reklama

Časopis Praktik je i v únoru plný tipů a rad

Časopis Praktik se v únorovém čísle zabývá opravami instalací, infrasaunami i zimním řezem dřevin. Poradí, co s popelem z pelet, jak vybrat správnou betonovou směs a přináší i tip na valentýnský dárek.

Časopis Praktik je i v únoru plný tipů a rad

Pohodlný život bez ,,inkasa“

Ostrovní, neboli energeticky soběstačný dům, který si v Chocni postavil, představuje pro Pavla Černého splněný sen. Pro každého, kdo touží žít v souladu s přírodou, pak může být následováníhodnou inspirací. Dřevostavba, spojující komfort moderního životního stylu se staletími prověřenými technologiemi, poskytuje rodině útulný a ekologicky šetrný domov.

Zdraví na dosah s domácí infrasaunou

Benefity tepelné relaxace, kdekoli a kdykoli, klidně i v malém bytě. To vám umožní moderní infrakabina, jež se díky svým kompaktním tvarům a rozměrům vejde do jakékoli části bytu či domu. Navíc disponuje vydařeným designem, který bude interiéru dokonale slušet. Především ve svých nejnovějších verzích.

Modré světlo a spánek

V minulém čísle jsme psali o problémech, které v zimním období působí nedostatek světla a vyzdvihli jssme význam modré složky světla, která efektivně odbourává melatonin, a tím pomáhá tento problém zmírnit. Potíže ale vyvolává nejen nedostatek světla ve dne, ale i jeho přebytek v nočních hodinách. V článku zmiňovaný cirkadiální rytmus řídí střídání aktivity a útlumu a právě melatonin plní důležitou roli v řízení rytmu den/noc.

Opravy bez instalatéra

Opravit dosluhující nebo prasklé trubky není jednoduché. I když jde o drobnou práci, bez patřičného nářadí ji nezvládne ani ten nejzručnější kutil. Přitom každá moderní domácnost má minimálně čtyři vodovodní hadičky: u dřezu, umyvadla, pračky, toalety... Dále pak bývají další u myčky a bidetu. Mají určitou životnost, kterou uživatelé mnohdy ještě zkracují nesprávnou údržbou či provozováním.

Než si vyberete štětec...

Po zimě přichází čas velkých úklidů, plánovaných rekonstrukcí a také malování a natírání. Je dobré si řádně promyslet, co všechno je třeba si připravit, nemalujete přece každý den. A mnohé se může i změnit, například složení barev, které dnes musí splňovat normy EU. Barvy a nátěry mají jinou hustotu a vlastnosti, jinak se s nimi pracuje, a tím jsou kladeny i jiné nároky na štětce, válečky a další náčiní.

Co všechno zvládnou inteligentní okna

Moderní „inteligentní“ okna dnes dokážou zvládnout mnohdy protichůdné požadavky energeticky úsporných domů pro různá roční období. V zimě maximalizují průchod sluneční energie, v létě naopak sluneční záření omezují a brání přehřívání interiéru. Za různých venkovních podmínek tak udržují tepelnou pohodu a šetří náklady na případnou klimatizaci. Funkci okna ještě vylepšíme instalací předokenní rolety.

Jak zvýšit zájem žáků o řemeslné obory?

Velmi se diskutuje o současné problematice učňovského školství a řemesel. Skutečností je, že zájem o řemeslné obory je v posledních letech velmi malý. Statistiky nám ukazují, že do roku 2020 se projeví dlouhodobý nezájem žáků o učňovské obory kritickým nedostatkem řemeslníků. Už teď firmy ročně požadují průměrně pětkrát více absolventů, než školy ročně vyprodukují.

Suché betonové směsi

Suché pytlované betonové směsi zpravidla vyjdou dráž, než beton z betonárky. Pro práce menšího rozsahu, dodělávky a svépomocné opravy však představují ideální řešení.

Řez a ošetření dřevin v zimě

Zahrádkáři už netrpělivě vyhlížejí jaro a přemýšlejí, co mohou dělat v zimních měsících a předjaří. Únor je vhodným obdobím k ošetření a řezu dřevin, což je činnost vyžadující určitou zkušenost. Přestože dřeviny mají neuvěřitelnou regenerační schopnost, chybný řez bývá častou příčinou chorob a úhynu.

Z každého rožku trošku

V únoru ještě vládne kalendáři zima. Pěstitel ale hledá, co by dal z jara na svoji zahrádku nového – nějakou zajímavou ředkvičku, mrkvičku nebo chutné rajčátko. Pár tipů, které stojí za vyzkoušení, pro vás máme i my.

Popel z pelet do popelnice nevyhazujte

Přemýšlíte, čím letos hnojit zahradu? Dříve než vyrazíte do obchodu, zajděte se podívat do své kotelny. Pokud v rodinném domě vytápíte dřevem, dřevěnými peletami nebo briketami, vyprodukujete ročně až 30 kg popela, který je kvalitním zásaditým hnojivem s vysokým obsahem vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku.

Vaření podle ročních období

Vyzkoušejte osvědčené recepty na jednoduchá vydatná jídla, která přijdou zvlášť k chuti v zimním období. Brambory, cibuli a kořenovou zeleninu v nich doplňuje maso a klobásky, kysané zelí a povidla, a na moučník zužitkujete jablíčka a ořechy z podzimní sklizně.

Časopis Praktik 2/2017 – popel z pelet a beton
Časopis Praktik 2/2017 – popel z pelet a beton

Publikováno: 2. 2. 2017, Autor: Časopis Praktik (text a foto) , Profil autora: Redakce