okružní pilou, v lepším případě na kvalitní stolní pile. U maflu nastává problém, když musíte uhel často měnit, u stolní pily zas při manipulaci s dlouhými hranoly. Pokosová pila je velmi rychle a s velkou přesností nastavitelná do libovolného úhlu, navíc ty nejpoužívanější hodnoty samy zaskakují. A protože se nepohybuje obrobek, nýbrž kotouč, můžete v pohodě řezat třeba pětimetrový hranol.
A ještě jeden příklad za všechny: na Vánoce jsem vyráběl pěticípé hvězdy (ne rudé, nýbrž bílé, zlaté a stříbrné). Udělal jsem si šablonu na horní frézku a říkal jsem si, že žádný lepší postup ani nevymyslím. Bylo to pracné, zdlouhavé a výsledek nebyl dokonalý. Když se mi do ruky dostala pokosovka, napadlo mě nařezat si nejdřív pětiúhelníky a ty pak podle paralelního vodítka předřezat na stolní pile a dokončit ruční čepovkou. I když je to víc technologických kroků, výroba jedné hvězdy mi místo půl hodiny trvala asi pět minut.


A jak na pětiúhelník? Vrcholy svírají úhel 72°. To ale na stupnici pily nenajdete, proto je třeba trochu zapřemýšlet… aha, už to mám, musím to odečíst od pravého úhlu, tedy 90 – 72 = 18°. Nastavil jsem vypočítaný úhel a už jsem sekal pentagony jako Baťa cvičky.
Bezpečný nářez
Součástí návodu je samozřejmě bezpečnostní „desatero“, ale je jasné, že když se někdo hodně snaží, ani sebevíc blbuvzdorná pila mu prsty nezachrání. Při správném používání stroje i zdravého rozumu je však pila bezpečná. K bezpečnostním prvkům patří především průhledný kryt kotouče, který se samočinně otvírá, když jde kotouč do řezu, až po stisknutí pojistky na rukojeti.


Obrobek je nutné vždy opřít o pravítko, v lepším případě ještě zajistit pomocí upínky či truhlářské svěrky a prsty levé ruky mít v uctivé vzdálenosti od kotouče (podle návodu aspoň 16 cm). Kdo chce řezat předpisově, měl by po provedení řezu nechat kotouč doběhnout a teprve pak ho z řezu zdvihnout. Dá se to naučit, zvlášť když se kotouč díky motorové brzdě zastaví za čtyři sekundy.
Kam s ní?
Pila je od výrobce kompletně sestavená včetně namontovaného kotouče. Je zamčená v přepravní poloze, kdy je potah zasunutý v zadní poloze a rameno sklopené až dolů a zajištěné kolíkem. Díky transportnímu madlu jde dobře přenášet, i když její rozměry ani hmotnost nejsou nejmenší. Pilu můžete postavit na libovolný stabilní povrch. Ideální je však připevnit ji k podkladu pomocí čtyř šroubů či vrutů. Výborně se pro to hodí mobilní dílenský stolek, který má otvory pro šrouby přesně v místě, kde pila.


V balení najdete ještě imbusový klíč na seřizování dorazů a plochý klíč pro výměnu kotouče. Až budete povolovat upevňovací šroub, stiskněte aretaci hřídele a nezapomeňte na to, že má opačný, tedy levý závit.
Pila dovoluje dělat šikmé řezy pod úhlem až 48 °Aretaci hřídele stiskněte, pokud povolujete či utahujete upevňovací šroub při výměně kotoučeMotor o příkonu 1800 W má lehce vyměnitelné uhlíky přístupné zvenkuPilu na velkém stole či na podlaze můžete ještě podepřít nastavitelnou nožičkouNa stupnici jsou vyznačené nejčastější hodnoty úhlů, do kterých otočný stůl sám zaskočíPro nastavení úhlu řezu slouží šroub s robustní pogumovanou rukojetíObsluha před kotoučem (a naopak) je chráněna průhledným krytemPila má i nástavec pro nasazení sáčku na piliny nebo připojení vysavačePovolením šroubu ze zadní strany potahu lze rameno pily naklonitPři řezání s potahem postupujte od sebe směrem dozaduVe složeném stavu se i robustní pila dobře přenášíPila s přenosným dílenským stolkem tvoří ideální kombinaci při venkovních pracích
Publikováno: 28. 1. 2019, Autor: HobbyPRstudio (text a foto)
, Profil autora: Redakce