reklama

Lednový Praktik píše o vytápění, osvětlení, zimní práci na zahradě i dekoracích

První vydání časopisu Praktik pro rok 2017 je již tradičně nabité zajímavými tématy, které se věnují domu, bydlení i zahradě. Přečtěte si, které články zde najdete tentokrát.

Lednový Praktik píše o vytápění, osvětlení, zimní práci na zahradě i dekoracích
Časopis Praktik 1/2017 – vytápění a osvětlení
Časopis Praktik 1/2017 – vytápění a osvětlení

Obklopme se doma tím, co nás dělá šťastnými

Rádi bychom vás seznámili s netradičním interiérem, který se řídí tímto krédem a odráží ryze českou tradici a folklór. Jeho zvláštností je mimo jiné i to, že ho nenajdete někde ve staročeské chalupě, nýbrž blízko samotného centra Prahy ve vile z třicátých let minulého století.

Zdravé sálání pro tepelnou pohodu

Snahu vyřešit vhodný otopný systém, který by dokonale splňoval podmínky konkrétního objektu a především představy a požadavky uživatele obytných prostor, lze s trochou nadsázky přirovnat k alchymii. V každém případě je třeba brát v potaz řadu parametrů.

Myčku vybírejte s rozmyslem

Kvalitní myčka nádobí šetří energii i čas a bude vám sloužit roky. Tedy za předpokladu, že se o ni budete správně starat. Jak ale vybrat tu pravou, aby splňovala veškeré vaše požadavky? Víte, na co si dát pozor a jaké parametry požadovat? Výběr není úplně snadný.

Světlo v zimním období

Není pochyb o tom, že v našich zeměpisných šířkách je od listopadu do konce ledna světla opravdu málo. Nejlépe si to uvědomují majitelé fotovoltaických elektráren. Ještě výraznější je to ve vyšších severních šířkách. Negativní vlivy nedostatečného světla ovšem pociťují nejen solární elektrárny, ale i někteří citlivější lidé, a dokonce i zvířata a doma pěstované rostliny.

Rosení oken v zimě

K nejčastějším příčinám nežádoucího rosení oken patří vysoká vlhkost v bytě, nedostatečné větrání, ale i nekvalitní těsnění. Čím má sklo a rám lepší tepelně-izolační vlastnosti, tím vyšší je jejich povrchová teplota v interiéru, a nedochází tak ke kondenzaci.

Kotle na biomasu v kombinaci se sluncem

Typem moderní otopné soustavy v domě je kombinace kotle na biomasu se solárním tepelným kolektorem. Systém snižuje škodlivé emise i provozní výdaje na teplo a přitom zvyšuje komfort obsluhy. Víc informací přinášejí i realizovaná řešení u dvou uživatelů.

Nová pokrývačská pravidla platí už přes dva roky

V září roku 2014 Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR vydal nová Pravidla pro navrhování a provádění střech. Práce na novém vydání knihy trvala dva roky. Kniha vznikla na základě revize prvního vydání z prosince 2000 s výrazným doplněním. Cizelování rozpracovaného textu probíhalo na jednáních řemeslné rady, jejímiž členy jsou špičkoví řemeslníci, techničtí pracovníci výrobců – privilegovaných členů cechu a další odborníci jmenovaní cechmistrem.

Vertikální válečková bruska

Mnozí kutilové využívají zimní měsíce k tomu, aby ve své dílně vyrobili něco užitečného pro radost, do bytu či na zahradu. Pokud mají tyto výrobky kruhovité otvory, různé obliny a nepravidelné křivky, určitě se na dokončovací práce hodí vertikální válečková bruska.

Pracovní a dílenské vysavače

Dílenské či průmyslové vysavače určitě stojí za pozornost domácích kutilů, řemeslníků i chovatelů psů. Dovedou si poradit s hrubšími nečistotami a často umějí odstranit i rozlité kapaliny.

Parádní koberec ze zbytků

Pokud chcete originální podlahovou krytinu, zkuste si ji vyskládat z kousků. Můžete si vytvořit vlastní kompozici z čtverců, ale i z nepravidelných obrazců.

Primulina: novinka na okenních parapetech

Jistě máte rádi pokojové květiny, které i v bytě bohatě kvetou a zároveň jsou nenáročné. Máme pro vás tip na rostlinu, která vás bude těšit svými květy po celý rok.

I když zahrada odpočívá

Zima je na zahrádce obdobím klidu. Všechno spí a odpočívá. Zanedlouho se ale začnou dny prodlužovat, sluníčka bude postupně přibývat a jaro zaklepe na dveře. Teď je ale čas se na něj připravit. Hezky v teple domova připravit vše potřebné na první výsevy, poohlédnout se po nových semínkách a nachystat substráty. Tyto dvě položky budete potřebovat jako první.

Pro bohatou sklizeň celeru

Už v lednu lze vysévat některé druhy zeleniny. Jednou z plodin s dlouhou vegetační dobou 180 až 240 dní od výsadby do sklizně je celer. Proto je nutné začít s výsevem včas, nejlépe v lednu nebo začátkem února. Opožděné výsevy vedou k nedostatečnému vývinu bulev.

Vřesy a vřesovce

Zahradní vřesoviště je romantické místo příjemné pro všechny smysly – kus volné přírody přestěhovaný až k domu. Svou strukturou a členitostí je inspirativní v každém ročním období včetně zimy chudé na barvy.

Publikováno: 4. 1. 2017, Autor: časopis Praktik (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.