reklama

Obarvit se dá ledacos aneb Vyzkoušejte barvu na textil

Obarvit se dá skoro cokoliv! – tak s tímhle heslem a s barvou na textil jsem se pustila do vylepšení potahu na kočárek.

i (Zdroj: PePa)
Obarvit se dá ledacos aneb vyzkoušejte barvy na textil

Starší kočárek po synkovi od kamarádky už měl dost vybledlý a hlavně smutný potah, ale protože má pevnou konstrukci a bytelná kolečka, která se hodí na ježdění v terénu (třeba v lese), zkusila jsem ho trochu vylepšit. Protože kočárek měl některé původní doplňky v oranžové, smíchala jsem na obarvení oranžovou a červenou barvu.

Potah na kočárek lze sundat lehce, jediným oříškem je potah na části boudičky. Aby bylo možno jej sundat, musí se uvolnit jeden nýt na konstrukci – vrtačkou jej prostě odvrtáme a pak nahradíme šroubem.

Sundejte potah
i (Zdroj: PePa)
Sundejte potah
Nýty odvrtejte
i (Zdroj: PePa)
Nýty odvrtejte

Prvním krokem je důkladné vyprání a vyčištění případných skvrn, do poslední máchací lázně se nepřidává aviváž. Průhledná plastová okénka v potahu boudy je lepší odpárat, aby bylo možno prát i barvit při vyšší teplotě. Pak už je postup jednoduchý, do pračky se podle návodu dá barva a doporučené množství soli a zvolí se program s dostatečně vysokou teplotou. Po obarvení je dobré potah několikrát promáchat. Našít zpátky vypárané plastové okénko zvládne určitě každá šikovná mamina, s upevněním konstrukce na boudičku (roznýtovaný spoj) pomůže tatínek.

Slídu opět přišijte – nejlépe na stroji
i (Zdroj: PePa)
Slídu opět přišijte – nejlépe na stroji
Sestavení kočárku je práce pro tatínka
i (Zdroj: PePa)
Sestavení kočárku je práce pro tatínka

Pak zbývá potah nastříkat impregnací proti dešti a hurá do lesa.

Tip:

Barvení v pračce je jednoduché a je vhodné zejména pro větší kusy textilu, jako jsou nejrůznější potahy, závěsy a podobně – jen nesmíme zapomenout po barvení pustit pračku naprázdno jen s odbarvovačem a kusem staré látky na pohlcení zbytků barev, aby se nám nestalo to, že si obarvíme i prádlo, které jsme nechtěli.

 

Barvy Texba od Druchemy jsou k dostání v mnoha sytých odstínech, dají se i míchat a jejich použití je opravdu jednoduché.

Zdroj informací: PePa, Druchema, družstvo pro chemickou výrobu a služby

Publikováno: před týdnem, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce