reklama

Dubnový Zahrádkář na stáncích

Stejně jako v březnu daruje dubnový časopis Zahrádkář svým čtenářů plných 8 stran zajímavého čtení navíc. Najdete v něm tradiční kalendária prací v ovocné, zeleninové a okrasné zahradě. Poradí všem, kteří se chystají kupovat nový ovocný stromek. Představí novinky v sortimentu ostružin, které se vyznačují vysokou plodností, ale i porostem bez trnů. Pěstitele sloupcových jabloní potěší návodem pro správný řez stromků. Majitele minizahrádek naučí pěstovat skvělá rajčata v nádobách. V seriálu nazvaném První záhony vám Zahrádkář navrhne kompletní sestavu záhonů pro čtyřleté období. Pro filmové fanoušky připravil navíc soutěž o lístky na premiéru nové trilogie režiséra Jana Hřebejka Zahradnictví.

Dubnový Zahrádkář na stáncích

V dubnovém čísle se dále mj. dočtete:

Modré z nebe vám snesou lobelky

Je jen málo letniček, které kvetou modře. Jednou z nich je lobelka drobná, která se vysazuje konce května. Vyniká jako ozdoba truhlíků, nebo okrajů záhonů, ale má i jednu méně obvyklou, ale o to žádanější vlastností. Snáší totiž velice dobře přesazování v plném květu. Můžete si tak vypěstovat lobelky v květináčích a během pár minut z nich vysadit nový záhon. Dobrý tip pro přípravu výstavy nebo zahradní párty. Více se o lobelkách a jejich pěstování dozvíte od strany 12.

Vysazujeme nový ovocný stromek

V dubnu lze bez problémů vysazovat prakticky cokoli. Při nákupu ovocného stromku však postupujte promyšleně. Poměrně snadno zvolíte ovocný druh a odrůdu. Víte ale, jaká podnož se hodí na vaši zahradu? Od strany 24 vás provedeme krok za krokem výběrem a výsadbou ovocného stromku. Přidáme rovněž srozumitelné nákresy pro potřebnou úpravu kořenů i řez koruny.

I sloupcové jabloně potřebují péči

Od kompaktních jabloní řada zahrádkářů očekávala, že nebudou řez vůbec potřebovat, píše přední pomolog Josef Sus v rozsáhlém materiálu o pěstování sloupcových jabloní. Několikaleté zkušenosti však odhalily pár úskalí, se kterými je třeba při pěstování počítat. Občas je nutné se vypořádat s nově vyrostlými postranními výhony, řada odrůd má také sklon ke střídavé plodnosti, občas se slabší část korunky zatížená plody zlomí. Jak se s tím vším vypořádat zjistíte v článku na straně 30.

Budujeme zahrádku v nádobách

Rajčata, lilek, ostružiny, ale i malý ovocný stromek. To vše můžete snadno vypěstovat i na balkónu či malé terase. Základem je správný výběr odrůdy. Například z rajčat se osvědčily odrůdy Vilma a či Venus. Podívejte se, co vše můžete vypěstovat v přenosných nádobách, i které nádoby svou konstrukcí umožňují zabudování pevné opory pro růst rostlin. Vše potřebné pro mini zahrádku s velkým výnosem najdete na straně 54.

V příloze Zahrádkářka se naučíte tvořit stylové velikonoční dekorace. Uvaříte si zdravá jídla, jejichž základ tvoří kedlubna, naučíte se naplno využít jarní bylinky v kuchyni a v rubrice přírodní lékárna vám poskytneme návod, jak s pomocí zahrádky rychle a zdravě doplnit minerály a vitamíny.

Zahrádkářka

Zahrádkářka
Zahrádkářka

Příloha Zahrádkářka se nese ve velikonočním duchu. Krok za krokem vám ukáže, jak vytvořit vkusný velikonoční věnec na zavěšení. Svého partnera můžete potěšit vlastnoručně vyrobeným léčivým hydratačním krémem na holení s Aloe vera – v zaručené bio kvalitě.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Publikováno: 7. 4. 2017, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce