reklama

Slavíte Valentýna?

Začal únor, už zmizely i poslední zbytky vánoční výzdoby a už na vás ze všech výloh, plakátů i novinových reklam útočí připomínka svátku sv. Valentýna. Mnozí si myslí, že je to zvyk, který vymysleli Američané a skrývá se za ním jen nenasytnost obchodníků, kteří chtějí vydělat opravdu na všem.

Slavíte Valentýna?

Svátek sv. Valentýna se v České republice slaví teprve několik let. Za jeho vznikem stojí křesťanská legenda. Ta vypráví o sv. Valentýnovi jako o římském knězi, který přes zákazy císaře Claudia II. tajně oddával milenecké páry. Byl za to následně odsouzen, popraven a po smrti prohlášen za svatého. Na jeho počest se slaví 14. únor jako den všech zamilovaných.

Nenechte se otrávit všudypřítomnou reklamou na „úžasné dárky“, bez kterých podle výrobců a obchodníků nemůžete být. Stejně jako o Vánocích to není pravda. A pokud namítnete, že se máte rádi po celý rok a nepotřebujete to slavit, tak si prostě jen udělejte malou radost, potěšte přátele, rodinu, děti i své miláčky drobností, kterou jim sami vyrobíte, malým dárečkem, který schováte tajně pod polštář, pěkně naaranžovanou květinou, nebo něčím dobrým na stole, ať už se jedná o jednohubky nebo ovocný pohár.

Oslava svatého Valentýna
Oslava svatého Valentýna

Kupte si společně lístky do kina nebo do divadla anebo se vypravte na nedělní procházku zasněženo krajinou. Můžete se pak těšit na horký čaj či punč, a třeba i na partičku „Člověče, nezlob se“.

My vám přejeme pěkný celý únor a pro zajímavost přidáváme pár řádků o této tradici:

... první valentýnské přání poslal v roce 1415 své ženě jeden francouzský rytíř uvězněný v Londýně po bitvě u Agincourtu...

... Američané slaví tento svátek od 19. století a dodnes pro své milé ručně vyrábějí bohatě zdobená přáníčka a pozdravy. Oslavy se netýkají jen zamilovaných párů, ale celé rodiny i širokého okruhu přátel a příbuzných. Při oslavách nesmí chybět květina...

... v Itálii platí dodnes na některých místech tradice, že se svobodné dívky budí 14. února ještě před úsvitem a čekají na prvního muže, který jim projde pod oknem. Toho, anebo někoho jemu podobného, si prý vezmou za muže...

... jedním ze symbolů sv. Valentýna je i holubice. Australané věří, že právě v tento den si holubice a holubové volí své partnery a jim jsou pak celý život věrni. Holubice se tak stala symbolem míru, lásky a oddanosti.

Oslava svatého Valentýna
Oslava svatého Valentýna

Publikováno: 2. 2. 2017, Autor: Petra (text a foto), Profil autora: Redakce